Brytyjski Młody Jeździec traci złote medale z ME w Fontainebleau 2018

Data publikacji: 2019-01-29
Cedric Wolf GER, Harry Charles GBR and Felix Koller AUT
Cedric Wolf (GER), Harry Charles (GBR) & Felix Koller (AUT)

 

Harry Charles (GBR) to młody skoczek, który podczas Mistrzostw Europy Dzieci, Juniorów i Młodych Jeźdźców 2018 w Fontainebleau wywalczył 2 złote medale. Przeprowadzone badania wykazały obecność leku kontrolowanego u konia zawodnika, dlatego podjęto decyzję o dyskwalifikacji Brytyjczyka. Wkrótce odbędzie się ponowna ceremonia dekoracji, a do całej sprawy odniósł się ojciec Charlesa.

 

Harry Charles (GBR) & Vivaldi du Dom

 

Mistrzostwa Europy Dzieci, Juniorów i Młodych Jeźdźców rozegrano w dniach od 8 do 15 lipca 2018 r. (więcej na ten temat TUTAJ) – Harry Charles rywalizował w kat. Młodych Jeźdźców, wywalczył wtedy złote medale (indyw. i druż.). Wystartował z obecnie 14-letnim wałachem Vivaldi du Dom (Casall  – Eurasie De Beaume Sf/Veneur Du Prelet), u którego wykryto później obecność lidokainy. W wykazie FEI nie jest to substancja zabroniona, jednak figuruje tam jako lek kontrolowany (Controlled Medication), czyli taki, który może być stosowany podczas np. leczenia konia, ale w momencie rozpoczęcia zawodów musi już być całkowicie wydalony z organizmu zwierzęcia. Pozytywny wynik testów sprawił, że Międzynarodowa Federacja Jeździecka musiała podjąć odpowiednie kroki.

 

Podium ME w skokach w kategorii Młodych Jeźdźców; od lewej: Niemcy, Wielka Brytania & Dania

 

20-letni zawodnik mógł zdecydować się na przyspieszoną procedurą administracyjną – obejmuje ona automatyczną dyskwalifikację z zawodów, grzywnę w wysokości 1500 CHF (ok. 5680 PLN), zwrot kosztów badań w wysokości 2000 CHF (ok. 7570 PLN) oraz brak zawieszenia zawodnika – lub stawić się na przesłuchanie w Trybunale FEIHarry Charles wybrał pierwszą opcję, dlatego już zmieniono wyniki następujących konkursów:

 

LONGINES FEI EUROPEAN CHAMPIONSHIP JUMPING TEAM YOUNG RIDERS FONTAINEBLEAU 2018 – WYNIKI

1. (2.) Wielka Brytania – 25,08
2. (1.) Niemcy – 30,73
3. (3.) Dania – 41,79

Dyskwalifikacja Harry’ego Charlesa spowodowała odebranie złota drużynie Wielkiej Brytanii i przeniesienie ekipy na 2. miejsce, a tym samym awansowanie Niemców. Ekipa Duńczyków pozostała bez zmian.

 

JUMPING YOUNG RIDERS INDIVIDUAL FINAL CHAMPIONSHIP FONTAINEBLEAU 2018 – WYNIKI

1. (dyskw.) Harry Charles (GBR) & Vivaldi du Dom (Casall  – Eurasie De Beaume Sf/Veneur Du Prelet) – 6,72
2. (1.) Cedric Wolf (GER) & Cho Chang J (Chacco-blue – Gretna Green/Grand Amour) – 13,65
3. (2.) Felix Koller (AUT) & Captain Future (Cristallo – Pialotta/Piano II) – 15,06
4. (3.) Tristan Marchal (NED) & Sambucca (Sandro Boy – Titanic/Quattro B)  – 16,11

 

Usunięcie Brytyjczyka poskutkowało awansami zawodników z niższych pozycji: Cedric Wolf (GER) wskoczył na 1. miejsce, Felix Koller (AUT) na 2., a Tristan Marchal (NED) zajął 3. pozycję. Federacje Jeździeckie Niemiec, Austrii i Holandii zostały poinformowane o zmianie, mają pomóc FEI w zorganizowaniu powtórnej ceremonii dekoracji.

 

Do sprawy odniósł się Peter Charles, ojciec zawodnika i właściciel konia Vivaldi du Dom. Wydał on oświadczenie, w którym wyraża smutek w związku z całą tą sytuacją, a także dodaje, że wykryta lidokaina została przypadkowo przeniesiona ze skóry człowieka na konia. Wałacha głaskała wcześniej osoba cierpiąca na zaawansowanego raka skóry, która łagodzi objawy choroby maścią z lidokainą (ta substancja ma właściwości znieczulające i przeciwbólowe). Peter Charles podkreślił, że test po piątkowym konkursie drużynowym miał wynik pozytywny, jednak kolejny test wykonany w niedzielę miał już wynik negatywny. Konsultował się w tej sprawie z Międzynarodowym Klubem Jeźdźców Skokowych i prof. Thomasem Tobinem, a wg tego naukowca taka wersja zdarzeń jest prawdopodobna, ponieważ ilości wykrytej substancji były śladowe. Mimo wszystko ojciec Brytyjczyka w pełni popiera zasady FEI, ponieważ ich celem jest dbanie o dobro koni. Wg niego nie ma tu winnych, a cała rodzina i tak jest dumna z osiągnięć Harry’ego.

 

 

Treść oświadczenia FEI

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Łukasz Kowalski/FEI