Zawody za granicą? PZJ przypomina o formalnościach

Data publikacji: 2019-07-04
Koń, fot. pixabay.com

Na stronie internetowej Polskiego Związku Jeździeckiego pojawił się komunikat Komisji Weterynaryjnej PZJ, w którym opisano formalności w przypadku przygotowywania konia do wyjazdu na zagraniczne zawody. Przepisy obejmują Unię Europejską, Unię Euroazjatycką oraz Ukrainę. Oto treść:


Komisja Weterynaryjna przypomina i informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w Unii Europejskiej wszystkie konie wyjeżdżające na zawody do państw Unii muszą posiadać paszport i zaświadczenie zdrowia wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Zapewnienie posiadania podczas transportu konia paszportu oraz zaświadczenia zdrowia wystawionego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii jest obowiązkiem Osoby Odpowiedzialnej za konia.

Procedura nie jest skomplikowana, wystarczy zgłosić do Powiatowego Lekarz Weterynarii na 48 godz. przed wyjazdem ten fakt i przedstawić paszport konia.

W przypadku wyjazdu koni na zawody do państw Unii Euro-Azjatyckiej obejmującej kraje: Rosja (z obwodem Kaliningradzkim), Białoruś, Kazachstan, Kirgistan wymogi są następujące:

–  obowiązuje kwarantanna wywozowa 21 dni przed wyjazdem,

– w trakcie kwarantanny należy od koni pobrać krew i przebadać w kierunku: nosacizny, zarazy stadniczej i niedokrwistości zakaźnej koni.

Również powyższe wymogi obowiązują przy wyjeździe koni na zawody na Ukrainę, która nie jest członkiem Unii Euro-Azjatyckiej.

Procedura związana z wyjazdem koni na zawody do państw Unii Euro-Azjatyckiej i na Ukrainę, powinna się sprowadzić do złożenia na 25 dni przed wyjazdem koni, wniosku na piśmie do Powiatowego Lekarza Weterynarii o wyznaczenie kwarantanny wywozowej dla koni.

Przewodniczący KW PZJ,

Lek. wet. Tomasz Stężycki
Komunikat PZJ można zobaczyć TUTAJ (PDF).


tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: PZJ, fot. pixabay.com