Uroczyste pożegnanie wałacha SFN Zenith

Data publikacji: 2019-03-18
Jeroen Dubbeldam (NED) & SFN Zenith, fot. The Dutch Masters/Instagram


Tuż przed konkursem Rolex Grand Prix w ramach The Dutch Masters (relacja z zawodów jest dostępna TUTAJ) odbyło się oficjalne pożegnanie 15-letniego SFN Zenith (Rash – Sascha/Fuego du Prelet), jednego z najbardziej utytułowanych holenderskich koni. Hala Brabanthallen s'Hertogenbosch wypełniła się wiernymi miłośnikami wałacha, którzy ze wzruszeniem obserwowali uroczystość – nic dziwnego, ponieważ Zenith wygrał w skokach niemal wszystko, co możliwe!

Fragment pożegnania wałacha

 

Zenith przyszedł na świat w 2004 r., a wyhodował go Herman Voort (NED). Jako 3-latek wziął udział w Korungu KWPN, ale komisja go nie doceniła – brak uznania zaskutkował podjęciem decyzji o wykastrowaniu konia. W 2011 r. został zakupiony przez SFN (Springpaarden Fonds Nederland), od tej pory jego współwłaścicielem był Willy van der Ham. Przełomem było skrzyżowanie się dróg konia z pewnym jeźdźcem – Jeroen Dubbeldam (NED) i Zenith utworzyli duet doskonały! W 2014 r. wywalczyli złoto drużynowe i indywidualne na Światowych Igrzyskach Jeździeckich 2014 w Caen (więcej TUTAJ i TUTAJ), w tym samym roku jako członkowie reprezentacji Holandii przyczynili się do zajęcia 1. miejsca w finale zawodów Furusiyya Nations Cup 2014 w Barcelonie (więcej TUTAJ). Rok później sięgnęli po złote medale podczas Jeździeckich Mistrzostw Europy 2015 w Akwizgranie (więcej TUTAJ i TUTAJ), a w 2016 r. uplasowali się na 7. miejscu podczas IO 2016 w Rio de Janeiro (podsumowanie TUTAJ).


Jeroen Dubbeldam (NED) & Zenith podczas Jeździeckich Mistrzostw Europy 2015 w AkwizgranieW ostatnim czasie Jeroen Dubbeldam zauważył, że koń jest w nieco gorszej formie. Przed zeszłorocznym Grand Prix w Šamorín skoczek liczył na czystą rundę, niestety sędziowie musieli odnotować 2 punkty karne. Dubbeldam bardzo się rozczarował, bo wcześniej jego przewidywania sprawdzały się w 100% –  opuścił parkur, a do swojego ucznia Daniela Coyle'a (IRL) powiedział: „Koniec imprezy”, na co ten odparł: „…ale jakże dobrej!”. W tym dniu holenderski zawodnik podjął decyzję o zakończeniu kariery sportowej wałacha Zenith, by wszyscy kibice mieli w pamięci jedynie pasmo sukcesów konia. Uroczystość odbyła się 17 marca br. w s'Hertogenbosch, a na miejscu nie zabrakło m.in.: właścicieli konia, Roba Ehrensa (trenera reprezentacji Holandii) czy wszystkich stajennych, którzy przez te wszystkie lata zajmowali się wałachem. Ceremonię uświetnił występ holenderskiej piosenkarki Glennis Grace, natomiast później ogłoszono, że Zenith zamieszka w Stal De Sjiem w Weerselo, czyli nowoczesnej stajni Dubbeldama, gdzie koń będzie mógł do woli hasać po tutejszych pastwiskach.

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. The Dutch Masters/Instagram

Konie - zobacz rodowody

Zenith N.O.P