Kwalifikacje rozpoczęły się poniedziałkowym przeglądem weterynaryjnym. W katalogu umieszczono 34 ogiery, z których 16 uzyskało przychylność komisji. Tegoroczna stawka zakwalifikowanych ogierów, podobnie jak w ostatnich latach, nie jest liczna ale mimo to dość ciekawa. Osiem ogierów reprezentuje rasę sp, trzy – holsztyńską, po dwa – małopolską i wielkopolską, a jeden – oldenburską .
Tegoroczni kandydaci do licencji pochodzą po 15 różnych reproduktorach. Dwóch potomków w ZT ma interesujący holenderski Tjungske (Carthago x Julio Mariner xx), poza tym w stawce znaleźli się m.in. synowie ogierów sprawdzonych w sporcie na najwyższym, międzynarodowym poziomie, takich jak Epsom Gesmeray (Jalisco B x Starter), Casall (Caretino x Lavall I) czy Ekwador (Herladik xx x Corofino I).
Najwyższą notę łączną za cechy użytkowe – 32,5 pkt (max 40), w tym po 8,0 za skoki, stęp, kłus i 8,5 za galop, uzyskał og. Orton L (Hirtentanz x Canto) hod. Niemcy, wł. Jan Ludwiczak. Jest to urodziwy, holsztyński syn trakeńskiego Hirtentanza (Axis x Kostolany) i klaczy Zita VII (Canto x Cassini I). Warto dodać, że reprezentuje on rodzinę żeńską oznaczoną symbolem 104a, z której pochodzą takie uznane ogiery jak Contendro I i II czy Caretano. W ocenie komisji najlepiej skaczącym ogierem w stawce okazał się racocki Alan (Tjungske – Alabama/Elmero). Ten nowoczesny w typie wnuk fenomenalnego Carthago zaprezentował bardzo dobre technicznie, silne skoki.
Wydaje się, że zakwalifikowana stawka ogierów prezentuje lepszy poziom niż ta ubiegłoroczna. Niepokoić mogą jedynie słabe oceny na płycie – żaden z ogierów nie uzyskał bonitacji na poziomie 80 pkt i więcej.
Próba końcowa odbędzie się w Bielicach w dniach 2-3 października.
Lista ogierów zakwalifikowanych