Od kilku lat Duńska Federacja Jeździecka była szeroko krytykowana w social mediach – wielokrotnie społeczność zwracała uwagę na nieprawidłowo założone wędzidła i ogłowia u koni, które brały udział w duńskich konkursach.
W 2014 roku Federacja wraz z Mette Uldahl (oficjalny weterynarz FEI) rozpoczęła badania na grupie 3000 koni na wpływ zbyt ciasno założonych nachrapników i zmian powstające w końskich pyskach. Wnioski doprowadziły do zmiany prawa, a dziś Federacja jeszcze mocniej pokazuje, że zamierza aktywnie promować prawidłowe i bezpiecznie użytkowanie ogłowi.
Opublikowany filmik jest instrukcją poprawnego zakładania i działania nachrapników. Jak wiemy, nie powinien być zbyt luźny, ale nie może też nadmiernie uciskać. Poniżej materiał video, którego autorem jest Duńska Federacja Jeździecka:
Prawidłowo założony nachrapnik znajduje się pod paskami policzkowymi i wyrostkami kości jarzmowych. Zapina się go tak, by między nachrapnikiem a nosem konia mieściły się dwa płasko ułożone palce. Ta ogólnie przyjęta i powszechnie stosowana reguła jest jednak nieprecyzyjna. Z tego względu Duńska Federacja opracowała przepisy i możliwość kontroli poprawnego założenia nachrapnika. W październiku 2017 r. wypracowano limity dla wszystkich dyscyplin jeździeckich, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r. Siła napięcia jest mierzona specjalnym narzędziem – dopuszczalne minimum wynosi 1,5 cm. Tak to wygląda w praktyce:
W ten sposób konie biorące udział w duńskich konkursach będą zabezpieczone przed bolesnymi skutkami niewłaściwego zapinania nachrapników. Oby więcej takich inicjatyw!