44. Korung Związku Holsztyńskiego 31.10-1.11.2014, Neumunster - Wyniki

Data publikacji: 2014-11-01
Caracho Cassilano x Quick Star Korung Holsztyński 2014
Caracho (Cassilano x Quick Star) - Czempion Korungu Holsztyńskiego 2014

 

Ostra selekcja

Tradycyjnie na przęłomie października i listopada w Holstenhalle w Neumunster gromadzą się miłośnicy koni rasy holsztyńskiej z całego świata. To właśnie tam w dniach 31.10-1.11 odbył się 44. Korung Związku Holsztyńskiego. W tym roku przepustkę do występu w Neumunster zyskało 65 ogierów, a ostatecznie przed komisją zaprezentowano 61. Pozytywną ocenę komisji uzyskało 20 z nich, a 7 uzyskało dodatkową premię. Odsetek uznanych ogierów jest w tym roku podobny jak w ubiegłych latach i wynosi 33%, w 2013 było to 35%, a w 2012 - 32%.
Wyraźnie widać, że Związek Holsztyński bardzo dba o jakość selekcji.

Wśród uznanych ogierów po dwóch synów miały następujące ogiery: Zirocco Blue, Baloubet du Rouet, Larimar oraz Casall. Rozczarowujące są wyniki kilku reproduktorów. Pierwszym z nich jest Cormint, który miał na Korungu czterech potomków z czego uznano tylko jednego. Z licznej, siedmiokonnej grupy synów ogiera Casall "tylko" dwa wywalczyły licencję. Uznania w oczach komisji nie zyskał także żaden z trzech synów promowanego Clarimo. 

 

Syn Cassilano najlepszy!

Najlepszymi ogierami tegorocznego Korungu były:

  • Nr 17 Caracho (Cassilano x Quick Star) Czempion
  • Nr 52 Lorentinus Best (Lorentin I x Cornetto) Wiceczempion
  • Nr 45 Ikarus (Ibisco xx x Cassini II) II Wiceczempion
  • Nr 15 Conditus (Casall x Contender) Premia
  • Nr 25 Chepettano (Chepetto x Calido I) Premia
  • Nr 41 Damon (Damon Hill x Loutano) Premia
  • Nr 65 Zornell (Zirocco Blue x Colman) Premia

Zwycięski tytuł przyznano ogierowi Caracho (Cassilano x Quick Star). Ten bardzo elegancki ogier, znakomicie prezentował się w korytarzu i można śmiało stwierdzić, że był również faworytem publiczności. Tegoroczny "Sieger" (z niem. zwycięzca) ma bardzo interesujący rodowód - jego ojciec, zaledwie 7-letni Cassilano (Cassini I x Lavaletto), to Czempion Korungu Holsztyńskiego 2009. Natomiast matka, klacz Stella IV sama startowała w konkursach klasy S, a babka dała dwa uznane ogiery - Casquetto i Ferron. Z tej samej linii żeńskiej pochodzi również znany z międzynarodowych parkurów Lacrimoso HDC (Patrice Delaveau).

 

zirocco blue mr blue vrielingZirocco Blue (Mr Blue x Voltaire) & Jur Vrieling, fot. Oliwia Chmielewska

 

W gronie ogierów premiowanych znalazły się również dwa ogiery ujeżdżeniowe nr 41 Damon (Damon Hill x Loutano) i nr 52 Lorentinus Best (Lorentin I x Cornetto). Ten drugi pokazał się bardzo przyzwoicie także w skokach luzem i został wybrany Wiceczempionem.

Warto zauważyć, że komisja uznała obydwu prezentowanych synów francuskiego ogiera Zirocco Blue (Mr Blue x Voltaire). Zirocco Blue stanowi własność holenderskiej stacji VDL i z powodzeniem startuje w konkursach skokowych. Ostatnio zwyciężył w swoim debiutanckim konkursie PŚ w Oslo. I choć obaj jego synowie, podobnie jak on sam, nie zachwycają "na płycie" to na pewno charakteryzują się dużymi możliwościami skokowymi. 

WYNIKI


Premiowany do Polski ! 

Po ogłoszeniu wyników odbyła się aukcja. Tradycyjnie licytację rozpoczyna zwycięski ogier, tym razem stało się jednak inaczej, ponieważ Caracho nie był przeznaczony na sprzedaż. Najwyższe ceny, powyżej 100 tys. euro uzyskały dwa premiowane ogiery nr 65 Zornell (Zirocco Blue x Colman) oraz nr 25 Chepettano (Chepetto x Calido I).  Pierwszy został sprzedany za 185 tys. euro, drugi za 105 tys.
Niezwykle miło jest nam poinformować, że nabywcą Chepettano jest spółka Wechta - kolejny raz jeden z czołowych ogierów Korungu Holsztyńskiego trafia do Polski. Gratulacje dla Wechta Equestrian!

 

 Ojciec Chepettano - Cheptto z pwoodzeniem startuje w konkursach 150-160 cm

 

fot. Holsteiner Verband