Albführen’s Paille kończy karierę sportową!

Data publikacji: 2016-10-26
Steve Guerdat fot. Roland Thunholm
 Steve Guerdat & Albführen’s Paille, CSI5* Goeteborg 2015

 

Nawracające problemy ze ścięgnami u klaczy (Albführen’s) Paille spowodowały, że jej właściciele postanowili wycofać ją ze sportu. I choć ta 13-letnia klacz startowała na arenie międzynarodowej zaledwie pięć sezonów, to przez wzgląd na jej świetne wyniki warta jest przybliżenia. 

 

Rodowód

Paille przyszła na świat we Francji - jej hodowcą jest przedsiębiorstwo Top Stallions. Ojciec Paille to słynny Kannan, natomiast matka - Miloust d'Igny to córka srebrnego medalisty MŚ Jerez de la Frontiera 2002 - og. Dollar du Mourier. Zarówno ojciec jak i dziadek nie dość, że sami świetnie spisywali się w sporcie, to później świetnie poradzili sobie w roli reproduktorów. Kannan to ojciec m.in. złotego medalisty IO Londyn 2012 - wał. Nino de Buissonets (Steve Guerdat), a Dollar du Mourier - złotej medalistki ME Herning 2013 - klaczy Myrtille Paulois (Roger Yves Bost). 

Jeśli dodamy do tych informacji fakt, że pełny brat Paille to uznany we Francji ogier, a jej córka - Saga de la Roque (Capital) sama z powodzeniem startuje w konkursach 145 cm nie może dziwić duży talent skokowy tej klaczy. 

 
 Albführen’s Paille ex Paille
 SF, 2003 

 Kannan
 KWPN, 1992


 Voltaire  Furioso II 
 Gogo Moeve v. Gotthard
 Cemeta   Nimmerdor
 Wozieta v. Le Mexico


 Miloust d'Igny
 SF, 2000

 Dollar du Morier  Jalisco B
 Karielle v. Uriel
 Aconiere d'Isigny  Irak E
 Baconniere v. Nankin

 

 

Kariera sportowa

Paille występowała na międzynarodowych parkurach przez pięć sezonów - od 2011 do 2015 roku, pod imieniem Albführen’s Paille. Do połowy 2014 roku startowała na niej Szwajcarka - Alexandra Fricker, a w czerwcu klacz zadebiutowała pod złotym medalistą IO Londyn 2012 - Stevem Guerdat. Nowa para szybko się zgrała, w październiku zajmując 3. miejsce w konkursie Pucharu Świata podczas CSI5* Helsinki. W grudniu 2014 roku Steve Guerdat i Paille wywalczyli 4. miejsce w Grand Prix CSI5* Paryż i 3. miejsce w Finale Rolex Top Ten w Genewie. Pasmo sukcesów trwało do kwietnia 2015 roku - w marcu Guerdat wygrał na Paille konkurs Pucharu Świata w Goeteborgu, a miesiąc później w Las Vegas zwyciężył w Finale PŚ. Niestety wiosną klacz nabawiła się kontuzji ścięgna i choć powróciła jesienią na parkury to okazało się, że uraz się odnowił i od tego czasu Paille nie wystepowała już w zawodach. Łącznie w trakcie 1,5 roku startów Steve Guerdat wygrał na tej utalentowanej klaczy około 0,5 miliona franków. 

 

Steve Guerdat & Paille, Finał Pucharu Świata Las Vegas 2015

 

Albführen’s Paille będzie teraz pełniła rolę klaczy hodowlanej, stacjonując w gospodarstwie swoich właścicieli w Niemczech. 

 

 

źródło: pferdewoche.ch, fot. Ronald Thunholm/FEI