Finał Pucharu Świata Las Vegas 2015: Podsumowanie

Data publikacji: 2015-04-20
Finał PŚ 2014/2015 fot. Dirk Caremans

W dniach 15-19 kwietnia w Las Vegas rozegrano finałowe zawody Pucharu Świata w skokach i ujeżdżeniu. Rywalizację najlepszych zawodników w hali Thomas & Mack Arena śledziło na żywo ponad 10 tys. widzów. Wyniki prezentujemy poniżej.

Skoki przez przeszkody

Do walki w finale PŚ w skokach przez przeszkody - FEI Longines World Cup Jumping Final 2014/2015 przystąpiło 40 zawodników. Najlepszy okazał się - Steve Guerdat startujący na klaczy Albfuehren's Paille. Steve to złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Londynu z 2012 roku. Szwajcar już kilkakrotnie wysoko plasował się w finałach PŚ - trzykrotnie stawał na podium, był dwa razy drugi i raz trzeci i wreszcie w tym roku okazał się najlepszy.

Steve Guerdat & Albfuehren's Paille

Drugie miejsce zajęła Francuzka - Penelope Leprevost dosiadająca młodego, ale świetnie się zapowiadającego Vagabond de la Pomme. Na najniższym stopniu podium stanął zwycięzca I połfinału - Irlandczyk Bertram Allen startujący na wspaniałej Molly Malone V. Co ciekawe zarówno Albfuehren's Paille jak i Molly Malone V to córki ogiera Kannan (Voltaire x Nimmerdor), który jest obecnie liderem rankingu reproduktorów skokowych.

19-letni Bertram Allen okazał się prawdziwą gwiazdą tegorocznego finału

Najlepszym zawodnikiem z "naszej" ligi okazał się tegoroczny zwycięzca Grand Prix Cavaliada Lublin - Andis Varna dosiadający klaczy KS Coradina. Łotysz zajął 29-te miejsce w końcowej klasyfikacji finału PŚ.

Ujeżdżenie

Konkursem finałowym FEI Reem Acra World Cup 2014/2015 był sobotni konkurs Grand Prix Freestyle. Wystąpiło w nim 18 zawodników. Absolutnie bezkonkurencyjna okazała się Brytyjka - Charlotte Dujardin startująca na wałachu Valegro. Para uzyskała fenomenalny wynik 94,196%, a w arkuszu ocen znalazło się wiele ocen maksymalnych m.in. za lotne zmiany nóg, oraz harmonię pomiędzy jeźdźcem i koniem. Charlotte zwyciężyła w Finale PŚ drugi raz z rzędu.

Podium w komplecie: od lewej Edward Gal, Charlotte Dujardin i Jessica von Bredow-Werndl

Charlotte i Valegro byli w sobotę poza zasięgiem. Zawodnik z drugiego stopnia podium - Edwarda Gal (NED) startujący na Glock's Undercover ukończył zmagania w finale z oceną 84,696%. Trzecie miejsce, z wynikiem ponad 80%, dokładnie - 80,464% zajęła reprezentantka Niemiec - Jessica von Bredow-Werndl dosiadająca Unee BB

Edward Gal & Glock's Undercover

W finale wystartowały trzy zawodniczki z Ligi Europy Centralnej, najlepsza okazała się Inessa Merkulova. Rosjanka startowała na trakeńskim Mister X i po bardzo dobrym przejeździe, ocenionym na 76,911% zajęła 7-me miejsce.