Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Data publikacji: 2015-12-03
Spanish Riding School fot. Michael Rzepa
 fot. Michael Rzepa/Spanish Riding School Vienna

 

Znana na całym świecie Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu została doceniona przez UNESCO! Podczas zjazdu Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (tak brzmi rozwinięcie skrótu UNESCO w języku polskim) w Windhoek w Namibii, odbywającego się w dniach 30.11-4.12 najstarsza jeździecka akademia została dopisana do liście Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. 

Razem z Hiszpańską Szkołą Jazdy w Wiedniu listę uzupełniło wczoraj 19 innych zwyczajów i tradycji. Wśród nich znalazło się m.in. wytwarzanie kimchi (tradycyjne danie kuchni koreańskiej), bułgarski festiwal folkowy Surova czy kolumbijska muzyska Marimba. Wcześniej na tę samą listę trafiły m.in. taniec flamenco, akupunktura, kuchnia francuska.

Hiszpańska Szkoła Jazdy w Wiedniu (Spanische Hofreitschule) mieści się w Wiedniu i funckjonuje w prawie niezmienionym kształcie od 450 lat. Do szkolenia wykorzystywane są konie rasy lipicańskiej - stworzonej specjalnie na potrzeby Monarchii Habsburgów. Więcej historii i zasadach działania najstarszej szkoły jeździeckiej na świecie pisaliśmy w naszym artykule - TUTAJ.

 

fot. Stefan Seeling/Spanish Riding School Vienna

 

To nie pierwszy jeździecki akcent listy UNESCO. W 2013 roku na listę trafił Czowkan - tradycyjnyjny sport konny, pochodzący z Azerbejdżanu. Czowkan przypomina nieco polo - każdy mecz rozgrywany jest na płaskim, trawiastym terenie, a zawodnicy na koniach rasy karabskiej mają za zadanie strzelić bramkę drużynie przeciwnej. Do uderzeń skórzanej piłki wykorzystuje się specjalne kije. Rozgrywkom towarzyszy tradycyjna muzyka janghi. 

 

źródło: materiały prasowe, UNESCO, fot. Spanish Riding School