Furusiyya Nations Cup 2014: Dublin i Bratysława

Data publikacji: 2014-08-09
Tło-Amerykanie Dublin fot. Tony Parks/FEI
 Drużyna USA fot. Tony Parks/FEI

 

CSIO5* Dublin

Do Irlandii przyjechało 8 drużyn. Walkę o ostatnie punkty stoczyli Niemcy, Szwedzi, Irlandczycy, Brytyjczycy i Ukraińcy. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszła reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Trzeba przyznać, że Amerykanie wygrali w znakomitym stylu, kończąc podobnie jak tydzień temu w Hickstead, z wynikiem 4 pkt karne. Rozczarowała zwłaszcza postawa Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi przyjechali do Irlandii powalczyć o ostatnie punkty - zwycięstwo gwarantowało im awans na pierwsze miejsce w tabeli. Niestety jak to w sporcie bywa stało się inaczej. Ludger Beerbaum, startujący na świetym Chamanie wyraźnie nie mógł się dogadać ze swoim wierzchowcem w I-szym nawrocie eliminacja po dwóch odmowach, w drugim - wyłamanie przed potrójnym szeregiem i rezygnacja z kontynuowania przejazdu. Problemy miał także drugi z Niemców - Patrick Stuhlmeyer na Lacan - wynik 16/elim. był równoznaczy z eliminacją drużyny niemieckiej z konkursu.

 

Jessica Springsteen & Vindicat W, fot. Tony Parks/FEI

 

O jak najlepsze miejsce walczyli zagrożeni spadkiem Ukraińcy i Brytyjczycy, obie te drużyny wypadły w Dublinie bardzo dobrze, zajmując odpowiednio miejsca 3. i 2. Niestety wczorajszy bardzo dobry występ drużyny ukraińskiej nie wpłynął na poprawę jej miejsca w ogólnej klasyfikacji - reprezentacja ta zajęła ostatnie miejsce i będzie w przyszłym sezonie rywalizowała w II-iej dywizji. 

Rozczarowani mogą być na pewno Szwajcarzy i Irlandczycy - miejsca 8. i 9. w klasyfikacji końcowej nie dają przepustki do udziału w wielkim finale, który w październiku zostanie rozegrany w Barcelonie. 

Trzeba podkreślić, że parkur w Dublinie był bardzo trudny - dużo kłopotów sprawiał zwłaszcza potrójny szereg i linia rów - ażurowa stacjonata. W efekcie tylko czwórka zawodników pokonała oba nawroty bezbłędnie, byli to: Spencer Roe (GBR) & Wonder Why, Ferenc Szentirmai (UKR) & Chadino i dwoje Amerykanów - Charlie Jayne & Chilli RZ oraz Jessica Springsteen & Vindicat W.

 

Wyniki konkusu Pucharu Narodów

Klasyfikacja generalna po 8 konkursach

 

Furusiyya Nations Cup - Dublin 2014 w telegraficznym skórcie

 

CSIO3* Bratysława

Zawody rozgrywane w stolicy Słowacji były przedostatnimi zaliczanymi do Furuisyya Nations Cup II-iej dywizji. Do udziału w piątkowym konkursie Pucharu Narodów przystąpiło 13 drużyn. Najlepsza, zupełnie odwrotnie jak w Dublinie, okazała się reprezentacja Niemiec. W skład zwycięskiej drużyny wchodzili: Jörg Oppermann & Che Guevara (0/0), Thomas Kleis & For Success (0/4), Lawrence Greene & Arrivederci 7 (0/4) i Heiko Schmidt & Chap 47 (nie startował/0). Najlepszą drużyną II-iej dywizji okazała się Słowacja, która za zwycięstwo otrzymała 100 pkt.  

 

Reprezentacja Niemiec na podium, fot. Anton Martinec/FEI

 

W połowie września w Arezzo (Włochy) zostanie rozegrany ostatni konkurs kwalifikacyjny drugiej dywizji i prawdopdodbnie zobaczymy w nim Polaków. Szanse naszej reprezentacji są niestety czysto teoretyczne (awansują dwie najlepsze drużyny), ale warto powalczyć o jak najlepsze miejsce w klasyfikacji generalnej. 

 

Wyniki Konkursu Pucharu Narodów