Cavaliada Poznań 2024: Gwiazdy na wielkopolskiej arenie

Data publikacji: 2024-11-29
Frank Schuttert (NED) & Isis, fot Dava Palej Timeless Photography
Frank Schuttert (NED) & Isis (Cardento 933 x Lupicor)
 



Tegorocznej Cavaliadzie w Poznaniu, czyli
drugiemu etapowi Cavaliady Tour 2024/25. Nie bez znaczenia jest również pula nagród, która wyniesie ponad 1 mln złotych, ale też doskonałe przygotowanie Międzynarodowych Targów Poznańskich do organizacji tak dużej imprezy. Program zmagań Cavaliada Poznań 2024 będzie rozłożony na cztery dni (5-8 grudnia) i na dwie areny konkursowe, a przed kibicami zaprezentują się skoczkowie, WKKW-iści, powożący i dresażyści. Kto tak konkretnie? 




Zapowiedź Cavaliady 2024/25




SKOKI PRZEZ PRZESZKODY 

Zmagania w skokach stanowią najbardziej rozbudowaną część programu Cavaliady. W randze CSI4*-W odbędzie się 12 konkursów – w tym ten najważniejszy, czyli PKO Bank Polski Grand Prix – z udziałem skoczków z 22 państw, ale emocji nie zabraknie również podczas przeprowadzania rywalizacji na poziomie CSI1*, w ramach cyklu RESPECT ENERGY Open Tour oraz konkursów przeznaczonych dla młodych koni (CSIYH). Na poziomie międzynarodowym wystartuje niemal 520 par, a wśród uczestników nie zabraknie olimpijczyków czy medalistów mistrzostw świata oraz Europy. Oto garść przykładów!



Felix Hassman (GER) & Cayenne WZ (Claudio 8 x Ramirado) w Poznaniu 




Felix Hassman (GER) 

Zdobywca srebra podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni (2017), który ogółem ma na koncie ponad sto wygranych w konkursach zaliczanych do światowego rankingu FEI. Niemiecki skoczek najwyraźniej upodobał sobie polskie zawody, ponieważ bardzo chętnie bierze udział w kolejnych odsłonach Cavaliady – warto przypomnieć, że Hassman odniósł zwycięstwo w konkursie Grand Prix, będącym elementem programu Cavaliada Winter Tour (2021), polscy kibice znają tego zawodnika z kilkukrotnych zwycięstw w konkursach GP na naszych arenach oraz startów podczas poznańskiej rywalizacji 4Foulee CSI4*.

 

Janne Friederike Meyer-Zimmermann (GER)

Zawodniczka jest tegoroczną zwyciężczynią prestiżowego Grand Prix Longines Global Champions Tour (LGCT) CSIO5* w Cannes. W swojej karierze znalazła sie na podium m.in. FEI Jumping World Cup La Coruña (2022) oraz przyczyniła się do drużynowgo triumfu podczas FEI Jumping Nations Cup Sopot (2022). Zawodniczka zajmuje aktualnie 63. miejsce w Longines Ranking.



Andre Thieme (GER) 

Nie tylko mistrz Europy w skokach przez przeszkody (2021) czy zdobywca 3. miejsca w drużynowym Pucharze Narodów w Sopocie (2023), ale także współtwórca licytacji World Sport Horse Auction, która zadebiutowała w marcu zeszłego roku. Andre Thieme w tym roku zdecydowanie spełnił swoje marzenie - z niesamowitą klaczą DSP Chakaria wygrał tegoroczne prestiżowe Rolex Grand Prix Aachen.



Andre Thieme (GER) & DSP Chakaria podczas MŚ Herning 2022




Marvin Jüngel (GER)

Zawodnik był gwiazdą Cavaliady Summer (2023), otrzymując to miano po spektakularnym zwycięstwie w konkursie PKO Bank Polski Grand Prix, który rozegrano w bardzo nietypowej scenerii, tzn. na przepięknej plaży w Świnoujściu. Nieco ponad miesiąc wcześniej Jüngel wygrał Derby w Hamburgu, uznawane za jeden z najbardziej wymagających konkursów w skokach na całym świecie.

Douglas Lindelöw (SWE)

Kilkanaście lat temu zdobył złoto i srebro młodzieżowych Mistrzostw Europy w Jardy (2010), by później wesprzeć swoją drużynę w wywalczeniu wicemistrzostwa Europy w kat. Seniorów (2017).



Marvin Jüngel (GER) & Pessoa C (Cicero Z van Paemel x San Patrignano Corrado)




Frank Schuttert (NED)

Wielokrotny zwycięzca konkursów Grand Prix, w zeszłym roku w pięknym stylu wygrał PKO GP Cavaliada Poznań 2023.



Ales Opatrny (CZE) 

W wywiadzie udzielonym po wygraniu 2-gwiazdkowego konkursu Grand Prix we Wrocławiu (2019) zawodnik powiedział, że bardzo lubi brać udział w polskich zawodach, dlatego chciałby częściej tu przyjeżdżać.  Ales Opatrny ma za sobą udział w m.in. Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (2020), Mistrzostwach Świata w Herning (2022), a wcześniej m.in. dwukrotnie próbował swoich sił w finałach FEI World Cup™ (2003, 2005). W światowym rankungu zajmuje 210. miejsce.

 



Angelos Touloupis (GRE) & Lord Mexx (Larimar 7 x Coriano)




Angelos Touloupis (GRE)

Mistrz krajów bałkańskich (2021) i trzykrotny uczestnik Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken (2021, 2022, 2023). Wielokrotnie wygrywał konkursy podczas cyklu Cavaliada Tour, m.in. Grand Prix Cavaliada Warszawa (2023). Prowadzi austriacki ośrodek Little Creek Farm, w czym wspiera go jego żona, Jenny Fehleisen-Touloupis.

Jur Vrieling (NED) 

Drużynowy wicemistrz olimpijski (2012) oraz mistrz świata (2014) i Europy (2015) w tej samej klasyfikacji, a ponadto stały uczestnik zawodów Longines Global Champions Tour czy rozgrywek w ramach Pucharu Świata. Pochodzi z rodziny o tradycjach jeździeckich (jego ojciec i siostra również są skoczkami), dlatego nic dziwnego, że postanowił otworzyć własny ośrodek Stall Vrieling.

Maksymilian Wechta (POL) 

Wielokrotny finalista konkursów międzynarodowych, uczestnik Mistrzostw Świata w Herning (2022), wywalczył wraz z drużyną kwalifikację olimpijską w Pradze. Do jego sukcesów należy zaliczyć wygraną w prestiżowym Grand Prix Cavaliady Poznań (2021) oraz tegoroczny start na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.





Kristaps Neretnieks (LAT) & Palladium KJV (Lancer III x Cornet Obolensky)




Kristaps Neretnieks (LAT)

Łotysz ma za sobą udział w np. Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (2020), Mistrzostwach Świata w Herningu (2022) oraz Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Caen (2014), a tylko w tym roku odnotował aż 9 zwycięstw w konkursach zaliczanych do światowego rankingu FEI. Zawodnik jest już stałym gościem kolejnych Cavaliad, dlatego nie powinno dziwić, że Neretnieks ma za sobą udział w pierwszej odsłonie zmagań tego sezonu – skoczek zajął tam 4. miejsce w Grand Prix (2023), zatem był o włos od znalezienia się na podium. 





Jakub Wiraszka & Monario (Romario x Tabac Blond)




WKKW

Zarówno dobrze znani jeźdźcy, jak i zupełnie nowe nazwiska! Cavaliadowe zmagania WKKW-istów świetnie się zapowiadają, zwłaszcza że od zeszłego cyklu można liczyć nie na jeden, a na aż dwa konkursy w ramach cyklu Cavaliada Eventing Tour. Prawo startu otrzymali m.in.: Julia Gillmaier, Paweł Warszawski, Joanna Pawlak, Jakub Wirażka – triumfator poprzedniej edycji cyklu TRAF Eventing Tour (2023/2024), jak również: Kamila Cygan, Hanna Pogodzińska, Filip Dziuba, Zofia Pogodzińska, Marcel Ważyński i Daria Kobiernik. Pierwszy raz w historii Cavaliada Eventing Tour na poznańskiej arenie będziemy mogli zobaczyć zawodników z zagranicy, wystąpią przed nami m.in. Aistis Vitkauskas (LTU) oraz Christoffer Forsberg (SWE).





Aleksander Fularczyk (POL) & Nuta oraz Neptun




POWOŻENIE

Lista przyjętych zawodników obejmuje Polaków, a wystąpią przed nami: Aleksander Fularczyk (święcacy triumfy w zeszłym roku i wygrywając cały Tour), Tadeusz AndrysBartosz KlupśRafał PaszyńskiHubert Kozłowski oraz Maciej Lipny. Do Poznania zawitają także Sandro Koalick (GER) i Torsten Koalick (GER), oraz nowy dla kibiców Cavaliady Jaroslav Juráň (CZE).



Sandra Sysojeva (LTU) & Found Boy (Foundation 2 x Fuerstenball OLD)




UJEŻDŻENIE 

Na cavaliadowym czworoboku zaprezentują się następujący dresażyści: Agnieszka Gutkowska (POL)Klaudia Hałeła (POL)Karolina Mazurek (POL)Teresa Tomaszewska (POL), Zofia Mordzelewska (POL), Agnieszka Wiśniewska (POL), zabraknie natomiast królowej Cavaliady Sandry Sysojevy (POL), która zdominowała trzy poprzednie odsłony cyklu Dressage Tour (20222023, 2024) i wystartowała na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu uzyskując historyczny wynik dla Polski. Na listach startowych zobaczymy również zawodniczki Lena Haßmann (GER) oraz Helene Stenshøj Vitkauskas (DEN).




PRZYDATNE LINKI: 

NASZA ZAKŁADKA CAVALIDA 2024/2025

Kalendarz nowego sezonu 

LIVEJUMPING wyniki na żywo

Oficjalna strona internetowa Cavaliady 

Bilety 

Program Cavaliady w Poznaniu

Propozycje

MASTERLIST

Cavaliada na Facebooku  

TikTok Cavaliady 

Instagramowe konto Cavaliady 

 





tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography