Reorganizacja duńskiego ośrodka jeździeckiego Blue Hors

Data publikacji: 2023-10-04
Blue Hors z lotu ptaka, fot Blue Hors
Ośrodek Blue Hors z lotu ptaka W tym roku Kjeld Kirk Kristiansen powierzył prowadzenie duńskiego ośrodka Blue Hors swojej rodzinie, która właśnie ogłosiła plan reorganizacji tego słynnego miejsca. Zmiany będą radykalne, ale ich realizacja zajmie zaledwie pół roku. Głównym celem obecnych właścicieli jest znaczne ograniczenie zakresu działalności, co w praktyce oznacza także konieczność zwolnienia części pracowników. Jak przedstawia się plan zmian?Kjeld Kirk Kristiansen & Blue Hors Don Schufro (Donnerhall x Pik Bube I)
Ośrodek Blue Hors został założony przez Kjelda Kirka Kristiansena, duńskiego przedsiębiorcę i wnuka twórcy firmy Lego, a dziś obiekt ma za sobą 30 lat sukcesów odniesionych zarówno w sporcie, jak i hodowli. Choć wizytówką tego miejsca jest i była słynna stacja ogierów – dość przypomnieć, że stacjonował tu ogier Blue Hors Don Schufro (Donnerhall – Fiesta/Pik Bube I)
, kolekcjoner medali i jeden z filarów współczesnej hodowli koni ujeżdżeniowych – z roku na rok zakres działalności ośrodka stawał się coraz bardziej rozbudowany. Odbywały się tu np. zróżnicowane zawody w dresażu czy festiwale ujeżdżenia, a jednym z ciekawszych pomysłów było też stworzenie marki Blue Horse Care, linii produktów do pielęgnacji koni. Przykładowe produkty z linii Blue Horse Care
Najważniejszym punktem planu reorganizacji jest rezygnacja z obecnej lokalizacji ośrodka (Randbøld). Nowi właściciele chcą sprzedać tutejsze budynki oraz część przebywających tu koni, by następnie kontynuować swoją działalność tuż obok Stutteri Ask (Martofte), zatem wyłącznie na Fionii, jednej z duńskich wysp. Wymienione ośrodki dzieli ok. 85 km w linii prostej, a dzięki przeprowadzce będzie możliwe np. współdzielenie infrastruktury i tym samym zmniejszenie kosztów. Oferta Blue Hors będzie obejmowała wyłącznie ujeżdżenie i hodowlę, co zresztą pochwala sam Kjeld Kirk Kristiansen, który uważa to za powrót do korzeni ośrodka. Prowadzenie działalności w jednym miejscu i ograniczenie zakresu usług znajdzie swoje odbicie w zwolnieniach pracowników, ale w zespole na pewno pozostanie Nanna Skodborg Merrald (DEN), obecnie 15. najlepsza dresażystka na świecie, która będzie mogła kontynuować swoje starty z ogierem Blue Hors Zack (Harmony's Rousseau – Orona/Jazz), m.in. 
drużynowym mistrzem świata (2022). Reorganizacja potrwa 6 miesięcy, wszystkie umowy z partnerami biznesowymi są ważne i będą realizowane zgodnie z ustaleniami.
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Blue Hors