Jakiś czas temu Światowa Federacja Hodowców Koni Sportowych (World Breeding Federation for Sport Horses, WBFSH) opublikowała ranking najlepszych hodowców koni sportowych 2022 r., a w ostatnią sobotę (4 lutego) zwycięzcom poszczególnych kategorii wręczono nagrody. Ceremonię rozdania Longines WBFSH Breeder Awards przeprowadzono w Bordeaux, dosłownie chwilę po zakończeniu 5-gwiazdkowego konkursu Longines FEI Jumping World Cup, a pamiątkowe dyplomy i zegarki Longines z kolekcji Spirit otrzymali Wim Impens (skoki przez przeszkody), Silke Druckenmüller (ujeżdżenie) oraz Hilmer Meyer-Kulenkampff (WKKW), którego podczas uroczystości reprezentował dr Ludwig Christmann. Zwycięzcom gratulowali m.in. Jan Pedersen, szef WBFSH, jak również Olivier Pacini, dyrektor marki Longines we Francji.
SKOKI PRZEZ PRZESZKODY
Wim Impens | wał. King Edward (Edward 28 – Koningin De Lauzelle/Feo) – 2359 pkt
Gdy King Edward (Edward 28 – Koningin De Lauzelle/Feo) – dziś uznawany za jednego z najlepszych koni skokowych ostatnich lat – był źrebakiem, jego hodowca… nie widział w nim niczego specjalnego. Wim Impens zwyczajnie nie wierzył w to, że jest w stanie wyhodować mistrza świata! Belg jest związany z hodowlą w zasadzie od dziecka, ponieważ ojciec i dziadek chętnie zabierali go ze sobą na różnego rodzaju pokazy ogierów, dodatkowo mały Wim był zachęcany do śmiałego dzielenia się swoimi pomysłami. Taki sposób działania spodobał mu się na tyle, że obecnie stosuje go wobec swoich synów, którzy również zawodowo związali się z hodowlą. Oczywiście dziś Wim Impens z zapałem śledzi poczynania Kinga Edwarda, który sięga po coraz więcej i więcej!
UJEŻDŻENIE
Silke Druckenmüller | kl. TSF Dalera BB (Easy Game – Dark Magic/Handryk) – 2967 pkt
Fascynacja końmi pojawiła się już w dzieciństwie, ale o związaniu się z hodowlą zadecydował przypadek – z tym światem zapoznał ją zaprzyjaźniony hodowca, a o sprawie przesądziły przeurocze źrebięta, na które Silke Druckenmüller wręcz nie mogła przestać patrzeć. Wkrótce Niemka zaczęła witać na świecie pierwsze źrebaki jej hodowli, co już na dobre ją pochłonęło i przerodziło się zarówno w pasję, jak i pracę zawodową. Druckenmüller ma jasno postawione cele – chce hodować nie tylko konie, które będą miały szansę na zrobienie kariery w sporcie, ale też chodzi jej o to, by oferowane przez nią klacze i ogiery codziennie przynosiły swoim nowym właścicielom mnóstwo radości.
WKKW
hod. Hilmer Meyer-Kulenkampff | wał. Fischerchipmunk FRH (Contendro I – Havanna/Heraldik) – 339 pkt
Jego dziadek hodował konie oldenburskie, ale on sam postanowił poświęcić się hodowli koni hanowerskich, czym zajmuje się już od ponad 50 lat! Pokrycie pierwszej klaczy nadzorował już jako 14-latek, a dziś Hilmer Meyer-Kulenkampff wita na świecie już 8. pokolenie wyhodowanych przez siebie koni. Doświadczenie zdobył m.in. w USA i we Francji, gdzie pokazano mu zalety hodowli koni pełnej krwi angielskiej – na tej podstawie Meyer-Kulenkampff uznał, że stosowanie takiej domieszki może być bardzo korzystne. Jeśli chodzi o wałacha Fischerchipmunk FRH (Contendro I – Havanna/Heraldik), to jego hodowca pamięta szczególnie jedną sytuację, która zrobiła na nim ogromne wrażenie. Pewnego dnia Niemiec postanowił zaprezentować swojego konia, wówczas jeszcze źrebaka, w konkursie. Na miejscu dużo się działo, panował tam wręcz nieprawdopodobny chaos, lecz Fischerchipmunk FRH był na tyle zrelaksowany, że po prostu położył się na samym środku i… zasnął.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym hodowcom!