Właściciele koni proszeni o zgłaszanie się do placówek ARiMR

Data publikacji: 2023-01-03
Konie, fot. pixabay.com


Polski Związek Hodowców Koni apeluje o to, by właściciele i posiadacze koni pamiętali o obowiązku zgłaszania się do oddziałów regionalnych i biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powinność wynika z tego, że już w najbliższy piątek (6 stycznia) wejdzie w życie Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która przewiduje np.
zastąpienie Centralnej Bazy Danych Koniowatych rejestrem prowadzonym przez ARiMR. Zmiany nakładają na właścicieli i posiadaczy koni obowiązek otrzymania np. numeru ewidencji producentów. W jaki sposób załatwić tę sprawę?



Zgłaszanie się po wydanie niezbędnych danych będzie możliwe od poniedziałku (9 stycznia), a na załatwienie sprawy składają się następujące elementy:

– uzyskanie numeru identyfikacyjnego producenta (numer ewidencji producentów – EP),

– uzyskanie numeru siedziby stada (miejsce przebywania koni, np. ośrodek jeździecki, stadnina czy stajnia), 

– zgłoszenie wszystkich przebywających na miejscu koniowatych wraz z danymi ich właścicieli.



UWAGA! Brak tych danych uniemożliwi nie tylko identyfikację koniowatego, ale też rejestrację innych zdarzeń (np. zmianę właściciela). Pełną listę placówek ARiMR można znaleźć TUTAJ, ale sprawę można też załatwić poprzez e-PUAP z podpisem kwalifikowanym. Po nadaniu EP otrzymuje się login i hasło do bazy ARiMR, a następnie można skorzystać z aplikacji IRZplus (zostanie uruchomiona 9 stycznia 2023 r. o godz. 6:00), by złożyć wniosek o wydanie numeru siedziby stada i zgłosić wszystkie przebywające tam koniowate. 


tekst i opracowanie: equista.pl, źródło: PZHK, fot. pixabay.com