TOP 10 najlepiej zarabiających koni skokowych 2022 roku

Data publikacji: 2023-01-05
Daniel Deusser (GER) & Killer Queen VDM, fot. FEI/Lukasz Kowalski
Daniel Deusser (GER) & Killer Queen VDM (Eldorado van de Zeshoek TN x For Pleasure) podczas finału FEI Jumping Nations Cup (2021)



To zestawienie zawsze wzbudza ciekawość i ogromne zainteresowanie! Portal Hippomundo opublikował ranking najlepiej zarabiających koni skokowych (podsumowania z poprzednich lat: 2021, 2020)
, w którym uwzględniono 40 282 ogiery, wałachy i klacze z całego świata. Wyniki opracowano na podstawie zarobków poszczególnych koni, przy czym pod uwagę brano oczywiście jedynie rezultaty uzyskane w zeszłorocznych (2022) zawodach na poziomie międzynarodowym. Poniżej można znaleźć rozpiskę pierwszej dziesiątki! 



Daniel Deusser (GER) & Killer Queen VDM (Eldorado van de Zeshoek TN x For Pleasure) podczas LGCT w Pradze (2022)




1. kl. Killer Queen VDM (Eldorado van de Zeshoek TN – Derly Chin de Muze/For Pleasure) – 1 049 436 EUR
hod. VDM/Fam. Bruggeman, rasa: BWP, liczba startów: 56 

Poprzednim razem zajęła 2. miejsce, ale teraz już bez problemu znalazła się na samym szczycie zestawienia! Największym sukcesem tej dzielnej klaczy Daniela Deussera (GER) było zwycięstwo w prestiżowym konkursie CP International presented by Rolex, który rozegrano w Spruce Meadows, lecz na uwagę zasługuje też wywalczenie 2. miejsca w starciu FEI Jumping World Cup w Londynie. Warto podkreślić, że Killer Queen VDM jako jedyna przekroczyła kwotę 1 000 000 EUR.



Bertram Allen (IRL) & Pacino Amiro (Pacino x NC Amiro) podczas Mistrzostw Świata w Herning (2022)



2. wał. Pacino Amiro (Pacino – Carnone Dancing Queen/NC Amiro) – 946 710 EUR
hod. Simon Scott, rasa: ISH, liczba startów: 57

W przypadku tego konia trzeba zacząć od wręcz spektakularnego awansu, ponieważ poprzednio wałach znalazł się na… 64. miejscu rankingu! Pacino Amiro tworzy duet z Bertramem Allenem (IRL), a w ostatnim roku para odniosła zwycięstwa w konkursach 155 cm w Sztokholmie i Wellington, jak również przyczyniła się do zajęcia 1. miejsca w 5-gwiazdkowym finale GCL Super Cup. Wśród innych wyników warto też wymienić wywalczenie 3. miejsca w prestiżowym konkursie Rolex Grand Prix Ville de Dinard czy uplasowanie się na 4. miejscu w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Świata w Herning.




McLain Ward (USA) & HH Azur (Thunder vd Zuuthoeve x Sir Lui) podczas Rolex Grand Prix w Genewie (2022)




3. kl. HH Azur/Azur Garden's Horses (Thunder vd Zuuthoeve – Sion van de Zuuthoeve/Sir Lui) – 921 570 EUR
hod. N. Beaufort, rasa: sBs, liczba startów: 16

Choć ta już 17-letnia klacz zaliczyła zaledwie 16 startów, nie przeszkodziło jej to w znalezieniu się na 3. miejscu rankingu, na co złożyła się m.in. wyjątkowa wygrana w konkursie Rolex Grand Prix of Geneva, będącym ostatnią odsłoną calego sezonu zawodów Rolex Grand Slam. Ponadto HH Azur & McLain Ward (USA) zajęli też 1. miejsca w 4-gwiazdkowych konkursach Grand Prix w Wellington i Nowym Jorku. Co za forma!



Martin Fuchs (SUI) & Leone Jei (Baltic VDL x VDL Corland) podczas Mistrzostw Świata w Herning (2022)



4. wał. Leone Jei/Hay el Desta Ali (Baltic VDL – Dara/VDL Corland) – 914 072 EUR
hod. G. M. van Mersbergen, rasa: KWPN, liczba startów: 44

Najistotniejszym osiągnięciem tego wałacha było przyczynienie się do zwycięstwa ekipy Szwajcarii w Pucharze Narodów w St. Gallen. Dlaczego to takie ważne? Reprezentacja gospodarza zawodów czekała na to od ponad ćwierć wieku! Za Martinem Fuchsem (SUI) i Leone Jei świetny rok, podczas którego ta rewelacyjna para wywalczyła też np. 1. miejsce w 5-gwiazdkowym Rolex Grand Prix Ville de Dinard2. miejsce w prestiżowym starciu Rolex Grand Prix of Geneva  czy  3. miejsce w GCL Super Cup w Pradze.




Daniel Deusser (GER) & Scuderia 1918 Tobago Z (Tangelo van de Zuuthoeve x Mr. Blue) w Pradze (2019)




5. og. Scuderia 1918 Tobago Z (Tangelo van de Zuuthoeve – Whoopie C/Mr. Blue) – 880 032 EUR
hod. Jonas Bellemans, rasa: ZANG, liczba startów: 32

Drugi koń tego zestawienia ze stawki Daniela Deussera (GER). Niemiec i Scuderia 1918 Tobago Z wygrali np. konkurs LGCT Grand Prix w Nowym Jorku, a później również starcie LGCT Super Grand Prix w Pradze, czyli ukoronowanie całego sezonu zawodów, ponadto zajęli też 1. miejsce w rywalizacji Rolex Grand Prix, która była gwoździem programu zawodów The Dutch Masters. Pod koniec grudnia para wywalczyła też 3. miejsce w Mechelen, gdzie przeprowadzono kolejny etap Pucharu Świata.



Henrik von Eckermann (SWE) & King Edward (Edward 28 x Feo) podczas Mistrzostw Świata w Herning (2022)




6. wał. King Edward (Edward 28 – Koningin de Lauzelle/Feo) – 836 041 EUR
hod. Wim Impens, rasa: BWP, liczba startów: 41

Choć King Edward odnotował spadek w rankingu (poprzednio znalazł się na 3. miejscu), z całą pewnością nie można nazwać tego porażką. King Edward i Henrik von Eckermann (SWE) szli jak burza, niemal kolekcjonując zwycięstwa i tytuły – dość powiedzieć, że w zeszłym roku wygrali np. 5-gwiazdkowy konkurs Grand Prix w Saint-Tropez, Puchar Świata w Weronie czy 5-gwiazdkowe starcie 21st Rolex IJRC Top 10 Final w Genewie, ale przede wszystkim zapewnili sobie miano podwójnych mistrzów świata. Wszystko to sprawiło, że King Edward znalazł się też na 1. miejscu światowego rankingu WBFSH (World Breeding Federation for Sport Horses, Światowa Federacja Hodowców Koni Sportowych) w kategorii Jumping Breeders, co ma ogromne znaczenie nie tylko w świecie sportu, ale i hodowli.



Andre Thieme (GER) & DSP Chakaria (Chap 47 x Askari 173) podczas Mistrzostw Świata w Herning (2022)



7. kl. DSP Chakaria/Carelia (Chap 47 – Askaria 3/Askari 173) – 810 862 EUR
hod. Martin Jürgens, rasa: DSP (BA), liczba startów: 40

Andre Thieme (GER) i DSP Chakaria to obecni mistrzowie Europy (2021), którzy w ostatnim roku co krok potwierdzali swoją świetną formę. W marcu para wygrała 3-gwiazdkowy konkurs Grand Prix w Mannheimie, w czerwcu duet przyczynił się do triumfu ekipy Niemiec w sopockiej odsłonie Longines FEI Jumping Nations Cup, a w lipcu ci świetnie dobrani partnerzy sportowi zajęli 1. miejsce w 5-gwiazdkowym starciu Longines Falsterbo Grand Prix.



Edouard Schmitz (SUI) & Gamin van't Naastveldhof (Tannenhof's Chacco Chacco x Toulon) podczas Warsaw Jumping (2021)




8. wał. Gamin van't Naastveldhof (Tannenhof's Chacco Chacco – Feria van't Schrijberg/Toulon) – 806 460 EUR
hod. Patrick Trienpont, rasa: sBs, liczba startów: 52

Edouard Schmitz (SUI) zdecydowanie może liczyć na tego utalentowanego wałacha – w ostatnich miesiącach para wygrała np. 3-gwiazdkowy konkurs Grand Prix w Bratysławie czy 5-gwiazdkowe starcie Longines International Grand Prix of Ireland, a udział tego duetu w rywalizacji Longines FEI Jumping Nations Cup™ of Poland zakończył się zajęciem przez ich ekipę 3. miejsca.



Harrie Smolders (NED) & Monaco N.O.P. (Cassini II x Contender) podczas LGCT w Rzymie (2021)



9. wał. Monaco N.O.P. (Cassini II – Ulla II/Contender) – 784 244 EUR
hod. Ralf Lutje, rasa: HOLST, liczba startów: 51

Zeszłoroczny zwycięzca tego rankingu nie zdołał utrzymać swojej pozycji lidera, lecz znalezienie się w pierwszej dziesiątce to wciąż nie lada sztuka! Harrie Smolders (NED) i Monaco mają za sobą intensywny rok (odnotowali aż 51 startów!), a przez ten czas m.in. odnieśli zwycięstwo w konkursie Longines FEI Jumping Nations Cup™ of Netherlands, zajęli 2. miejsce w finale World Cup w Lipsku, a także ogłoszono ich wicemistrzami świata w klasyfikacji drużynowej.



Gerrit Nieberg (GER) & Ben 431 (Balou 400 x Quincy Jones by ZYX)




10. wał. Ben 431 (Balou 400 – Quipolly/Quincy Jones by ZYX) – 740 808 EUR
hod. Christa Mikulski, rasa: WESTF, liczba startów: 49

Skoczek Gerrit Nieberg (GER) był ostrzegany przed włączeniem tego konia do swojej stawki, ponieważ Ben 431 miał opinię bardzo trudnego. Niemiecki zawodnik zaufał swojej intuicji, a wyniki tego duetu są chyba najlepszym potwierdzeniem tego, że Nieberg ani trochę się nie pomylił. Para odniosła spektakularne zwycięstwo w konkursie Rolex Grand Prix, który rozegrano w ramach zawodów CHIO Aachen, spośród innych sukcesów warto też przypomnieć wygraną w grudniowym starciu The Longines Christmas Cracker z przeszkodami o wys. 155 cm.



Pełny ranking można znaleźć na stronie internetowej hippomundo.com




tekst i opracowanie: equista.pl, fot. FEI/Łukasz Kowalski, Kamila Tworkowska/Sweetieisafruit, Dava Palej Timeless Photography, Weronika Rubaszkiewicz 





Konie - zobacz rodowody

Ben 431

DSP Chakaria

Gamin van't Naastveldhof

HH Azur (Azur Garden's Horses)

Killer Queen VDM

King Edward

Leone Jei

Monaco N.O.P.

Pacino Amiro

Scuderia 1918 Tobago Z