FEI World Cup Final 2022: Puchar Świata w skokach w rękach Martina Fuchsa

Data publikacji: 2022-04-11
Martin Fuchs (SUI) & Chaplin (Verdi TN x Concorde) w Lipsku, fot. FEI/Richard Juilliart
Martin Fuchs (SUI) & Chaplin (Verdi TN x Concorde)

Zdobycie złotego medalu finału FEI World Cup™ to marzenie każdego skoczka, które tym razem spełniło się w przypadku Martina Fuchsa (SUI)! Choć Szwajcar ma na koncie naprawdę wiele imponujących wygranych, nareszcie poznał smak zwycięstwa w Pucharze Świata, czego świadkami byli widzowie zgromadzeni na terenie Targów Lipskich. Wszystko rozegrało się w dniach 6-10 kwietnia i w ramach zawodów Partner Pferd, a więcej szczegółów można znaleźć poniżej.

Decydujący przejazd Martina Fuchsa (SUI) & ogiera Chaplin (Verdi TN x Concorde)

Finałowa rywalizacja w ramach Longines FEI Jumping World Cup 2021/2022 była podzielona na następujące etapy: Final I (7 kwietnia), Final II (8 kwietnia) i Final III (10 kwietnia). Na samym początku zmagań na starcie pojawiło się 35 par, lecz do decydującego starcia dostało się już tylko 30 duetów. Z możliwości ukończenia I rundy niedzielnego starcia zrezygnowali Marcus Ehning (GER) i Andrius Petrovas (LTU), Alessandra Volpi (USA) została wyeliminowana, a awans do II nawrotu wywalczyło łącznie 20 par. Najszybsi byli bezbłędni Martin Fuchs (SUI) & 15-letni ogier Chaplin (Verdi TN – Jaltha B/Concorde), którzy jednocześnie zajęli 1. miejsce w rankingu Longines FEI Jumping World Cup 2021/2022, tym samym sięgając po upragnione złoto. W tym miejscu należy przypomnieć, że poprzednim razem Szwajcar był o włos od wygranej – podczas
ukoronowania sezonu w Göteborgu (2019) zawodnik wywalczył srebro, natomiast kolejne finały niestety nie odbyły się z powodu pandemii koronawirusa – a w tym roku dodatkowym wyzwaniem dla zawodnika był brak możliwości przyjechania na zawody ze swoim faworytem, czyli 15-letnim wałachem Clooney 51 (Cornet Obolensky – Fraulein Vom Moor/Ferragamo), który niedawno został całkowicie wykluczony ze sportu z powodu wypadku. Na szczęście Chaplin stanął na wysokości zadania, a jego pewne i precyzyjne skoki okazały się godne złota. Na 2. miejscu znaleźli się Harrie Smolders (NED) & 13-letni wałach Monaco (Cassini II – Ulla II/Contender), natomiast brąz wywalczyli Jens Fredricson (SWE) & 11-letni wałach Markan Cosmopolit (Cohiba 1198 – Olida/Calido I). W poniższych wynikach uwzględniono przebieg Final III oraz punktację końcową.

Od lewej: Harrie Smolders (NED), Martin Fuchs (SUI) i Jens Fredricson (SWE)

LONGINES FEI JUMPING WORLD CUP™ FINAL, 10 kwietnia 2022 r.