LGCT Rome 2021: Spektakularna zmiana lokalizacji!

Data publikacji: 2021-08-11
Koloseum, fot. foter.com


Organizator 5-gwiazdkowych zmagań Longines Global Champion Tour i Global Champions League ogłosił sensacyjną wiadomość – nie dość, że najbliższa odsłona zawodów w Rzymie będzie podwójna, to jeszcze odbędzie się w zupełnie nowej lokalizacji, która zachwyci każdego. Czas na powrót do miejsca, w którym niegdyś rywalizowali przodkowie współczesnych koni! 


Plakat LGCT Roma 2021Debiut Rzymu jako gospodarza zawodów LGCT odbył się w 2015 r., a samą rywalizację od początku przeprowadzano na terenie Stadio dei Marmi.
W tym sezonie zmagania zostaną rozegrane w dniach 10-12 września i 16-18 września, co oznacza aż 2 tygodnie wielkich sportowych emocji, ale i wyparcie Meksyku z kalendarza LGCT. To nie wszystko, ponieważ organizator zawodów przedstawił nową lokalizację – mowa o Circus Maximus, czyli największym i najwspanialszym cyrku starożytnego Rzymu


Tak niegdyś prezentował się Circus MaximusCircus Maximus
(Wielki Cyrk) – położony w pobliżu wzgórza Palatyn (tradycyjnie jest uznawane za miejsce, w którym założono Rzym) i zaledwie kilometr od Koloseum, gdzie odbywały się walki gladiatorów – powstał jeszcze przed naszą erą, a przez wieki organizowano tu niezwykle popularne wyścigi rydwanów, często otwierane i obserwowane również przez ówczesnych cesarzy. Każde tutejsze widowisko przyciągało tłumy, przez co obiekt był stale rozbudowywany, by w ostatecznej wersji zmieścić aż 255 tys. widzów – to chyba najdobitniej świadczy o wielkiej miłości starożytnych Rzymian do takiej formy rozrywki! Najlepsi woźnice błyskawicznie stawali się sławni, zresztą podobnie jak ich konie, których imiona są znane do dziś (np. Abigeius, Galata, Pompeianus czy Cotynus). Jak obecnie prezentuje się Circus Maximus? Niestety nie zachowały się żadne pozostałości po dawnej zabudowie, do tego całość porasta trawa, jednak już wkrótce znów pojawią się tu piękne konie i dzielni zawodnicy, choć już nie woźnice, a skoczkowie. 


Zapowiedź zawodów LGCT i GCL w RzymieWarto dodać, że nowa lokalizacja rzymskich zmagań LGCT będzie obecna na mapie zawodów przez co najmniej 5 lat! 
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. LGCT, North Wind Picture Archives, foter.com