Na stronie internetowej Polskiego Związku Hodowców Koni zamieszczono szczegółowe rozpiski następujących procedur: wydawania świadectw zootechnicznych dla stacji pobierania i przechowywania nasienia oraz stacji przechowywania nasienia ogierów upoważnionych przez PZHK, wydawania świadectw zootechnicznych przez OZHK/WZHK dla stacji nasienia ogierów nieupoważnionych przez PZHK i wydawania druków zaświadczeń o dokonaniu inseminacji dla stacji nasienia ogierów.
PROCEDURA wydawania świadectw zootechnicznych dla stacji pobierania i przechowywania nasienia oraz stacji przechowywania nasienia ogierów (zwanych dalej stacjami nasienia), upoważnionych przez PZHK
1. Świadectwa zootechniczne wydawane są przez OZHK/WZHK dla upoważnionej przez PZHK (wymienionej w załączniku do programu hodowli) stacji nasienia dla ogierów wpisanych/uznanych do naszych ksiąg.
2. Stacja nasienia składa do właściwego OZHK/WZHK pisemny wniosek o wydanie „Świadectw zootechnicznych” (zał. 1) przedkładając listę ogierów, których nasienie zdeponowano w stacji. Stacja nasienia bez zbędnej zwłoki informuje OZHK/WZHK o wszelkich zmianach na liście ogierów (nasienie od nowych ogierów, brak nasienia ogiera w ofercie stacji).
3. Rodowody ogierów, których nasienie znajduje się w stacji nasienia muszą być zarejestrowane w PZHK i znajdować się w bazie danych PZHK.
4. OZHK/WZHK sprawdza dostarczoną listę ogierów w bazie PZHK i na liście zamieszczonej na stronie www.pzhk.pl.
5. OZHK/WZHK drukuje z bazy „Świadectwa zootechniczne dla materiału biologicznego/nasienia ogierów uznanych/dopuszczonych do ksiąg prowadzonych przez PZHK”.
6. Stacja nasienia wnosi jednorazową opłatę w kwocie 50 zł za jedno „Świadectwo zootechniczne”.
7. Stacja nasienia wydaje do każdej porcji nasienia kopię wydanego z OZHK/WZHK „Świadectwa zootechnicznego” uzupełniając o dane dotyczące nasienia oraz stempluje pieczęcią stacji i podpisuje.
PROCEDURA wydawania „Świadectw zootechnicznych” przez OZHK/WZHK dla stacji nasienia ogierów nieupoważnionych przez PZHK
1. Świadectwa zootechniczne wydawane są przez OZHK/WZHK dla stacji nasienia, dla ogierów wpisanych/uznanych do naszych ksiąg. Wnioskująca stacja powinna być zarejestrowana przez Powiatowego Lekarza Weterynarii (wymagane przedłożenie decyzji PIW). Informacja o prowadzeniu działalności znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
2. Podmiot musi posiadać zgodę MRiRW na prowadzenie działalności.
3. Stacja nasienia składa do właściwego OZHK/WZHK pisemny wniosek o wydanie „Świadectwa zootechnicznego” dla każdej partii nasienia ogiera.
4. Rodowód ogiera, którego nasienie znajduje się w stacji nasienia musi być zarejestrowane w PZHK i znajdować się w bazie danych PZHK.
5. OZHK/WZHK sprawdza dane ogiera w bazie PZHK i na liście zamieszczonej na stronie www.pzhk.pl.
6. OZHK/WZHK drukuje z bazy „Świadectwo zootechniczne” dla materiału biologicznego/nasienia ogierów uznanych/dopuszczonych do ksiąg prowadzonych przez PZHK, uzupełniając o dane dotyczące nasienia ogiera oraz stempluje pieczęcią OZHK/WZHK i podpisuje.
7. Stacja nasienia wnosi każdorazowo opłatę w kwocie 50 zł za jedno „Świadectwo zootechniczne”.
8. Stacja nasienia wydaje do każdej porcji nasienia „Świadectwo zootechniczne” wydane przez OZHK/WZHK.
PROCEDURA wydawania druków „Zaświadczeń o dokonaniu inseminacji” dla stacji nasienia ogierów
1. Druki „Zaświadczenia sztucznego unasienniania klaczy” wydawane są przez OZHK/WZHK dla stacji nasienia, dla ogierów wpisanych/uznanych do naszych ksiąg.
2. Druki są wydawane na podstawie złożonego wniosku (zał. 1), przed dokonaniem inseminacji.
3. O wydanie druków „Zaświadczenia sztucznego unasienniania klaczy” może wystąpić lekarz inseminujący klacz, jeżeli posiada pisemne upoważnienie właściciela nasienia i dokumenty na powierzone do inseminacji nasienie, czyli „Świadectwo zdrowia w handlu wewnątrzwspólnotowym” oraz „Świadectwo zootechniczne”.
4. Druki „Zaświadczeń sztucznego unasienniania klaczy” stacja nasienia dołącza do sprzedawanego nasienia w ilości zgodnej z ilością sprzedawanego nasienia oraz dołącza „Świadectwo zootechniczne”.
5. Osoba uprawniona do dokonania inseminacji wypełnia druk po dokonaniu inseminacji.
UWAGI
1. Każde nasienie nowo zakupione powinno być zaopatrzone w „Świadectwo zdrowia w handlu wewnątrzwspólnotowym” oraz „Świadectwo zootechniczne”.
2 W każdym wątpliwym przypadku możemy zlecić badanie DNA na koszt właściciela. Zdarzają się przypadki zamiany nasienia.
3. Zgłaszający źrebię do identyfikacji powinien przedłożyć w przypadku koni hodowlanych obowiązujące „Świadectwo pokrycia klaczy” / „Zaświadczenie sztucznego unasienniania klaczy”. Jeżeli takich nie posiada to pochodzenie potwierdza badaniem DNA (dotyczy koni hodowlanych).
DOKUMENTY
Wzór świadectwa zootechnicznego (PDF)
Wydawanie świadectw zootechnicznych – wniosek i oświadczenie (PDF)