Ponad 500 uczestników pokazu ogierów Cichoń Stallions Show (podsumowania poprzednich edycji: 2019, 2018, 2017, 2016) i 246 osób, które wzięły udział w międzynarodowej konferencji „How to raise a success?” – ta imponująca frekwencja ucieszyła organizatorów i zagranicznych gości tegorocznej edycji wydarzenia! Przez cały dzień w sobotę 29 lutego na terenie Cichoń Dressage (ul. Anieli Krzywoń 1, 41-922 Radzionków) uczestnicy mogli podziwiać wspaniałe konie oraz przyjąć sporą dawkę wiedzy. Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją z tego spotkania.
Konferencja zaczęła się punktualnie o 9:00, a pierwszym prelegentem był dr n. wet. Krzysztof Skorupski, który w dynamiczny sposób omówił psychologię indywidualnych różnic zachowań koni. Kolejne wykłady również wnosiły coś ciekawego i poruszały bardzo zróżnicowane tematy, a pytania zadawane przez uczestników były bardzo rzeczowe i wnikliwe. W tej części swoje prelekcje wygłosili także: Aleksandra Najman (Okres dorastania, czyli jak wykorzystać czas od 1. godziny życia konia do osiągnięcia wieku treningowego), Katarzyna Marchewczyk (Rodokokoza i inne zagrożenia chorobowe wieku młodzieńczego) i lek. wet. Paulina Woźniak (Epigenetyczne regulacje gęstości kostnej u roczniaków, czyli jak zwiększyć gęstość kostną i zapobiegać odpryskom kostnym). Wszystkich obecnych ciekawiła działalność Paula Schockemöhle’a, dlatego nic dziwnego, że to właśnie Heinz Meyer otrzymał najwięcej dodatkowych pytań (poruszono kwestię m.in. embriotransferów oraz przebiegu selekcji rodzących się tam koni).
Po przerwie obiadowej odbyła się prezentacja koni w skokach luzem, podczas której Heinz Meyer tłumaczył, na co najbardziej zwracać uwagę w przypadku młodych zwierząt. Kolejnym punktem programu było jednoczesne wystąpienie przedstawicieli różnych związków hodowlanych – wszyscy omawiali swoje plany działania, najważniejszych końskich przedstawicieli zapisanych do ich ksiąg, a także zasady uznawania koni oraz kwestie formalne. W tej części pojawili się: André Hahn z Oldenburger Verband (Niemcy), Per Springborg z Dansk Varmblod (Dania), Maren Schlender i Piotr Kuczyński z Hannoveraner Verband (Niemcy), Jarosław Lewandowski z PZHK, Joanna Rosicka-Tyszko i Eva-Maria Broomer z AES, Joanna Banas z Zangersheide Poland i Roland Metz z Holsteiner Verband.
Następnie na scenie pojawił się zespół Musici de Silesia, co zapoczątkowało pokazy. Tego wieczoru wręczono też nagrody – w przypadku Pawła Mazurka (nagrodę odebrał syn Maciej) i Zbigniewa Kruka za bycie najaktywniejszymi hodowcami 2019 r., a później wyróżniono także hodowców ogiera Cornet's Darco (Cornet Obolensky – Dark Chocolate Maxx/Darco), czyli Leszka Chełstowskiego i Wioletę Sipak – warto dodać, że koń ich hodowli zakwalifikował się do tegorocznego Korungu Oldenburskiego!
Podczas pokazu zaprezentowano ogiery: Don Deluxe (De Niro – Egoistin/Rosario), Fürstentraum 2 (Fürst Heinrich – Maikiki/Köningstraum xx) oraz Goldfinger V.D.T. (Jazz – Velvet V.D.T./Ferro). Ten ostatni może pochwalić się pierwszym potomkiem, który przyszedł na świat w Polsce – jest nim zaprezentowany podczas wydarzenia miesięczny izabelowaty ogierek z hodowli państwa Jaskulskich, który podbił serca wszystkich obecnych!
Uczestnicy mieli też okazję zobaczenia dosiadanego przez Paulinę Kozę ogiera skokowego Casallcento PS (Casallco – Gecenta/Cento), a pod Mateuszem Cichoniem także ogiera Heiline’s Zanzier (Blue Hors Zack – Danceline TS/De Niro) – na końcu zawodnik otrzymał w prezencie piękny portret Zanziera. Program uzupełniły dodatkowe pokazy, w tym w wykonaniu dzieci z Cichoń Academy (nad całością czuwał Mateusz Cichoń na tinkerze) oraz pokaz psów z MADzone – dog training center.
Dziękujemy za udany wieczór i dużą porcję wiedzy i emocji – teraz pozostaje czekać na kolejną edycję!
Przydatne linki:
Strona internetowa Cichoń Dressage
Strona wydarzenia na Facebooku