Argento (Arko III x Gasper) Whitakera na emeryturze

Data publikacji: 2020-01-15
John Whitaker (GBR) & Argento (Arko III x Gasper) w Monako, fot. Mario Grassia/LGCT
John Whitaker (GBR) & Argento (Arko III x Gasper) w Monako


Po kilkunastu latach wspólnych startów przyszedł czas na podjęcie decyzji o zakończeniu kariery sportowej. John Whitaker (GBR) & 18-letni ogier Argento (Arko III – Flora May/Gasper) mają na koncie wiele wspaniałych zwycięstw, ale teraz „Archie” pojedzie do wybranej przez zawodnika stadniny, w której spędzi emeryturę. 

John Whitaker (GBR) & Argento (Arko III x Gasper) w Hongkongu (2016)Na najważniejsze zawody świata w skokach przez przeszkody Whitaker decydował się na inne konie (np.
Miltona), ale w przypadku wielu konkursów na poziomie 5 gwiazdek stawiał na Argento. Przez 11 wspólnie spędzonych lat wzięli udział w niezliczonej ilości Grand Prix, a zwyciężyli w np. Hongkongu, Saint-Tropez, Monachium, Villach-Treffen, Amsterdamie czy też w rzymskich zmaganiach Furusiyya FEI Nations Cup. Uznany przez różne księgi (Z, AES, HOLST) ogier intensywnie startował aż do zeszłego roku, jego ostatnimi zawodami była sierpniowa rywalizacja w Walencji na poziomie 4 gwiazdek. Mniej więcej w tym czasie badania wykazały pojawienie się przepukliny, przez co Argento musiał być operowany. 

Występ duetu podczas Grand Prix w ramach LGCT Madrid (2016)„Archie” bardzo szybko wrócił do zdrowia, pomimo podeszłego wieku wciąż jest w formie, a od czasu do czasu Whitaker urządza sobie z nim przejażdżki. Brytyjczyk długo rozważał wybór odpowiedniego miejsca dla Argento, ale ostatecznie zdecydował, że ogier zamieszka we francuskiej stadninie Béligneux le Haras, gdzie będzie używany w hodowli – nasienie ogiera będzie dostępne dla hodowców z całej Europy. tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Mario Grassia/LGCT