Wojciech Wojcianiec (POL) z biletem na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020!

Data publikacji: 2019-12-30
Wojciech Wojcianiec (POL) & Chintablue fot. Dava Palej
Wojciech Wojcianiec (POL) & Chintablue (Chintan x Chacco Blue) Niedawno rozegrany
cavaliadowy Grand Prix w Poznaniu miał szczególne znaczenie dla Wojciecha Wojciańca (POL) – zawodnik od początku doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że ewentualna wygrana mogłaby się przyczynić do poprawy jego pozycji w rankingu olimpijskim, w którym stawką jest oczywiście awans do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Tego dnia zwycięstwo odniosła jednak rewelacyjna Janika Sprunger (SUI), ale Polak znalazł się na 2. miejscu, dzięki czemu doliczono mu aż 80 bezcennych punktów. Czy to wystarczy?

CAVALIADA Poznań 2019 - Wojciech Wojcianiec drugi w Grand Prix

Wojciech Wojcianiec pod dwóch czystych przejazdach zajął doskonale drugie miejsce w Grand Prix o nagrodę Prezesa PKO Bank Polski Zobaczcie, co kandydat do Tokio powiedział po konkursie ‼ #wearecavaliada

Opublikowany przez CAVALIADA Niedziela, 1 grudnia 2019
Wojciech Wojcianiec (POL) o zwycięstwie w poznańskim Grand Prix i swoich szansach na awans do IOPodczas wspomnianego 4-gwiazdkowego konkursu Grand Prix można było wywalczyć m.in. punkty do Rankingu Longines, który jest też brany pod uwagę podczas aktualizowania rankingu olimpijskiego – w przypadku Polaków chodzi o zestawienie grupy C (obejmuje Europę Środkowo-Wschodnią i Azję Środkową). Pod koniec października Wojciech Wojcianiec zajął 3. miejsce, a dramatyzm tej sytuacji wyjaśni to, że awans otrzymają zawodnicy tylko z dwóch pierwszych miejsc. W ostatnim rankingu z 30 listopada polski skoczek znalazł się na 2. miejscu, co zdecydowanie zwiększa jego szanse na wyjazd do Tokio. 80 punktów zdobytych w Poznaniu na pewno jeszcze bardziej poprawi jego sytuację! 

Wojciech Wojcianiec (POL) & Chintablue (Chintan x Chacco Blue) podczas GP w Poznaniu (2019)
Olympic Ranking (Jumping, Group C) nr 11 z 30 listopada 2019 r. 

1. Kristaps Neretnieks (LAT) & Moon Ray – 895

2. Wojciech Wojcianiec (POL) & Chintablue – 772

3. Omer Karaevli (TUR) & Cheston de la Pomme d'Or Z – 695

4. Andrzej Opłatek (POL) & Stakkatan – 569

5. Omer Karaevli (TUR) & Roso au Crosnier – 553

6. Paul-Richard Argus (EST) & Renessin – 544

7. Jan Bobik (POL) & Chacco Amicor – 542

8. Efe Siyahi (TUR) & Call Me Princess – 490

9. Maksymilian Wechta (POL) & Quinchella – 475

10. Kamil Grzelczyk (POL) & Wibaro – 473 

Ranking szczegółowy 


Jak donosi portal Tylkoskoki.pl Wojciech Wojcianiec uzyska kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie 2020, które odbędą się w Tokio (JAP) dwoma końmi (Naccord Melloni oraz Chintablue). Trenerem Polaka jest Jan Vincker, a sponsorem KJ Melloni Horses, a dokładnie biznesmen Grzegorz Mieleńczuk.

Dzisiejszy start Omera Karaevli (TUR) na wałachu Cheston De La Pomme D'or Z w belgijskim Mechelen nie należał do udanych, para uzyskała 16 punktów karnych. Tym samym Polak wskoczy na 2 miejsce, pierwsze zajmuje nadal Kristaps Neretnieks (LAT), a tylko te dwie pozycje gwarantują bilet do Tokio. To historyczny awans na IO zaraz po wielkim sukcesie polskich zawodników WKKW, którzy zdobyli kwalifikacje drużynowe podczas Festiwali Jeździeckiego Baborówko tej wiosny (więcej o tym wydarzeniu przeczytacie TUTAJ).Dodajmy, że aktualne zestawienia FEI Longines Rankings (Jumping) oraz PZJ – obydwa są dowodem na rewelacyjną formę Wojciecha Wojciańca! Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) umieściła naszego rodaka na 120. miejscu (poprzednio zajmował 131. miejsce), dzięki czemu jest on obecnie najwyżej notowanym Polakiem! Jarosław Skrzyczyński (POL) wcześniej także znalazł się na 131. miejscu, jednak teraz spadł na 198. pozycję. Poważne zmiany zaszły również w rankingu PZJ – Wojcianiec pokonał Skrzyczyńskiego, czym zakończył jego 7-letnie panowanie! Wspomniane zestawienia są dostępne tutaj: FEI Longines Rankings (Jumping) nr 227 z 30 listopada 2019 roku oraz notowanie PZJ nr 48 z 30 listopada 2019 roku.


To niesamowite rozpoczęcie 2020 roku, składamy zawodnikowi serdeczne gratulacje!
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Dava Palej Timeless Photography