Pożegnanie ogiera Emerald (Diamant De Semilly – Carthina Z/Carthago Z)

Data publikacji: 2019-02-14
Harrie Smolders (NED) & Emerald fot. Beata Wieczorkowska Photography


Wieczorem 13 lutego ogłoszono, że 15-letni Emerald (Diamant De Semilly – Carthina Z/Carthago Z) oficjalnie kończy karierę sportową! Ogier i jeździec Harrie Smolders (NED) przez lata szli jak burza, a lista ich wspólnych sukcesów robi wrażenie. Emerald już wcześniej udowodnił, że jest dobrym reproduktorem, dlatego teraz rozpocznie karierę hodowlaną „na pełny etat”.

Harrie Smolders o ogierze Emerald


Ogier BWP Emerald van’t Ruytershof
przyszedł na świat 19 maja 2004 r., a wyhodował go Bert van den Branden. Ojcem Emeralda jest obecnie 28-letni ogier Diamant de Semilly (Le Tot De Semilly – Venise Des Cresles/Elf III), sprawdzony reproduktor i wyjątkowy skoczek, który wywalczył m.in.: złoto drużynowe na Mistrzostwach Świata w Jerez de la Frontera (2002) czy srebro drużynowe na Mistrzostwach Europy w Donaueschingen (2003). Na matkę hodowca wybrał obecnie 19-letnią klacz Carthina Z (Carthago Z – Tanagra S van het Darohof/Lys de Darmen), która okazała się dobrą klaczą hodowlaną. Pełną siostrą Emeralda jest 16-letnia Diamanthina van’t Ruytershof (Diamant De Semilly – Carthina Z/Carthago) – klacz i jeździec Constant van Paesschen (BEL) stworzyli świetny duet, razem brali udział w konkursach na najwyższym poziomie.

 


Harrie Smolders (NED) & EmeraldKarierę na poziomie międzynarodowym rozpoczął w 2010 r. – podczas MŚMK w Lanaken zajął 2. miejsce w kat. koni 6-letnich. Pierwsze Grand Prix wygrał w portugalskiej Vilamourze (2013), a w kolejnych latach można już było mówić o lawinie sukcesów. Emerald i Smolders zwyciężyli w m.in.: Pucharze Świata w Waszyngtonie (2015), konkursie Grand Prix w ramach LGCT w Chantilly (2017) czy Grand Prix na poziomie CSI5* w Bordeaux (2018). Para przyczyniła się też do wygranych swoich drużyn podczas Pucharu Narodów w Gijón (2013), Akwizgranie (2013), Falsterbo (2015) i Rotterdamie (2016). Warto wspomnieć też o srebrnym medalu wywalczonym w finale Pucharu Świata w Göteborgu (2016) oraz uczestnictwie w IO w Rio de Janeiro (2016). Ostatni występ duetu odbył się na początku grudnia zeszłego roku podczas CHI Genewa 2018.

Harrie Smolders (NED) & Emerald - LGCT Doha 2018

 


13 lutego odbyło się oficjalne wydarzenie, podczas którego Axel Verlooy (właściciel ogiera) ogłosił, że Emerald przechodzi na emeryturę. Walentynkową Prezentację Ogiera Emerald  zorganizowano w stadninie Eurohorse Axel Verlooy w Grobbendonk (BEL), gdzie gwiazda skoków przez przeszkody zacznie karierę hodowlaną „na pełny etat”. Fragment pożegnania można zobaczyć TUTAJ. To właśnie główne cechy konia – ostrożność, inteligencja, wyjątkowy charakter – sprawiły, że Emerald stał się doskonałym skoczkiem, a teraz przyszedł czas na jego potomstwo.


Obserwując jego dotychczasowych potomków, można być pewnym, że Emerald świetnie sprawdzi się w roli pełnoetatowego reproduktora, czego przykładem mogą być:

  • 11-letni Igor (Emerald van't Ruytershof – Tinica/Nabab De Reve) – wałach i Jos Verlooy (BEL) zajęli 1. miejsce w Pucharze Narodów w Rotterdamie (2018)
  • 11-letni Imerald van't Voorhof (Emerald van't Ruytershof – Falle-rina van't Voorhof/Bacardi-orange De Muze) – wałach i Paul O'Shea (IRL) wywalczyli np. 1. miejsce w konkursie Grand Prix na poziomie CSI2* w Lexington (2018)
  • 9-letnia Sea Coast Kira (Emerald van't Ruytershof – Finesse van't Paradijs/Querlybet Hero) – klacz wraz z zawodniczką Gudrun Patteet (BEL) startowała na CSI5*.


Więcej o samym ogierze i dostępności nasienia dowiemy się ze strony www.emerald-stallion.comtekst i opracowanie: equista.pl, fot. Beata Wieczorkowska PhotographyKonie - zobacz rodowody

Emerald van't Ruytershof (Emerald)