WEG 2018: Czy huragan Florence zagraża WEG?

Data publikacji: 2018-09-13
Zdjęcie satelitarne huraganu Florence
 

Od 11 września trwają Światowe Igrzyska Jeździeckie, które odbywają się w Mill Spring w Karolinie Północnej w USA – m.in. tutaj obowiązuje stan wyjątkowy (zagrożone są również stany: Georgia, Karolina Południowa i Wirginia) związany z nadciągającym do wybrzeża huraganem Florence. Ewakuowano 1,5 mln ludzi, władze przygotowały schrony dla miejscowej ludności, a amerykańscy meteorolodzy ostrzegają, że „potwór” może dokonać koszmarnych zniszczeń. Czy konieczne będzie przymusowe przerwanie WEG?

 

Na portalu TVN Meteo widnieje informacja, że huragan powiększa się, choć nieco słabnie. W wybrzeże Karoliny Północnej ma uderzyć w piątek o 8 rano czasu miejscowego, a już w niedzielę dotrze w głąb lądu, co będzie się wiązało z m.in. obfitymi opadami, silnym wiatrem i powodziami. WEG są rozgrywane w miejscowości Mill Spring, która znajduje się ok. 350 km w linii prostej od wybrzeża. Z tego powodu na stronie internetowej WEG co jakiś czas pojawiają się informacje pogodowe, a bezpośrednio na miejscu – w Tryon International Equestrian Center – znajdują się pracownicy Narodowej Służby Pogodowej (National Weather Service), którzy na bieżąco monitorują trasę huraganu, a także są w stałym kontakcie z FEI.

 

W poniedziałek na stronie WEG pojawiła się informacja o możliwych mocnych opadach deszczu, jednak podkreślono, że prognozowane opady nie mają żadnego związku z Florence. Dzień później w TIEC zorganizowano konferencję prasową – Sharon Decker (dyrektor ds. operacyjnych w TIEC) i Sabrina Ibáñez (FEI) poinformowały o wcześniej opracowanym planie awaryjnym w razie pogorszenia sytuacji. Wszyscy przebywający tu ludzie będą mieli zapewnione schronienie w budynkach, które znajdują się na terenie obiektu, natomiast konie będą bezpieczne w tutejszych stajniach, zbudowanych w taki sposób, by konstrukcje bez problemu wytrzymały wiatr o sile 144 km/h. Panie przypomniały też o tym, że w 2017 r. Tryon International Equestrian Center było schronieniem dla koni z 5 stanów zagrożonych uderzeniem huraganu Irma.

 

Jak dotąd wszystkie elementy programu WEG odbyły się zgodnie z planem, a od niedzieli do wtorku na terenie TIEC i okolicach spodziewane są ulewy i burze, jednak najprawdopodobniej nie wpłynie to na organizację wydarzenia. Huragan Florence jest stale obserwowany, a organizator WEG zadbał o to, by każdy uczestnik miał dostęp do najświeższych informacji – na stronie internetowej Igrzysk publikowane są komunikaty, a także uruchomiono specjalny numer, na który wystarczy wysłać SMS, by w odpowiedzi dostać wiadomość o obecnej sytuacji i ewentualnym zagrożeniu.  

 

*Oficjalny komunikat WEG, 22:00 piątek, 14 wrzesień 2018:

Drodzy Widzowie,

naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom WEG.

Najnowsza prognoza pogody z National Weather Service (Narodowa Służba Pogodowa), która ma lokalną stację meteorologiczną w Tryon International Equestrian Center (TIEC), pokazuje intensywne opady deszczu od sobotniego wieczora do niedzieli. W rezultacie planuje się przesunięcie finałowych skoków WKKW na poniedziałek 17 września (czas rozpoczęcia zostanie potwierdzony).

Nie będzie to miało wpływu na sobotni cross, który rozpocznie się zgodnie z planem o 11, ale przerwy między końmi zostaną skrócone z czterech do trzech minut. Dystans crossu pozostaje niezmienny (5700 metrów), ale wprowadzono modyfikacje dwóch przeszkód (23A i 24B).

Sobotnie zmagania Reiningowe (Finał Indywidualny) zostanie przesunięty na godz. 15.00.

W zależności od dalszych oficjalnych doniesień pogodowych, planowane jest przełożenie niedzielnego ujeżdżeniowego GP Freestyle na poniedziałek. Inspekcja weterynaryjna dla 15 koni zakwalifikowanych do tego konkursu pozostanie bez zmian (15 września, 8 rano).

Godziny rozpoczęcia konkursu ujeżdżenia Freestyle, przegląd weterynaryjny koni WKKW oraz konkursu skoków (WKKW) zostaną potwierdzone jak najszybciej.

Właściciele biletów zostaną powiadomieni e-mailem oraz poprzez media społecznościowe. Bilety na niedzielne zawody, w tym gości VIP, zostaną uhonorowane w poniedziałek.

Wszelkie dalsze doniesienia będą publikowane na stronie internetowej Tryon2018.com.

Aby uzyskać dodatkowe pytania dotyczące biletów, prosimy o kontakt pod adresem ticket@tryonweg.com.

 

Przepraszamy za wszelkie niedogodności, ale podkreślamy, że bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem.

 

Z poważaniem,

Komitet Organizacyjny Tryon 2018

 

 

 

 

 

fot. NASA/AP, dane dotyczące huraganu: tvnmeteo.tvn24.pl; tekst i opracowanie: equista.pl