Nowe zasady kwalifikacji i treningu ogierów ras szlachetnych w 2017 roku!

Data publikacji: 2017-04-19
Ogier Madżil (Dżahil - Makabi/Maram) fot. Oliwia Chmielewska
Ogier Madżil (Dżahil - Makabi/Maram) hod. Justyna Jończyk, w trakcie prezentacji na tzw. "trójkącie", ZT Bogusławice 2012 

 

W 2017 roku wprowadzono zmiany do programów hodowlanych rasy małopolskiej, wielkopolskiej i polski koń szlachetny półkrwi. Ich efektem będzie m.in. wprowadzenie próby dzielności dla ogierów po treningu polowym (dotyczy próby wierzchowej, próba zaprzęgowa będzie odbywała się po treningu stacjonarnym, w ZT), a nie tak jak dotychczas stacjonarnym, przeprowadzanym w ZT. 

Poniżej zamieszczamy oficjalny komunikat Polskiego Związku Hodowców Koni, w którym wyjaśniono zasady Kwlaifikacji i treningu ogierów ras szlachetnych w 2017 roku: 

Poniżej przedstawiamy komunikat dotyczący warunków kwalifikacji do polowej wierzchowej oraz stacjonarnej zaprzęgowej próby dzielności ogierów ras szlachetnych w tym sezonie. Na wniosek hodowców Komisje Ksiąg Stadnych koni ras: polskiego konia szlachetnego półkrwi, wielkopolskiej oraz małopolskiej zadecydowały o wprowadzeniu od 2017 roku polowej próby dzielności. Nad zasadami tej próby debatowano od kilku lat, a hodowcy zostali poproszeni o wyrażenie swojej opinii dotyczącej zmiany zasad próby dzielności. Kwalifikacje do tych prób odbędą się w dwóch miejscach - Lesznie oraz Białce lub Janowie Podlaskim. Kolejną nowością wprowadzoną od tego roku jest wymóg badań RTG w kierunku OCD jako jednego z warunków selekcyjnych. Badanie to będzie obowiązywało wszystkie ogiery, starające się o uznanie w polskich księgach, czyli również kwalifikowane do hodowli na podstawie wyników w alternatywnych próbach dzielności (MPMK, sport). Badania OCD ogierów od lat obowiązują we wszystkich wiodących księgach stadnych i są niezbędnym elementem selekcyjnym w przypadku ogierów hodowlanych. Mamy nadzieję, że te zmiany przyniosą poprawę jakości ogierów wpisywanych do polskich ksiąg oraz pozytywnie wpłyną na budowanie znaku jakości polskich koni sportowych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w tym ważnym dla polskiej hodowli koni szlachetnych wydarzeniu. 

 

Szczegółowe informacje na temat zasad przeprowadzania prób dzielności można znaleźć w zaktualizowanych programach hodowlanych poszczególnych ras, do pobrania poniżej:

 

fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl

 

 

 

Inspiracje

Facebook

Instagram