Trenowany w Polsce Va Bank pobiegnie w jednej z najbardziej prestiżowych, europejskich gonitw?

Data publikacji: 2017-04-12
Wielka Warszwska 2015 Va Bank fot. Zuzanna Zajbt

 

Wszystko wskazuje na to, że ogier pełnej krwi angielskiej Va Bank (Archipenko - Vinales/Dilshaan) wyhodowany w Irlandii, a trenowany w Polsce ma przed sobą bardzo pracowity sezon. Jego współwłaściciel, amerykańskie konsorcjum Team Valor, na łamach międzynarodowej prasy przedstawił niedawno, plan startowy na 2017 rok.

Gdzie będzie się ścigał polski Trójkoronowany i Koń Roku 2015? Już 16 kwietnia pobiegnie na berlińskim torze Hoppegarten w gonitwie  Listed Preis von Dahlwitz na dystansie 2000 m. Przy okazji warto dodać, że tego samego dnia, w innej gonitwie Listed, na dystansie 2800 m pobiegnie ubiegłoroczny polski derbista Caccini (American Post - Courances/Simon du Desert). Później Va Bank ma występować na Służewcu oraz zagranicą, a koronnym celem sezonu 2017 jest prestiżowa gonitwa Łuku Triumfalnego - Prix de l'Arc de Triomphe! Czy Va Bank stanie na starcie tej jednej z najbardziej prestiżowych europejskich gonitw porównawczych? To nie koniec ambitnych planów właścicieli. Jeśli jego kariera będzie się rozwijać tak jak oczekują, w 2018 rok koń będzie przygotowywany do słynnego, australijskiego wyścigu Melbourne Cup! Trzymamy kciuki za dalszy rozwój Va Banka. 

 

Va Bank w Baden Baden, sierpień 2016 

 

 

Pięcioletni obecnie Va Bank do jesieni 2016 roku pozostawał niepobity, zwyciężając we wszystkich 12 gonitwach w jakich startował. Przegrał dopiero w Wielkiej Warszawskiej, ulegając wspomnianemu Caccini. Wcześniej znakomicie spisywał się nie tylko na Służewcu zdobywając tytuł "Trójkoronowanego" (2015), ale również wygrywając dobrze obsadzony wyścig G3 na torze w Baden-Baden (2016).  Po wyścigu w Niemczech 50% udziałów w Va Banku odkupiło amerykańskie konsorcjum Team Valor - do tego momentu  właścicielami koni byli Janusz Zienkiewicz, Maciej Janikowski (trener) oraz Balatbek Abdrakhmanov. 

 

 

 

 

fot. Zuzanna Zajbt/Equista.pl

 

 

Konie - zobacz rodowody

Archipenko

Va Bank

Inspiracje

Facebook

Instagram