Dubai World Cup 2017 dla Arrogate!

Data publikacji: 2017-03-26
Mike Smith & Arrogate fot. Andrew Watkins Dubai Racing Club
 Arrogate (Unbridled Song - Bubbler/Distorted Humor) w Dubai World Cup 2017

 

Amerykański czterolatek Arrogate (Unbridled Song – Bubbler/Distorted Humor), w niezwykłym stylu sięgnął po zwycięstwo w tegorocznej edycji Dubai World Cup. 

Rozegrana w sobotę, 25 marca gonitwa należy do najwyżej dotowanych na świecie. Pula nagród wyniosła w tym roku 10 mln dolarów, z czego dla zwycięzcy przewidziano 6 mln dolarów. Wyższą pulę nagród – 12 mln dolarów – ma w tej chwili jedynie Pegasus World Cup (USA). 

Początek wyścigu nie zapowiadał spektakularnego sukcesu Arrogate. Niefortunny, spóźniony start sprawił, że ogier miał do nadrobienia stratę około 10 długości do liderów wyścigu (!). Pogoni za czołówką nie ułatwiał ciężki i grząski tor. Arrogate dość szybko złapał jednak odpowiedni rytm i kolejno, z wielką łatwością „liczył”  rywali, uzyskując na mecie przewagę 2 i 1/4 długości! Drugie i trzecie również wywalczyły konie wyhodowane w USA – Gun Runner (Candy Ride – Quiet Giant/Giant's Causeway) oraz Neolithic (Harlan's Holiday – Swingit/Victory Gallop). 

Wyniki 

 

 Dubai World Cup 2017

 

 

Arrogate do zwycięstwa poprowadził doświadczony duet Mike Smith (dżokej) – Bob Baffert (trener). Podczas konferencji prasowej po zakończeniu gonitwy trener nie szczędził komplementów pod adresem zarówno jeźdźca jak i konia. Baffert (który w swojej karierze pracował m.in. z trójkoronowanym American Pharoah) podkreślał, że zwycięstwo to zasługa doskonałej pracy jeźdźca i zachowanej przez niego „zimnej krwi”. Mike Smith ze wzruszeniem przyznał natomiast, że Arrogate to najlepszy koń na jakim miał okazję się ścigać, a trzeba wspomnieć, że dżokej ten miał okazję dosiadać m.in. słynnej klaczy Zenyatta.

Bohater Dubai World Cup 2017 stanowi własność Juddmonte Farms, a urodził się w Clearsky Farms w Kentucky. Jako roczniak trafił na aukcję Keeneland September, na której został sprzedany za 560 tys. dolarów. Do dziś zarobił ponad 17 mln dolarów, co czyni go drugim najlepiej zarabiającym koniem wyścigowym w historii i ma wciąż realne szanse na pobicie rekordu Orfevre, wynoszącego ponad 19 mln dolarów. 

Podkreślając niezywkły przebieg Dubai World Cup 2017 warto przypomnieć, że również w minionych latach miały miejsce niezwykłe sytuacje. Dość powiedzieć, że zwycięzca z 2016 roku – California Chrome przybiegł na metę z ekstremalnie przesuniętym siodłem. Więcej o tym wyścigu pisaliśmy TUTAJ.

 

 

 

fot. Andrew Watkins/Dubai Racing Club

 

 

 

Konie - zobacz rodowody

Arrogate