WEG 2022: Światowe Igrzyska Jeździeckie u naszych sąsiadów?

Data publikacji: 2016-12-26
WEG 2022 fot. Arnd Bronkhorst i JK Napoli Samorin
Czy słowackie Samorin będzie gospodarzem najważniejszej jeździeckiej imprezy? , fot. Arnd Bronkhorst/FEI i JK Napoli

 

Za niespełna dwa lata amerykańskie Tryon będzie gospodarzem Światowych Igrzysk Jeździeckich 2018 (FEI World Equestrian Games™, w skrócie WEG), a Międzynarodowa Federacja Jeździecka już ogłosiła kandydatów do organizacji kolejnej edycji tego wydarzenia czyli WEG 2022. 

Do walki o prawo organizacji dziewiątych w historii Światowych Igrzysk Jeździeckich przystąpiły dwa miasta - położone na Słowacji Samorin oraz Lexington w Stanacj Zjednoczonych. Oba ośrodki mają jedną wspólną cechę - ich obecna infrastruktura pozwala na organizację wydarzenia tej rangi bez przeprowadzania poważnych inwestycji.

Kentucky Horse Park czyli ośrodek w Lexington to jedno z najważniejszych jeździeckich miejsc na mapie USA. Dysponujące powierzchnią blisko 500 ha centrum mieści nie tylko stajnie i areny sportowe, ale również m.in. jeździeckie muzeum. To właśnie tu w 2010 roku rozegrano szóste Światowe Igrzyska Jeździeckie, które "na żywo" obserwowało łącznie ponad 0,5 miliona widzów! Co roku, wiosną są tu także organizowane międzynarodowe zawody WKKW, będące częścią Wielkiego Szlema Rolexa - Rolex Kentucky Three Day Event.

 

Kentucky Horse Park - prezentacja

 

JK Napoli Samorin 

Nowoczesny i zbudowany z wielkim rozmachem ośrodek JK Napoli Samorin nie może się poszczycić tak bogatą historią. Ma jednak wiele innych zalet. Centrum jeździeckie zajmuje ponad 40 hektarów, a na jego terenie funkcjonuje kilka aren (krytych i otwartych) w tym arena główna o powierzchni ponad 14 tys. metrów kwadratowych, z krytą trybuną i wysokiej jakości podłożem trawiastym. Jest to największy ośrodek tego typu w Europie Centralnej, położony zaledwie godzinę jazdy od dwóch europejskich stolic - Bratysławy i Wiednia. 

W 2016 roku w Samorin z powodzeniem zorganizowano rajdowe Mistrzostwa Świata. Regularnie odbywają się tutaj również międzynarodowe zawody skokowe. 

 

JK Napoli Samorin - wizualizacja

 

 

Kiedy poznamy organizatora WEG 2022?

Procedura wyboru ośrodka, który zorganizuje najważniejsze jeździeckie wydarzenie jest rozłożona w czasie. W okresie od stycznia do maja 2017 roku kandydaci zostaną odwiedzeni przez osoby oddelegowane przez FEI, a w trzecim kwartale oba ośrodki będą zobowiązane do oficjalnej prezentacji przed komisją FEI.Organizatora World Equestrian Games 2022 poznamy w listopadzie 2017 roku. Dotychczas WEG rozegrano siedem razy  z czego sześć razy w Europie i raz w Ameryce Północnej.