Canturano w sezonie 2017 do Zangersheide!

Data publikacji: 2016-11-09
Canturano fot. Zangersheide

 

Belgijska stadnina Zangersheide to jeden z największych i najbardziej nowoczesnych ośrodków hodowli koni sportowych, a konkretnie skokowych, na świecie. Śmiało można powiedzieć, że tutaj wyznacza się nowe "trendy". To właśnie w Lanaken na szeroką skalę wykorzystuje się do rozrodu ogiery będące klonami - Chellano Alpha Z (Contender x Cor de la Bryere) i Air Jordan Alpha Z (Argentinus x Matador). 

W każdym sezonie Zangersheide oferuje hodowcom nasienie najlepszych ogierów. W przeszłości kryły tutaj takie sławy jak Carthago Z (Capitol I x Calando I) czy Ramiro Z (Raimond x Cottage Son xx). Obecnie miejsca "czołowych" zajmują zarówno ogiery odnoszące sukcesy sportowe jak Cicero Z (Carthago Z x Randel Z), Levisto Z (Leandro x Carolus I) czy Taloubet Z (Galoubet A x Polydor),  oraz młode, dopiero rozpoczynające karierę, ale legitymujące się ponadprzeciętnym talentem i rodowodem - jak George Z (Kannan x Chin Chin). 

Tradycyjnie każdego roku stawka jest nieco "odświeżana" poprzez wprowadzenie nowych ogierów. Na dzień dzisiejszy wiemy na pewno, że w 2017 roku w Zangersheide "nowością" będzie holsztyński Canturano (Canturo x Coriano). Ogier ten ma obecnie 13 lat i pozytwnie sprawdził się zarówno w sporcie jak i hodowli. Wprawdzie jego dobrze zapowiadającą się karierę sportową (udane starty na poziomie 145 cm) przerwało bankructwo stajni Eurocommerce, ale na szczęście nie przeszkodziło ono w rozwoju kariery hodowlanej. Pierwsi potomkowie Canturano pochodzą z rocznika 2007 i już kilkoro z nich startuje w zawodach najwyższej rangi. Te najbardziej obiecujące to Daimler (z matki po Lupicor) startujący w zawodach 5* pod Wernerem Muff (SUI) czy Cliff Z (z matki po Quasimodo Z), na którym występuje Bassem Hassan Mohammed (QAT). 

Obecnie Canturano jest uznany w większości czołowych związków w tym m.in. BWP, KWPN, Hanowerskim czy Holsztyńskim. 

 


 Canturano 
 HOL, 2003


 Canturo 
 HOL, 1995

 Cantus  Caletto I
 Monoline v. Roman
 Fara

 Calando I
 Ulara II v. Landego


 Madonna IV
 HOL, 1991

 Coriano  Corrado I 
 Option v. Lord

 Zalme
 Ahorn Z
 Orion v. Fontan

 

 

 

Canturano, podobnie jak pozostałe ogiery stacjonujące w Lanaken, będzie dostępny od 15 lutego. Zangersheide będzie oferować jego świeże nasienie - cena ma zostać podana wkrótce. 

 

 

 

fot. Zangersheide, grafika: equista.pl

 

 

Inspiracje

Facebook

Instagram