Cichoń Stallions - rusza pierwsza w Polsce stacja ogierów ujeżdżeniowych!

Data publikacji: 2016-10-28
Michał Cichoń & Furstentraum fot. Oliwia Chmielewska
 Michał Cichoń & Furstentraum

 

Z przyjemnością informujemy, że w Polsce powstała kolejna, profesjonalna stacja ogierów. Tym razem ukierunkowana na ułatwienie polskim hodowcom dostępu do najlepszych reproduktorów ujeżdżeniowych.

Oficjalna inaugurację Cichoń Stallions supported by Andreas Helgstrand, bo tak właśnie brzmi jej pełna nazwa zaplanowano na sobotę, 29 października.  W programie (planowana godzina rozpoczęcia -  16.30 - szczegółowy program TUTAJ) przewidziano nie tylko prezentację ogierów stacji, ale również ciekawe wykłady i prezentacje - w tym pokazowy trening konia 5-letniego oraz 6-letniego, wraz z oceną "na żywo" prowadzoną przez sędziego olimpijskiego Petra Hollera. 

Około godziny 19.00 na hali w Radzionkowie pojawią się ogiery ze stacji Cichoń Stallions - będą to cztery reproduktory, reprezentujące najlepsze obecnie linie hodowlane:

 

1.Sir Europe (Sir Donnerhall I x Welt Hit II), ur.2013 r.,
skarogniady, 168 cm wzrostu, rasa oldenburska Sir Europe
 OLDBG, 2013

 Sir Donnerhall I
 OLDBG, 2001

 Sandro Hit 
 Contenance D v. Donnerhall
 Genoveva
 OLDBG, 1997

 Welt Hit II
 Granada v. Grundstein I
 
Zaledwie trzyletni Sir Europe ma już na swoim koncie pierwsze znaczące sukcesy. Rok temu podczas Korungu Związku Oldenburskiego wywalczyły tytuł II Wicezwycięzcy i został kupiony przez Andreasa Helgstranda. 
Ojcem Sir Europe jest popularny Sir Donnerhall I, który sam jako młody koń wywalczył tytuł Wicemistrza Świata, a wykorzystany w hodowli pozostawił m.in. doskonale znaną polskim kibicom kl. Shosholoza (Tomasz Jasiński).  
 
 
 ***
 
 
2. Furst Sav (Foundation x Furst Heinrich), ur. 2013 r., 
skarogniady, 166 cm wzrostu, rasa hanowerska
 


 Furst Sav
 HANN, 2013

 Foundation
 HANN, 2008

 Fidertanz
 Donna Doria v. De Vito
 Furstin
 OLDBG, 2006

 Furst Heinrich
 Verdena v. Verdenas
 
 
Furst Sav, podobnie jak First Europe ma zaledwie trzy lata i tak jak on przyszedł na świat w Niemczech. Jako 2,5-latek uzyskał pozytywną ocenę podczas Korungu Westfalskiego i uzyskał prawo krycia w tej księdze. Jego ojciec gniady, charakteryzujący się świetną pracą zadu Foundation w 2012 roku został wyróżniony premią hodowlaną (Hauptpremie) Związku Oldenburskiego. Matka ogiera Furst Sav to natomiast córka świetnego reproduktora Furst Heinrich, który w hodowli pozostawił m.in. ogiery Furst Romancier i Furstenball. Co ciekawe Furs Sav jest inbredowany 4x3 na ogiera Florestan I - założyciela jednego z największych i najlepszych rodów męskich w hodowli koni ujeżdżeniowych. 
 ***
 
 
3. Furstentraum (Furst Heinrich x Konigstraum xx), ur. 2003 r.,
skarogniady, 168 cm wzrostu, rasa bawarska
 


 Furstentraum
 OLDBG, 2003

 Furst Heinrich
 WESTF, 1998

 Florestan I
 Dawina v. Donnerhall
 Maikiki
 HESS

 Konigstraum xx
 Furstin Maika v. Fuerst Furioso

 

Urodziwy, 13-letni Furstentraum został już zaprezentowany polskiej publiczności m.in. w trakcie MPJ rozgrywanych w tym roku w Augustówku. Dotychczas ogier ten był wykorzystywany zarówno w sporcie (wyniki w międzynarodowych konkursach juniorskich na poziomie 70%!) oraz hodowli (licencje Związku Westfalskiego i Oldenburskiego) i ma już "na koncie" kilka klaczy wyróżnionych premią hodowlaną. Jego ojcem jest wspomniany wcześniej Furst Heinrich, natomiast matka pochodzi po ogierze pełnej krwi angielskiej - Konigstraum. Ze względu na dolew krwi może być więc on ciekawym rozwiązaniem dla wielu hodowców, którzy chcieliby "dolać nieco krwi" bez konieczności użycia ogiera pełnej krwi. 

 

 

***

  

4. Sweet Boy (San Amour x Welt Hit II) ur. 2011,
kary, rasa hanowerska
 


 Sweet Boy
 HANN, 2011

 San Amour I
 OLDBG, 2004

 Sandro Hit 
 Puppenfee v. Plaisir d'Amour
 Romana
 OLDBG, 2006

 Deaprdieu
 Royala v. Royal Diamond

 

 

Ostatnim z prezentowanych ogierów, będzie kruczokary  Sweet Boy. Pochodzący, podobnie jak Sir Europe z rodu ogiera Sacramento Song xx. Matka Sweet Boya pochodzi po ogierze Depardieu, który jest synem słynnego De Niro

 

Stacja ogierów Cichoń Stallions będzie działała na terenie ośrodka pp. Cichoń w Radzionkowie. Po kilku rozmowach i analizie sytuacji doszliśmy do przekonania, iż w Polsce nie funkcjonuje ani jedna stacja ogierów o profilu ujeżdżeniowym, która mogłaby skutecznie konkurować z zachodnimi takimi jak np. Sprehe. Hodowcy są więc zmuszeni do sprowadzania nasienia (najczęściej mrożonego) z Zachodu, bez możliwości obejrzenia reproduktora na żywo, rozmowy z jego jeźdźcami, opiekunami, do tego także po dość wysokich cenach, na które składa się też koszt zamrożenia nasienia i spedycji - tłumaczy Mateusz Cichoń.  

 

Furstentraum (Furst Heinrich x Konigstraum xx)

 

I dodaje, że właśnie dlatego została podjęta decyzja o założeniu wspólnie stacji ogierów pod nazwą "CICHOŃ STALLIONS" supported by Andreas Helgstrand, która zapewniałaby polskim hodowcom koni ujeżdżeniowych dostęp do ogierów najwyższej klasy, które w sezonie hodowlanym przebywałyby w Polsce, startowały tutaj na zawodach, brały udział w pokazach. Dzięki temu hodowcy będą w każdej chwili mogli zobaczyć reproduktora "na żywo" a przede wszystkim będą mieli dostęp do nasienia świeżego, a więc lepszego jakościowo. Również ceny będą konkurencyjne w stosunku do zachodnich, jednocześnie uruchomimy możłiwość zakupu nasienia "na kredyt" tj. z możłiwością odroczenia zapłaty za nasienie do czasu urodzenia się bądź sprzedaży źrebaka, co powinno stanowić dla hodowców spore ułatwienie.

 

Więcej informacji o pokazie TUTAJ Zapraszamy również do odwiedzienia oficjalnej strony internetowej stajni pp. Cichoń - cichondressage.pl

 

fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl oraz materiały prasowe

 

 

Konie - zobacz rodowody

Fürst Heinrich