GCT Wiedeń - Vienna Masters, 18-21.09.2014 Wiedeń

Data publikacji: 2014-10-01
Marcus Ehning & Plot Blue
 Marcus Ehning & Plot Blue - najlepsza para GP LGCT Wiedeń 2014

 

Wcześniej pisaliśmy już o zawodach ujeżdżeniowych rozgrywanych w dniach 18-21 września w Magna Racino (Vienna Masters). Teraz czas na podsumowanie rywalizacji skoczków, którzy walczyli o kolejne punkty prestiżowego cyklu Longines Global Champions Tour.

Do Wiednia, na ostatnie przed finałem, zawody Longines Global Champions Tour przyjechała światowa czołówka skoczków. Rok temu zawody rozgrywano w samym centrum austriackiej stolicy, tym razem zagościły one w rozległym i nowoczesnym ośrodku Magna Racino - Ebreichsdorf. O ostatnie punkty walczyli m.in. liderzy światowego rankingu - Scott Brash (1)  oraz Ludger Beerbaum (2). Do Austrii wybrali się także Polacy - w zawodach CSI5* startował Łukasz Wasilewski (Cupido, Wavantos VD Renvillhoeve), a w CSI2* - Michał Ziębicki (Heartbreaker 5).

W piątkowych konkursach CSI5* zwyciężali doświadczeni zawodnicy. Bezkonkurencyjny w piątek był Denis Lynch. Irlandczyk zajął pierwsze miejsce w konkursie otwarcia na szwedzkim koniu Double O Seven (Equest Carnute x Irco Mena) pokonując dwóch włoskich zawodników - Emanuele Gaudiano na klaczy Admara (Padiuns x Murano) i Luca Maria Moneta na Connery (Cordobes II x Polydor). 

 

Grand Prix Longines Global Champions Tour - sobota, 20.09

O ostatnie, przed finałem, punkty do rankingu Longines Global Champions Tour walczyło 45 zawodników, w tym debiutujący w zawodach GCT - Łukasz Wasilewski. Parkur zaproponowany przez Franka Rothenbergera był bardzo wymagający i w pierwszej fazie konkursu wydawało się, że nikomu nie uda się go pokonać bezbłędnie. Wiele trudności sprawiła zwłaszcza linia do podwójnego szeregu gdzie zanotowano sporo wyłamań. 

 

 17-letni Plot Blue okazał się najlepszy w trzynastym konkursie LGCT 

 

Pierwszy nawrót konkursu bez zrzutek pokonało 14 par. Wśród nich znaleźli się m.in. Marcus Ehning na zasłużonym Plot Blue (Mr Blue x Pilot), oraz tegoroczny zwycięzca z LGCT Madryt - Maikel van de Vleuten, który do Wiednia przywiózł klacz VDL Sapphire (Mr Blue x Grand Veneur).

 

 

 Simon Delestre & Qlassic Bois Margot - drugie miejsce w Wiedniu to najlepszy wynik tej pary w tym sezonie LGCT

 

W trakcie drugiego nawrotu miała miejsce nieprzyjemna sytuacja - otóż niespodziewanie, bardzo blisko hipodromu rozpoczął się pokaz fajerwerków. Niestety ta organizacyjna wpadka zupełnie rozporoszyła m.in. konia Carusso La Silla, na którym startował reprezentant Meksyku - Alberto Machan Halbinger. Do rozgrywki awansowała jedynie czwórka zawodników - wymienieni wcześniej Marcus Ehning i Maikel van de Vleuten oraz Luciana Diniz & Winningmood (Darco x Cassini I) i Simon Delestre & Qlassic Bois Margot (l'Arc de Triomphe x Galoubet A).

 

 Luciana Diniz & Winningmood - po przejeździe

 

Van de Vleuten, Diniz i Delestre solidarnie zanotowali po jednej zrzutce, więc Marcus Ehning, jadący jako ostatni, teoretycznie miał ułatwione zadanie. Jego 17-letni Plot Blue był jednak wyraźnie zmęczony i to w dużym mierze kunszt i doświadczenie zawodnika pozwoliły osiągnąć parze końcowy sukces. Drugie miejsce zajął Simon Delestre (Francja), a trzecie - Luciana Diniz (Portugalia)

WYNIKI

Po 13 konkursach kwalifikacyjnych na czele rankingu LGCT znajduje się Ludger Beerbaum, który w Wiedniu, z wynikiem (4/0) zajął 5. miejsce. Drugi jest Rolf Goran Bengtsson, a trzeci - Scott Brash

 

Lider rankingu LGCT po trzynastu konkursach kwalifikacyjnych - Ludger Beerbaum

 

Grand Prix Wiednia - niedziela, 21.09

Do walki w dwunawrotowym, niedzielnym Grand Prix Wiednia przystapiło 45 zawodników. Wśród nich znalazł się także zwycięzca sobotniego GP GCT - Marcus Ehning, startujący tym razem na 8-letnim. Pierwszy nawrót bez błędów ukończyło 15 zawodników i wszyscy oni wystąpili także w drugim nawrocie. Emocji nie brakowało do ostatniego przejazdu. 

 

Ludger Beerbaum & Chaman - w drodze po zwycięstwo !

 

Czyste konto do końca zachowało 6 jeźdźców, w tym aż dwoje reprezentantów gospodarzy - Stefan Eder i Astrid Kneifel. Najlepszy okazał się Ludger Beerbaum startujący na doskonale galopującym i dysponującym dużą siłą, holenderskim ogierze Chaman (Baloubet du Rouet x I Love You). Drugie miejsce z czasem niespełna sekundę gorszym wywalczył jego rodak - Hans Dieter Dreher dosiadający przepięknego, hanowerskiego og. Embassy II (Escudo I x Silvio I). Tuż za nim uplasowała się para szwedzko-niemiecka - Rolf Goran Bengtsson i holsztyński Clarimo (Clearway x Caletto II). Warto dodać, że wszystkie te ogiery mają licencje i są aktywnie wykorzystywane w hodowli. 

WYNIKI 

 

Hans Dieter-Dreher & Embassy II

 

Jak w Wiedniu spisali się Polacy ? Bardzo przyzwoicie. W czwartkowym konkursie CSI2* Michał Ziębicki, po bezbłędnym przejeździe zajął 6. miejsce. W swoim debiucie w piątkowym konkursie LGCT świetnie zaprezentował się Łukasz Wasilewski, kończąc bardzo trudny parkur z zaledwie jednym błędem. 

Polskim akcentom poświęcimy obszerny materiał, który będzie dostępny już w weekend :) 

 

Łukasz Wasilewski & Wavantos - zaliczyli udany debiut w Global Champions Tour

 

 Galerie:

Komplet wyników

 

fot. Oliwia Chmielewska

  

Inspiracje

Facebook

Instagram