Badminton Horse Trials 2016: Michael Jung zwycięża i zdobywa Wielki Szlem WKKW!

Data publikacji: 2016-05-09
Michael Jung & Sam fot. Kit Houghton Mitsubishi Motors BHT 2016
 Michael Jung & La Biosthetique Sam FBW fot. Kit Houghton/MMBHT 2016

 

Miniony weekend obfitował w wielkie jeździeckie emocje. Od 5 do 8 maja, w Badminton (Wielka Brytania) rozgrywano jedne z najsłynniejszych zawodów jeździeckich na świecie - Badminton Horse Trials. Te prestiżowe zawody WKKW, od lat gromadzą na starcie gwiazdy tej konkurencji, którym w próbie terenowej kibicują tłumy fanów. 

 

Michael Jung najlepszy w BHT 2016!

Tym razem do walki w Badminton Horse Trials 2016 przystąpiło 77 zawodników. Niestety, z przyczyn zdrowotnych, w ostatniej chwili z rywalizacji musieli wycofać się m.in. ubiegłoroczny zwycięzca - William Fox-Pitt i jego rodaczka, Pippa Funell. 

Nieobecność kilku gwiazd nie osłabiła emocji jakie towarzyszyły rywalizacji czołowych WKKWistów. Wielu obserwatorów zastanawiało się czy Michael Jung, jako drugi w historii sięgnie po Rolex Grand Slam of Eventing. Szybko okazało się, że Niemiec nie pozostawi rywalom złudzeń. Zawodnik objął prowadzenie, we czwartek, podczas próby ujeżdżenia kiedy to uzyskał wynik 34,4 pkt. I ten wspaniały wynik utrzymał, pokonując bezbłędnie zarówno kros jak i parkur. Drugie miejsce, z wynikiem 9 pkt słabszym, zajął rodak Michaela - Andreas Ostholt, a trzecie reprezentantka gospodarzy - Gemma Tattersall na Arctic Soul (44,6 pkt).

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku wielu zawodników nie ukończyło zawodów w Badminton. Ze słynnej areny, bez sukcesu zjeżdżali tak utytułowani zawodnicy jak Oliver Townend (GBR) czy Christopher Burton (AUS) Gorzką pigułkę musiała przełknąć także debiutantka, Emily King, która zajmując drugie miejsce, po dwóch próbach, w niedzielę miała upadek. Łącznie rywalizacji nie dokończyło 31 par. 

 

Badminton Horse Trials 2016 - wyniki

  1. Michael Jung (GER) & La Biosthetique Sam FBW - 34,4 pkt
  2. Andreas Ostholt (GER) & So Is Et - 43,4 pkt
  3. Gemma Tattersall (GBR) & Arctic Soul - 44,6 pkt
  4. Mark Todd (NZL) & Leonidas II - 44,8 pkt
  5. Clarke Johnstone (NZL) & Balmoral Sensation - 45,6 pkt
  6. Jonathan Paget (NZL) & Clifton Lush - 49,2 pkt
  7. Kristina Cook (GBR) & Star Witness - 49, 7 pkt
  8. Isabelle Taylor (GBR) & Allercombe Ellie - 50, 4pkt
  9. Camilla Speirs (IRL) & Portersize Just A Jiff - 50,7 pkt
  10. Jonelle Price (NZL) & Classic Moet - 51,3 pkt

 

 

Michael Jung & La Biosthetique Sam FBW, fot. Sebastian Oakley/FEI

 

 

Andreas Ostholt & So Is Et, fot. Sebastian Oakley/FEI

 

 

Michael Jung z trofeum Mitsubishi Motors Badminton Horse Trials, druga z lewej Camilla - żona księcia Karola
fot. MMBHT 2016 

 

Wielki Szlem WKKW zdobyty po raz drugi!

Michael Jung wygrywając w Badminton Horse Trials 2016, odniósł potrójne zwycięstwo. Po pierwsze tryumfował w zawodach WKKW uznawanych za najtrudniejsze na świecie, po drugie odniósł taki sukces jako pierwszy zawodnik niemiecki w historii (!), a po trzecie wygrywając wczoraj w Badminton, zdobył Wielkiego Szlema WKKW - Rolex Grand Slam of Eventing. Aby go zdobyć jeździec musi wygrać zawody w Burghley, Lexington i Badminton (trzy z rzędu). Do tej pory jedyną zawodniczką, która dokonała tej sztuki była Brytyjka Pippa Funnell. Za zdobycie Wielkiego Szlema Michael Jung otrzymał dodatkową premię w wysokości 350 tys. dolarów. 

W wieku zaledwie 34 lat Michael Jung ma w swojej kolekcji wszystkie najważniejsze jeździeckie tytuły. Zdobył już złote medale Mistrzostw Europy, Świata i Igrzysk Olimpijskich, a warto dodać, że swoją wspaniałą, zwycięską passę na koniu La Biosthetique Sam FVW rozpoczął od wygranej w Finale Pucharu Świata w Strzegomiu, w 2009 r!

 

Filmowe podsumowanie Badminton Horse Trials 2016
źródło: FEI

 

 

fot. Kit Houghton/MMBHT 2016