Kros - kolejny polski traken uznany w Niemczech!

Data publikacji: 2016-03-06
Kros - traken

 

Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie konia polskiej hodowli. Tym razem licencję niemieckiego Trakehner Verband wywalczył ogier Kros (Ajbek - Korsarka/Sword xx) wyhodowany przez Marka Przeczewskiego. To już siódmy polski traken (i piąty tego hodowcy!), który w ostatnim czasie został uznany przez ten związek hodowlany! Wcześniej w tym roku Trakehner Verband uznał jeszcze ogiery Peregrine i Diverse - o czym pisaliśmy TUTAJ

Kros zdobył licencję podczas Korungu w Munster-Handorf pod koniec lutego br. i warto dodać, że oprócz niego uznanie komisji zyskał jeszcze tylko jeden ogier - Baltic Rock xx.

 

Rodowód

Omawiając kolejny sukces polskiego konia trakeńskiego, trzeba przybliżyć jego bardzo ciekawy i cenny rodowód. Ogier Kros (Ajbek - Korsarka/Sword xx) to koń trakeński, z udziałem krwi na poziomie 62,89%, którego rodzice i dziadkowie urodzili się w Polsce. Sylwetki ojca i matki tego ogiera omawiamy krótko poniżej.

Ajbek (Agar - Agenda/Aspirant) ur.1997

Kruczokary Ajbek, ojciec Krosa to przedstawiciel rodu ogiera pełnej krwi Nearco. Jego ojciec Agar to syn Mangana xx i tym samym wnuk bardzo zasłużonego w polskiej hodowli ogiera Dakota. Ogier Dakota pozostawił nie tylko konie świetnie biegające na torze, ale również grupę ogierów wykorzystanych w hodowli półkrwi m.in. Toledo (SK Walewice, ojciec m.in. uczestniki ME w WKKW, klaczy Magnolia), Oregon xx (wicederbista, wykorzystany m.in. w SK Janów Podlaski, gdzie pozostawił m.in. derbistkę kl. Assaka, oraz doskonałe klacze hodowlane) czy Chyszów (SK Nowielice, ojciec olimpijczyka wał. Weriusz). Ajbek pozytywnie sprawdził się w hodowli - w Trakehner Verband ma w tej chwili już trzech uznanych synów, ogiery Avatar, Negr i Kros. 

Matka Ajbeka, Agenda to klacz o równie ciekawym pochodzeniu. Jej ojcem był fenomenalny Aspirant, a matka pochodziła od klaczy pełnej krwi angielskiej. Z tej samej rodziny wywodził się m.in. dobry ogier pełnej krwi angielskiej - Akcept (Waidwerk). 

 

Korsarka (Sword xx - Kenia/Lwów) ur. 2005

Ojcem Korsarki jest ogier pełnej krwi angielskiej Sword (Glimmermann - Silver Lady/Rustan), który co ciekawe ukończył ZT dla ogierów szlachetnych na 4. miejscu, otrzymując m.in. 10 pkt za charakter. Użyty dość szeroko w polskiej hodowli pozostawił m.in. Wiceczempionkę MPMK w WKKW, klacz Wissa (Wizna/Bonaparte) hod./wł. SK Prudnik. Matką klaczy Korsarka jest natomiast Kenia (Lwów - Kordula/Dziwisz) - wnuczka doskonałego Asprianta i jednocześnie córka pełnej siostry wspaniałej klaczy sportowej - Kodeina. 

Korsarka wywodzi się zasłużonej rodziny żeńskiej, założonej przez klacz Korsyka ur. 1940, która została sprowadzona do SK Liski w 1947 roku. Z tej linii wywodziły się takie konie jak:

  • Kosmos (Belizar - Komonica/Celsius) ur. 1961, licencjonowany ogier krył m.in. w SK Liski czy SK Reczna - Kosmos jest m.in. dziadkiem klaczy Agenda - matki omawianego wyżej ogiera Ajbek
  • Kondeusz (Colombo - Korsarka/Dreibund) ur. 1966, licencjonowany ogier, ojciec m.in uznango ogiera Kołczan, oraz wspaniałych klaczy hodowlanych m.in. kl. Cerkwica, która dała uznanego og. Cedrus, oraz kl. Wicina, która z kolei dała ogiera Wiec (ten jest natomiast dziadkiem uznanego w Trakehner Verband og. Niagara)
  • Kodeina (Dziwisz xx - Kutyna/Poprad) ur. 1985, bardzo dzielna klacz sportowa. W ciągu kilkuletniej kariery sportowej zdobyła m.in. dwa medale Mistrzostw Polski w konkurencji skoków (Grzegorz Kubiak), wystartowała również w Mistrzostwach Europy Młodych Jeźdźców. 

Ponadto w rodowodzie ogiera Kros odnajdziemy cenne inbredy - na ogiera Aspirant 3x4 oraz Dziwisz xx - 4x4. 

Rodowód

 

Kros przy matce, kl. Korsarka (Sword xx)

 

fot. z archiwum Trakhner Verband - Jutta Bauernschmitt