O Baltice raz jeszcze

Data publikacji: 2014-08-25
Tło Baltica

 

Minął tydzień od zakończenia Baltica Tour 2014, czas więc na krótkie podsumowanie tego bardzo ciekawego i nowego wydarzenia w jeździeckim kalendarzu. Baltica Tour - pierwszy taki oficjalny cykl w Polsce rozegrano na terenie pięknego majątku w Ciekocinku, w którego skład wchodzi Stadnina Koni Ciekocinko oraz Pałac Ciekocinko. O każdy szczegół zadbali osobiście gospodarze - Sandra Piwowarczyk-Bałuk i Tomasz Bałuk. 

 

Odrestaurowany z wielką starannością Pałac Ciekocinko

 

Organizatorzy Baltica Tour przygotowali również ofertę dla wystawców - strefę expo zorganizowano na tyłach stajni. Wokół Baltica Tour udało się zgromadzić doskonałe marki - swojego wsparcia udzielił m.in. Mercedes, Veuve Cliquot. Nagrodą specjalną w Jeździeckim Grand Prix Wolnej Polski był zegarek Albert Riele. Dodatkowym atutem zawodów była profesjonalna obsługa medialna - funkcję oficjalnego fotografa pełnił Herve Bonnaud, a spikera - Phillipe Le Jeune Jr.

 

O wrażenia "na bieżąco" pytał Philippe Le Jeune Jr, na zdjęciu w trakcie rozmowy z Janne Friederike Meyer

 

W pierwszym tygodniu odbyły się zawody CSIYH1* i CSI2*, natomiast w drugim CSIYH1* i CSI3*. Chęć udziału w Baltica Tour zadeklarowało blisko pół tysiąca zawodników z 29 krajów, wśród nich medaliści MŚ w Lexington - Jane Friederike Meyer i Abdullah Al Sharbatly, czy wysoko sklasyfikowani w rankingu Longines reprezentanci Włoch - Piergorgio Bucci oraz Lorenzo de Luca. Nie zabrakło czołowych polskich zawodników - do Ciekocinka przyjechał m.in Mistrz Polski 2014 - Jarosław Skrzyczyński. 

 

Abdullah Al Sharbatly & Callahan w drodze po sobotnie zwycięstwo w konkursie LR

 

Specjalnie na Baltica Tour stworzono zestaw oryginalnych przeszkód
 

Do dyspozycji zawodników przeznaczono dwie areny - wiekszą trawiastą i mniejszą - piaszczystą. Niestety obfite opady sprawiły, że w drugim tygodniu organizatorzy postanowili zrezygnować z rozgrywania konkursów na pierwszej z nich. Na szczęście w zasadzie tylko pogoda dawała powody do narzekania na Baltica Tour.

 

Arena piaszczysta

 

Niekwestionowanym liderem zmagań sportowych był Abdullah Al Sharbatly. Wygrał on nie tylko konkurs Grand Prix, ale również sobotni konkurs rundy Gold (16.08) zaliczany do rankingu Longines.

Mimo zmiennej pogody dopisała także publiczność - w sobotę i niedzielę trybuna była szczelnie wypełniona kibicami. Wydaje się, że organizacja Baltica Tour w samym środku "sezonu" turystycznego była strzałem w dziesiątkę.

 

Zegarek Albert Riele dla najlepszego zawodnika JGWP

 

Znane marki na Baltica Tour - Veuve Clicquot w Riders Club i Mercedes

 

Już dziś wiemy, że Baltica Tour powróci za rok, w dodatku w dwóch odsłonach - majowej - Baltica International Tour - Spring 2015 i sierpniowej - Baltica International Tour - Summer 2015. Mamy nadzieję, że kolejne edycje będą coraz lepsze i przyciagną jeszcze większą grupę utytułowanych zawodników z całego świata. Tego z całego serca życzymy organizatorom ! Do zobaczenia wiosną !

 

Do zobaczenia za rok !

 

KOMPLET WYNIKÓW

fot. Oliwia Chmielewska