Andrzej Opłatek ósmy w Europie !

Data publikacji: 2014-07-27
Andrzej Opłatek & El Camp

Rozgrywane od środy młodzieżowe Mistrzostwa Europy w skokach przez przeszkody przyniosły wiele emocji. W Arezzo świetnie prezentowali się młodzi Polscy skoczkowie. Wyniki rywalizacji prezentujemy poniżej.

Młodzi jeźdźcy

W tej kategorii wiekowej najwięcej medali, bo aż trzy, zdobyli Niemcy. Zwyciężyli oni w konkursie drużynowym, kończąc mistrzostwa z wynikiem 8 pkt. Na drugiej pozycji uplasowała się reprezentacja Szwecji (9 pkt). Na najniższym stopniu podium, przy wiwatach publiczności, stanęli Włosi. Polska drużyna w składzie: Krzysztof Okła, Weronika Wilska, Zuzanna Gowin i Maksymilian Wechta zajęła 6-te miejsce, wyprzedzając m.in. reprezentacje Holandii, Danii czy Irlandii. Ogółem sklasyfikowano 16 ekip.

Najlepsza w klasyfikacji indywidualnej okazała się Irma Karlsson (SWE) na koniu Cornet 39. Para ta na poczatku czerwca wygrała Grand Prix na CSIO3* w Sopocie, a teraz sięgnęła po złoty medal ME. Dwa kolejne miejsca na podium zajęli reprezentanci Niemiec: Kaya Luthi i Laura Klauphake. Do indywidualnego finału awansowały dwie Polki - Zuzanna Gowin (4. miejsce przed finałem) i Weronika Wilska (24. miejsce przed finałem). Niestety obie miały błędy i ostatecznie ukończyły mistrzostwa odpowiednio na 17. i 20. miejscu. Postawę naszych młodych zawodniczek należy jednak ocenić bardzo dobrze - sam udział w finale jest dużym sukcesem, a warto dodać że Zuzanna w drodze do ścisłego finału zwyciężyła m.in. w II półfinale.

Klasyfikacja indywidualna

Klasyfikacja zespołowa

Juniorzy

Rywalizacja drużynowa w kategorii juniorskiej była bardzo zacięta. Do walki o medale stanęło 20 drużyn, ostatecznie po rozgrywce zwyciężyli Brytyjczycy (4 pkt), którzy wyprzedzili Holendrów (4 pkt) i Niemców (8 pkt). Reprezentacja Polski po świetnym I nawrocie, z wynikiem 8 pkt zajmowała miejsce w czołówce. Niestety błędy w II nawrocie i dodatkowy bagaż w postaci 22 pkt karnych zaowocowały spadkiem naszej drużyny na 15-te miejsce.

W finale indywidualnym walczył jeden Polak - Andrzej Opłatek na doświadczonym El Campie. Po konkursach kwalifikacyjnych zajmował on świetne 3-cie miejsce i miał realne szanse na medal. Wynik dwunawrotowego finału - 8/0 pozwolił ostatecznie na zajęcie 8-mego miejsca. Jest to ogromny sukces - brawo ! Na podium stanęli: Amalie Hegre (NOR), Thomas Gilles (BEL) i Jessica Mendoza (GBR). Na pewno niespodzianką "in minus" jest obecność tylko jednego repreznetanta Niemiec w czołowej "10" MEJ.

Dzieci

Do Arezzo pojechała trzyosobowa drużyna z Polski. Niestety po dyskwalifikacji Dalii Lehmann nasza reprezentacja została ukarana 40 pkt karnymi i ukończyła ME na ostatnim, 19-stym miejscu. Złoty medal wywalczyli Austriacy, którzy wyprzedzili Belgów i Niemców.

Miejsca na podium klasyfikacji indywidualnej zajęli: Robert Murphy (GBR), Lorenzo Sciacca (ITA) i Elisa Mellec (FRA). Jedną z zawodniczek, które do finału zachowały czyste konto była Polka - Julia Przeździęg, startująca na kl. Puszta. Ostatecznie, po dwóch zrzutkach Julia zajęła 18. miejsce.

Gratulujemy całej polskiej ekipie startującej w Arezzo - dziekujemy za wspaniałe emocje !

Polscy finalisci ME, Andrzej Opłatek, Julia Przeździęg, Weronika Wilska i Zuzanna Gowin