Cavaliada Sopot 2022: Jak wyglądają rankingi przed startem trzeciego etapu?

Data publikacji: 2022-01-17
Angelos Touloupis (GRE) & Blue Balou 5, fot Dava Palej Timeless Photography
Angelos Touloupis (GRE) & Blue Balou 5Do startu już trzeciego etapu Cavaliady Tour 2021/2022 pozostały niecałe 2 tygodnie, dlatego to odpowiedni moment na odświeżenie sobie aktualnego wyglądu cavaliadowych rankingów w poszczególnych konkurencjach! Mowa tu o następujących zestawieniach: Cavaliada Dressage Tour (ujeżdżenie), Cavaliada Driving Tour (powożenie), TRAF Eventing Tour (WKKW), Cavaliada Future (skoki dla najmłodszych jeźdźców) i Cavaliada Tour, podzielonym na dwie kategorie – którzy zawodnicy są obecnie liderami, a którzy depczą im po piętach? Informacje na ten temat można znaleźć poniżej, natomiast same zawody odbędą się w dniach 20-23 stycznia 2022 r. na terenie Ergo Areny (plac Dwóch Miast 1). 


Ergo Arena – do tej pory odbywały się tu koncerty czy mecze, a teraz przyszedł czas na Cavaliadę! UJEŻDŻENIE

Za dresażystami już cztery konkursy (po dwa w Warszawie i Poznaniu), po których na czele rankingu Cavaliada Dressage Tour znajduje się Sandra Sysojeva (LTU), zwyciężczyni poprzedniej edycji cyklu. Dotąd zawodniczka zebrała 37 punktów, a tuż za nią znalazły się Polki: Aleksandra Szulc (POL) z 33 punktami oraz Anna Mierzwińska (POL) z 24 punktami na koncie. W Sopocie odbędą się kolejne konkursy – piątkowy Grand Prix (program dowolny, godz. 7:15) oraz niedzielny Grand Prix Freestyle (program dowolny z muzyką, godz. 12:00) – przy czym tym razem stawką będą m.in. nagrody ufundowane przez firmę Immergas. Emocji z pewnością nie zabraknie, a tak do śledzenia zawodów zachęca Sandra Sysojeva: „Nad morze zazwyczaj przyjeżdża się latem, ale dla jeźdźców każda pora jest dobra, aby odwiedzić Sopot. Razem z wyjątkowym koniem Jackiem Danielsem zapraszamy na ujeżdżenie w Ergo Arenie. Nie może Was tam zabraknąć. Do zobaczenia”. Na starcie pojawi się łącznie 7 amazonek – wszystkie dotąd wymienione oraz: Justina Vanagaitė (LTU), Marta Błażko (POL), Ilona Janas (POL) i Anna-Maria Gawłowska (POL). Lista przyjętych jest dostępna TUTAJ


Sandra Sysojeva (LTU) & Furst (Florenciano x Furst Piccolo) w WarszawiePOWOŻENIE

Choć to dopiero połowa Cavaliady Tour 2021/22, już teraz można powiedzieć, że jednym z odkryć tego sezonu jest powożący Aleksander Fularczyk (POL), zaledwie 21-letni debiutant Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi. Tak zawodnik podsumował swój dotychczasowy udział w Cavaliadzie: „Cavaliada to dla mnie niesamowita przygoda. Rywalizacja na tej samej arenie z takimi osobistościami jak Piotr Mazurek i Bartłomiej Kwiatek to niesamowita okazja, aby zdobyć potężne doświadczenie. Sobotni konkurs w Poznaniu, w którym zająłem drugie miejsce pokazał, że mogę mierzyć się z najlepszymi i to dało mi ogromną motywację do treningów i pracy.  Z niecierpliwością czekam na Sopot szczególnie dlatego, że Ergo Arena leży nieopodal mojej rodzinnej miejscowości, gdzie trenuję i mieszkam. Jestem przekonany, że będę miał tutaj wyjątkowy doping i rzeszę kibiców z Kaszub, którzy zadeklarowali swoją obecność. Na Cavaliadzie bywałem jako kibic od wielu lat. Moim marzeniem było wystartować zaprzęgiem w tym cyklu jednak nie sądziłem, że nastąpi to tak szybko… powożę końmi dopiero od pięciu lat. Z marzeniami trzeba uważać, bo one czasami naprawdę się spełniają”. W tej chwili Fularczyk zajmuje 3. miejsce rankingu Cavaliada Driving Tour, liderem jest wspomniany Piotr Mazurek (POL), a o oczko niżej znajduje się Bartłomiej Kwiatek (POL). Powożący zmierzą się w czwartek (godz. 19:15) i sobotę (17:00), a same konkursy zostaną przeprowadzone pod patronatem Polskiego Związku Jeździeckiego i o nagrody BMG Goworowski Mercedes-Benz. Podsumowując, na sopockim torze zaprezentują się: Bartłomiej Kwiatek (POL), Aleksander Fularczyk (POL), Krzysztof Szczepaniak (POL), Tadeusz Andrys (POL) oraz Piotr Mazurek (POL), a samą listę przyjętych można zobaczyć TUTAJ.


Piotr Mazurek (POL) & Peloponez, Blizard, Jaśmin oraz Inwencja w PoznaniuWKKW 

Brawurowe podejście Julii Gillmaier (POL) do parkuro-krosu w Poznaniu okazało się być przepisem na sukces, dzięki któremu zawodniczka nie tylko wygrała II etap Halowego Pucharu Polski WKKW, ale i objęła pozycję liderki rankingu TRAF Eventing Tour. Oczywiście WKKW-istka już odlicza dni do startu kolejnej odsłony zmagań, co wyraziła tymi słowami: „Razem z Ding Dongiem nie możemy się doczekać startu podczas Cavaliady w Sopocie. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że klimat Cavaliady tak mu się spodoba. Lubię Sopot i jestem bardzo ciekawa infrastruktury i dużej areny nad morzem. Mam nadzieję, że kibice będą nas wspierać tak mocno jak w Poznaniu i wszyscy będziemy dobrze się bawić”. Gillmaier ma na koncie 27 punktów, jednak amazonka musi mieć się na baczności, ponieważ z Pawłem Warszawskim (POL) dzielą ją zaledwie 3 punkty. Na 3. miejscu zestawienia jest w tej chwili Joanna Pawlak (POL), a najbliższą okazją do poprawienia swojej pozycji będzie piątkowy konkurs (godz. 18:15) o nagrodę marki TRAF-Zakłady Wzajemne. Kto jeszcze weźmie udział w zmaganiach? Dotychczas wymieni jeźdźcy oraz dodatkowo: Małgorzata Korycka (POL), Aurelia Drywa (POL), Aleksandra Malicka-Nowacka (POL), Daria Kobiernik (POL), Mariusz Kleniuk (POL), Katarzyna Kokowska (POL), Zofia Pogodzińska (POL) i Jolanta Tarczyńska (POL). Szczegółowa lista jest dostępna TUTAJ.


Julia Gillmaier (POL) & Ding Dong (Diarado x Stalypso) w PoznaniuCAVALIADA FUTURE

Cavaliadowe weekendy zawsze obejmują zmagania w ramach Cavaliady Future, czyli cyklu konkursów dla najmłodszych skoczków, które zawsze są poprzedzone wymagającymi zawodami kwalifikacyjnymi. Uczestnicy biorą udział w rywalizacji w dwóch kategoriach – MINI (zawodnicy urodzeni w roku 2010 i później na kucach o wzroście do 130 cm) i MIDI (zawodnicy urodzeni w roku 2009 i później na kucach o wzroście do 148 cm) – a obecnymi liderkami rankingów są odpowiednio Katarzyna Zawadzka oraz Julia Peszek. Cavaliada Future w Sopocie zostanie przeprowadzona o nagrody PKO Banku Polskiego i pod patronatem firmy Torpol, natomiast same konkursy odbędą się w sobotę (godz. 11:15, 19:45) i niedzielę (godz. 10:00). 


Katarzyna Zawadzka i Julia PeszekCAVALIADA TOUR 

Możliwość zdobycia punktów do rankingu Cavaliada Tour daje aż osiem konkursów w skokach przez przeszkody, przy czym to zestawienie będzie miało dwóch zwycięzców – pierwszy z nich otrzyma tytuł najlepszego zawodnika Cavaliady Tour, a drugi najlepszego zawodnika Cavaliady Tour do 21. roku życia. W tym momencie największe szanse na zwycięstwo ma Zoltàn Czèkus (HUN), który wygrał Grand Prix w Warszawie, ale tuż za Węgrem znajduje się Angelos Touloupis (GRE), a podium zamykają Jarosław Skrzyczyński (POL), Wojciech Wojcianiec (POL) i Annelies Vorsselmans (BEL). Tak o swoich przygotowaniach do startu opowiedział wspomniany Angelos Touloupis: „Cavaliada to jeden z najlepszych cyklów jeździeckich, na jakich kiedykolwiek byłem. Świetna organizacja zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Do Sopotu przywiozę dwa najlepsze konie Blue Balou i Lorda Mexxa oraz Jardy'ego, na konkursy szybkości. Nie mogę się doczekać”. Konkursy zaliczane do rankingu Cavaliada Tour odbędą się w piątek (godz. 13:50) oraz niedzielę (godz. 14:20), natomiast pełną listę zakwalifikowanych par można zobaczyć TUTAJ. Do zawodów na poziomie CSI2* przyjęto 230 duetów z 11 krajów, a spośród wszystkich zatwierdzonych uczestników na pewno pojawią się m.in.: Vladimir Beletskiy (RUS), Gunnar Klettenberg (EST), Andrius Petrovas (LTU) czy Jarosław Skrzyczyński (POL).


Zoltán Czékus (HUN) & Disco (Cachas x Lancer 40) w Warszawie

Przydatne linki:

Nasza zakładka CAVALIADA

Strona internetowa Cavaliady  

Program i plan transmisji

Cavaliada na Facebooku 

Strona wydarzenia na Facebooku

Wyniki na żywo

Instagram Cavaliady 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot.  Dava Palej Timeless Photography, Anna Przybył Fotografia, Ergo Arena/Facebook