FEI Eventing Nations Cup 2020: Polacy na podium w Montelibretti!

Data publikacji: 2020-10-27
Małgorzata Cybulska (POL) & Chenaro 2 (Chequille x Dinaro) w Montilibretti, fot. FEI/Massimo Argenziano
Małgorzata Cybulska (POL) & Chenaro 2 (Chequille x Dinaro) w Montilibretti

Rewelacyjne wieści z włoskiej miejscowości Montelibretti (ITA), w której rozegrano trzeci i zarazem ostatni etap tegorocznej odsłony FEI Eventing Nations Cup™! Zmagania w ramach Pucharu Narodów odbyły się w dniach 22-25 października w Wojskowym Centrum Jeździeckim (Centro Militare di Equitazione) i były częścią większych zawodów w WKKW. Na miejscu nie zabrakło Polaków, a dzięki wysiłkom naszej reprezentacji polscy WKKW-iści wywalczyli 3. miejsce zarówno podczas konkursu Nations Cup, jak i w klasyfikacji końcowej, ponadto jeden z Polaków zapewnił sobie awans do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Poniżej można znaleźć szczegóły.

Włosi na podium w Montilibretti

Tegoroczna edycja FEI Eventing Nations Cup™ została mocno okrojona ze względu na panującą pandemię koronawirusa – z 9 zaplanowanych etapów zorganizowano tylko 3: w Le Pin au Haras (FRA), Strzegomiu (POL) i Montelibretti (ITA). W momencie rozpoczęcia ostatniej odsłony to Holendrzy byli liderami klasyfikacji końcowej, jednak ich zwycięstwo wcale nie było takie pewne, ponieważ  ewentualna wygrana Polaków oznaczałaby, że wspomniane kraje współdzieliłyby najwyższy stopień podium. Którzy polscy WKKW-iści pojawili się na starcie?
W składzie naszej ekipy znaleźli się: Mateusz Kiempa (POL) & 17-letni wałach Lassban Radovix (Radolin – Aherlow Vixen/Castle Fox), Małgorzata Cybulska (POL) & 11-letni wałach Chenaro 2 (Chequille – Dayenne/Dinaro), Jan Kamiński (POL) & 10-letni wałach Jard (Czuwaj – Jucznia/Chef Supreme) i Joanna Pawlak (POL) & 11-letnia klacz Fantastic Frieda (For Edition – Pirola/Pinkus).

Juan Carlos Garcia (ITA) & Ugo Du Perron (Litchi Hoy x Quaprice Boimargot Quincy*quap)

Rozegranie kolejnych prób wyłoniło zwycięzców – ten dzień okazał się wyjątkowy dla Włochów, którzy odnieśli pierwszy tak duży sukces w zmaganiach z serii FEI Nations Cup™! Na 2. miejscu uplasowali się Austriacy, natomiast podium zamknęli Polacy. W ten sposób można już było ogłosić, że triumfatorami całego sezonu zostali Holendrzy, 2. miejsce zajęli Włosi, za to nasza reprezentacja wywalczyła 3. miejsce, co jest świetnym wynikiem.

Arianna Schivo (ITA) & Quefira de l'Ormeau (Iolisco de Quinhon*hn x Beausejour IV)

11. Australia –  50

Katrin Khoddam-Hazrati (AUT) & DSP Cosma (Canterbury x Ferman)

Nie sposób pominąć jeszcze jednego konkursu, który odbył się w Montelibretti. Mowa o rywalizacji CCI4*-L, podczas której Paweł Warszawski (POL) & 12-letnia klacz Lucinda Ex Ani 4 (Limbus – Uno/Chello I) zajęli 6. miejsce i tym samym wywalczyli awans do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio! Po próbie ujeżdżenia para znalazła się na 5. pozycji, po krosie niestety spadła na 7. miejsce, jednak niezły wynik uzyskany podczas skoków pozwolił wspiąć się o oczko wyżej. Zwycięstwo w tym konkursie odnieśli Felix Vogg (SUI) & 11-letnia klacz Cayenne (Careful 28 – Baroness/Bayron), ten sam zawodnik &  9-letnia klacz Cartania (Cartani 4 – Z-Schatzi/Clinton) zajęli 2. miejsce, a na 3. pozycji znaleźli się Robin Godel (SUI) & 13-letni ogier Jet Set (Nordico – Carina/NN).

Marco Cappai (ITA) & Santal du Halage (Allegreto x Arra d'Auzay)