Cykl „Wyścig o folbluty”: Cudowne lata polskiej hodowli folblutów

Data publikacji: 2020-05-28
Gonitwa nr 3 (24 maja 2020 roku), fot. Tor Wyścigów Konnych Służewiec


Kolejne odsłony cyklu „Wyścig o folbluty” przyciągają coraz więcej widzów, a przed nami już ósmy odcinek tego programu – tym razem zaproszeni eksperci opowiedzą o cudownych latach polskiej hodowli koni pełnej krwi angielskiej. Poniżej można znaleźć wszystkie niezbędne informacje dodatkowe.


Zapowiedź przedostatniej odsłony cyklu „Wyścig o folbluty”Zaproszeni eksperci:
 

Maria Konarska – absolwentka Wydziału Hodowli Zwierząt w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która tuż po studiach odbyła wstępny staż pracy w SK Golejewko i SK Janów Podlaski, by następnie objąć posadę zootechnika w Stadninie Koni Stubno. W 1973 r. zaczęła pracować w Stadninie Koni Strzegom, a w 1992 r. awansowała tu na stanowisko głównego hodowcy – wynikiem jej pracy jest szereg utytułowanych koni. Od 2008 r. kontynuuje hodowlę w imieniu Polskiej Korporacji Inwestycyjnej, przyczyną tej zmiany była prywatyzacja SK. 

Michał Wojnarowski – ukończył studia na Wydziale Zootechnicznym w SGGW, a swoją wiedzę z zakresu rozrodu zwierząt rozszerzył także w krakowskiej Akademii Rolniczej pod kierunkiem prof. W. Bielańskiego. Od 1980 r. dyrektor państwowego Stada Ogierów w Łącku, od 1993 r. prezes Zarządu, a od 2007 r. pełnomocnik Zarządu SO ds. hodowli i prób dzielności. Członek wielu organizacji jeździeckich, w tym np. przewodniczący Komisji Rewizyjnej Klubu Jeździeckiego im. IV Pułku Strzelców Konnych w Łącku oraz Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie, prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców Koni Pełnej Krwi Angielskiej czy wiceprezes Stowarzyszenia Szwadronu Rzeczypospolitej Polskiej. Sędzia PZJ i PKWK z wieloletnim doświadczeniem. 

Jerzy Budny – absolwent SGGW (specj. hodowla koni), który po zakończeniu stażu w SK Rzeczna podjął pracę na Wydziale Hodowli Koni, najpierw Zjednoczenia Hodowli Zwierząt Zarodowych, potem w miarę reorganizacji jednostek nadzorujących hodowlę w Zjednoczeniu Hodowli i Obrotu Zwierzętami. Od 1992 r. kierownik Sekcji Gospodarowania Zasobem Hodowli Zwierząt w O/T AWRSP w Warszawie (po włączeniu jednostek hodowli zarodowej do zasobu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa), następnie także prezes Zarządu (1994-1996) Spółki Służewiec Tory Wyścigów Konnych, a potem wiceprezes. W swojej karierze zajmował też stanowiska m.in. prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych (2002-2006), przewodniczącego Komisji Księgi Stadnej PSB i PASB czy członka Rady Hodowlanej PZHK. Delegat na międzynarodowe kongresy i konferencje organizacji hodowlanych i wyścigowych, autor wielu artykułów o tematyce wyścigowej i hodowlanej w publikacjach branżowych. 

Prowadzący:

Annamaria Sobierajska – współautorka Studia TV Toru Służewiec, amazonka i właścicielka koni pełnej krwi angielskiej. 

Marek Szewczyk – niezależny dziennikarz, redaktor naczelny magazynu „Koń Polski”, niegdyś związany z TVP Sport, Eurosportem i NC+.


Panel dyskusyjny „Wyścig o folbluty” – czwartek (28 maja) o godz. 20:00 na facebookowym profilu Toru Wyścigów Konnych Służewiec. Temat:

– cudowne lata polskiej hodowli koni pełnej krwi angielskiej.
Przydatne linki:

Strona internetowa TWK Służewiec 

TWK Służewiec na Facebooku

TWK Służewiec na Instagramietekst i opracowanie: equista.pl, fot. materiały prasowe/Tor Wyścigów Konnych Służewiec