Warsaw Jumping CSIO**** 2020: W tym roku się nie odbędą!

Data publikacji: 2020-04-27
Warsaw Jumping CSIO****, fot. Dava Palej Timeless Photography


Europejska Federacja Jeździecka podjęła decyzję o przesunięciu zawodów drużynowych CSIO Longines EEF Series na 2021 r. – chodzi o odwołanie całego tegorocznego cyklu, w tym również finału, która miał odbyć się na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec. Więcej na ten temat opowiedzieli Eleonora Ottaviani (członek zarządu Europejskiej Federacji Jeździeckiej), Bogdan Pukowiec (członek zarządu Totalizatora Sportowego) oraz Dominik Nowacki (dyrektor Toru Wyścigów Konnych Służewiec). Oficjalne logo wydarzeniaTak o odwołaniu i przyszłości zawodów wyraziła się Eleonora Ottaviani, członek zarządu Europejskiej Federacji Jeździeckiej: „Organizacja turniejów kwalifikacyjnych i półfinałów niestety jest niemożliwa w aktualnie panujących warunkach, dlatego też nie będziemy mieć możliwości na przeprowadzenie w tym roku finału Longines EEF Series, który miał odbyć się w Warszawie. Zapewniam, że jesteśmy nadal w pełni zaangażowani w koncepcję projektu cyklu konkursów drużynowych CSIO, które obejmą wszystkie kraje europejskie. Naszą intencją jest, aby organizatorzy Longines EEF Series 2020 znaleźli się także w składzie serii na rok 2021. Liczę, że mając jeszcze rok na organizację wydarzeń z cyklu będziemy mogli wspólnie lepiej zadbać o każdy szczegół i zaoferować publiczności jeszcze lepsze show”.


Głos w sprawie zabrał także Bogdan Pukowiec, członek zarządu Totalizatora Sportowego: „ Dla Polski organizacja zawodów o tak wysokiej randze to przede wszystkim dowód wielkiego zaufania. Dla Totalizatora Sportowego i Toru Wyścigów Konnych Służewiec, który ma ambicję stawać się miejscem popularnym, gdzie KOŃ jest w centrum zainteresowania, to doskonała szansa na rozwój. Już teraz byliśmy gotowi do realizacji tego trudnego wyzwania, jakim jest organizacja finału Longines EEF Series. Życie napisało nam jednak inny scenariusz. Trzymamy mocno kciuki, że już wkrótce zapadnie decyzja, która pozwoli nam ponownie zaangażować się w przygotowania, tym razem w imprezy Warsaw Jumping 2021”. 


Na koniec wypowiedź Dominika Nowackiego, dyrektora Toru Wyścigów Konnych Służewiec:  „Decyzja o odwołaniu zarówno całego cyklu, jak i zawodów na Służewcu poprzedziły rozmowy z EEF. COVID-19 generuje bardzo wiele negatywnych konsekwencji, które braliśmy pod uwagę. Sport musi być oparty o zasady fair play. Dzisiaj w poszczególnych państwach Europy istnieją różne bariery w treningu koni. Różnie, w zależności od rozwoju stanu epidemicznego, państwa widzą drogę wychodzenia z kryzysu i powrotu do normalności. Te różnice dotyczą nie tylko planowanych horyzontów czasowe wprowadzonych obostrzeń ale także ich intensywność (np. w Hiszpanii obowiązuje zakaz dosiadu konia). Zatem decyzja o odwołaniu cyklu i naszych zawodów, to nie tylko troska o bezpieczeństwo ich uczestników ale także przekonanie, że nie istnieją warunki, aby uznać planowane zawody, których istotą miała być rywalizacja w wymiarze całej Europy, aby odbyły się one w duchu fair play. Podjęta przez Zarząd Totalizatora Sportowego z ogromnym żalem, przepełniona poczuciem odpowiedzialności, decyzja, wydaje się być jedyną możliwą. Z duża radością odnajdujemy propozycję EEF dotyczącą prawa organizacji Finału LONGINES EEF SERIES we wrześniu za rok. Jestem przekonany, że za nieco ponad rok, będziemy gościć na Torze Służewiec najlepszych zawodników świata i ich fantastyczne konie. Wierzę też, że zgromadzona licznie publiczność doświadczy nie tylko niesamowitych emocji sportu jeździeckiego ale rozgrywane równolegle wyścigi spowodują to wydarzenie wyjątkowe, bo nie znajduję drugiego takiego, w którym jednocześnie można podziwiać magię tych dwóch przepięknych światów”. tekst i opracowanie: equista.pl, źródło cytatów: mat. prasowe, fot. Dava Palej Timeless Photography, mat. prasowe