The Dutch Masters 2020: Zawody bez udziału publiczności!

Data publikacji: 2020-03-11
 The Dutch Masters bez udziału publiczności, fot. The Dutch Masters


W czwartek (12 marca) rozpoczną się zawody The Dutch Masters, będące zarazem otwarciem nowego sezonu Rolex Grand Slam of Show Jumping. To ogromne wydarzenie, a przecież rozprzestrzenianie się koronawirusa wymusiło odwołanie wielu imprez masowych, w tym także tych jeździeckich (przykładem może być
Cavaliada w Warszawie) – jak to możliwe, że organizator nie zdecydował się na ten krok? Zmagania odbędą się wg planu, jednak… bez udziału publiczności, dzięki czemu wszystko będzie zgodnie z zaleceniami holenderskiego rządu. 

Zapowiedź Rolex Grand Slam of Show Jumping 2020Holenderskie władz ustaliły, że dozwolone są imprezy do 1000 uczestników, pozostałe odwołano. Organizator nie chciał rezygnować z przeprowadzenia zmagań The Dutch Masters, a takie stanowisko poparli zawodnicy, przedstawiciele narodowych federacji jeździeckich i partnerzy wydarzenia. Początkowo stanęło na jednorazowym wpuszczaniu 1000 osób (o kolejności miała decydować data zakupu biletu), ale później organizator zmienił decyzję, by uniknąć dyskusji i konfliktów. Za najlepsze rozwiązanie wybrano zorganizowanie zawodów bez udziału publiczności, za to z możliwością obejrzenia zmagań skoczków poprzez live stream i TV. W trakcie imprezy wszyscy zawodnicy i pracownicy będą zobowiązani do przestrzegania zaleceń ogłoszonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Holenderski Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM), te zasady będą też przypominane podczas samych zawodów – chodzi o m.in. regularne mycie rąk, unikanie dotykania się po twarzy czy używanie płynu dezynfekującego.


Publiczność podczas oglądania zeszłorocznego konkursu Rolex Grand Prix (The Dutch Masters 2019)ROLEX GRAND SLAM 2020 

The Dutch Masters | s'Hertogenbosch (NED) – od 12 do 15 marca

CHIO Aachen | Akwizgran (GER) – od 25 maja do 7 czerwca

Spruce Meadows „Masters” of Calgary | Spruce Meadows (CAN) – od 9 do 13 września

CHI Geneva | Genewa (SUI) – od 10 do 13 grudniaAKTUALIZACJA! Ostatecznie organizator podjął decyzję o całkowitym odwołaniu zawodów. 


tekst i opracowanie: equista.pl, fot. The Dutch Masters, Kit Houghton/Rolex Grand Slam