Wielkie świętowanie 70. rocznicy Verden Auction!

Data publikacji: 2019-10-10
Verden Gala Show – otwarcie każdej październikowej licytacji Elite Auction, fot. Hannoveraner Verband
Verden Gala Show – uroczyste otwarcie każdej październikowej licytacji Elite Auction


Przed nami 136. edycja prestiżowej licytacji Elite-Auction w Związku Hanowerskim i jednocześnie 70. rocznica Verden Auction – tak ważny jubileusz wymaga odpowiedniej oprawy, dlatego tegoroczna odsłona z pewnością będzie wyjątkowa. Wydarzenie odbędzie się 11 i 12 października br. w Verden (GER), a licytujący jak zwykle będą mieli do wyboru mnóstwo wysokiej klasy koni. 

Zapowiedź 36. edycji licytacji Elite-AuctionJak to się wszystko zaczęło? Po II wojnie światowej konie były już coraz rzadziej wykorzystywane do pracy, coraz częściej stawiano na sportową jazdę konną – ta tendencja zainspirowała Hansa Joachima Köhlera (1917-1997), który postanowił zacząć organizować aukcje koni przeznaczonych do sportu. Pierwsza licytacja Verden Auction odbyła się zimą 1949 r. na terenie ujeżdżalni w Verden (Brunnenweg), a założycielowi od początku chodziło o stworzenie czegoś zupełnie nowego – wprowadził innowacyjne metody promowania koni hanowerskich, potrafił też odpowiednio zaprezentować ofertę i przekonać potencjalnych licytujących, że właśnie tutaj wystawia się najlepsze konie. Do prezentacji zatrudniał najlepszych jeźdźców, dzięki czemu zainteresowanie wydarzeniem stale rosło. W 1951 r. zmieniono lokalizację na inny obiekt w Verden (Holzmarkt 9), w którym dziś działa Niemieckie Muzeum Koni. W środku mieściło się 900 miejsc siedzących i 300 stojących, jednak z czasem zrobiło się tam zbyt ciasno – w 1972 r. wszystko przeniesiono do nowego budynku (Lindhooper Strasse 92), mieszczącego niemal trzykrotnie więcej widzów. Czasy się zmieniały, a wraz z nimi sama aukcja. Podczas 50. rocznicy istnienia po raz pierwszy wykonano kolorowe fotografie koni, rok później wprowadzono licytację Elite-Foal Auction. Co jakiś czas padały też nowe rekordy – obecny należy do ogiera
Lemony's Nicket (Londonderry – StPrSt. Wild Flower/Weltmeyer), za którego zapłacono aż 900 tys. euro (2011). 


Tegoroczny katalog obejmuje 217 starannie dobranych koni. Wszystkie zostały odpowiednio przeszkolone i przebadane przez weterynarzy. Na miejscu będzie można porozmawiać z doradcami klienta, którzy pomogą dobrać konia do konkretnych potrzeb licytującego. 


ELITE-AUCTION 2019 – KATALOG

konie skokowe

konie ujeżdżeniowe

źrebaki

2-letnie ogiery
tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Hannoveraner Verban