Longines FEI Jumping Nations Cup 2019: Irlandia najlepsza w finałowej Barcelonie!

Data publikacji: 2019-10-07
Cian O'Connor (IRL) & PSG Final, fot. Łukasz Kowalski/FEI
Cian O'Connor (IRL) & PSG Final


Jeszcze we czwartek wszystko wskazywało na to, że Belgowie powtórzą swój sukces z zeszłego roku, jednak ostatecznie musieli zadowolić się niższym miejscem, ponieważ to Irlandczycy zostali królami finału 110. sezonu FEI Nations Cup™ (zapowiedź wydarzenia jest dostępna TUTAJ)! Polskich miłośników skoków przez przeszkody na pewno ucieszy bardzo dobry wynik konia rodzimej hodowli, poza tym warto też wspomnieć o pomarańczowych opaskach na ramionach zawodników zwycięskiej drużyny – ich założenie oczywiście nie było przypadkowe. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem finału Longines FEI Jumping Nations Cup™ 2019 (CSIO5*), który rozegrano w dniach od 3 do 6 października br. na terenie Real Club de Polo w Barcelonie (ESP)Finał odbył się w Real Club de Polo w Barcelonie (ESP)
I runda najważniejszej rywalizacji odbyła się we czwartek (3 października), a na starcie stanęło 18 drużyn (Belgii, Brazylii, Kolumbii, Egiptu, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Japonii, Meksyku, Holandii, Norwegii, Portugalii, Szwecji, Szwajcarii, USA oraz Hiszpanii). W pierwszej odsłonie konkursu na prowadzenie wysunęli się Belgowie, do czego przyczynili się również Gregory Wathelet (BEL) i wyhodowany w Polsce 11-letni MJT Nevados S (Calvados Z – Nestia S/Romualdo) – ogier był świetnie przygotowany i bardzo skupiony, dzięki czemu duet zakończył tę rundę na czysto. 

 


Gregory Wathelet & MJT Nevados S
Do niedzielnej (6 października) – tej najważniejszej – rundy dostało się 8 ekip (Belgii, Kolumbii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Szwecji i Szwajcarii), a w przypadku Kolumbii, Irlandii oraz Włoch walka toczyła się także o awans do Igrzysk Olimpijskich 2020. Irlandczykom naliczono tylko 1 punkt karny, dlatego to właśnie oni zostali zwycięzcami tegorocznego finału Pucharu Narodów! W składzie drużyny znaleźli się: Peter Moloney & 11-letni ogier Chianti's Champion (Champion du Lys – Chianti Classica/Cornet Obolensky), Paul O'Shea & 12-letni wałach Skara Glen's Machu Picchu (Silverstone – Verona H/Matterhorn), Darragh Kenny & 13-letni ogier Balou du Reventon (Cornet Obolensky – Georgia/Continue), Cian O'Connor & 9-letni wałach PSG Final (Toulon – Cassini/Cassini). Oczywiście zawodnicy zgarnęli również  prawo do wzięcia udziału w Igrzyskach Olimpijskich 2020! Na 2. miejscu znaleźli się zeszłoroczni zwycięzcy, czyli Belgowie, a podium zamknęli Szwedzi, którzy wyprzedzili Włochów i Francuzów o zaledwie 1 sekundę. Za przygotowanie wszystkich torów odpowiadał Santiago Varela Ullastres (ESP).Drużyna Irlandi (IRL): Paul O'Shea, Peter Moloney, Manager drużyny Rodrigo Pessoa, Darragh Kenny & Cian O'Connor

Longines FEI Jumping Nations Cup™ Final 2019, 6 października


1. Irlandia – 1/226,60

 • Peter Moloney & Chianti's Champion – (4)/75,86
 • Paul O'Shea & Skara Glen's Machu Picchu – 0/73,61
 • Darragh Kenny & Balou du Reventon – 1/78,45
 • Cian O'Connor & PSG Final – 0/74,54

2. Belgia – 4/226,64

 • Olivier Philippaerts & H&M Extra – 0/76,55
 • Niels Bruynseels & Jenson van't Meulenhof – 4/74,96
 • Jérôme Guery & Quel Homme de Hus – 0/75,13
 • Gregory Wathelet & MJT Nevados S – (11)/85,77

3. Szwecja – 12/219,45

 • Henrik von Eckermann & Toveks Mary Lou – 4/72,34
 • Fredrik Jönsson & Cold Play – (16)/73,94
 • Evelina Tovek & Dalila de la Pomme – 4/74,25
 • Peder Fredricson & H&M All In – 4/72,86

4. Włochy – 12/220,19

5. Francja – 12/220,88

6. Niemcy – 16/219,89

7. Szwajcaria – 17/225,61

8. Kolumbia – 24/224,70

Wyniki szczegółowe 

Plan toru

Zwycięskie przejazdy IrlandczykówPodczas ceremonii dekoracji wszyscy zwrócili uwagę na pomarańczowe opaski na ramionach Irlandczyków – skoczkowie chcieli w ten sposób wesprzeć swojego kolegę Kevina Babingtona (IRL), który niedawno uległ wypadkowi. 30 sierpnia zawodnik brał udział w konkursie Douglas Elliman Grand Prix Qualifier, zorganizowanym w ramach zawodów The Hampton Classic Horse Show w Bridgehampton (USA). W trakcie przejazdu Babington spadł z 14-letniej klaczy Shorapur (Stakkato Gold – Darina/Drosselklang II), niestety obrażenia były na tyle poważne, że skoczek musiał przejść 5-godzinną operację. Obecnie Irlandczyk walczy o powrót do zdrowia, jest bardzo zdeterminowany, a gest kolegów z pewnością dodał mu otuchy!  


Peter Moloney (IRL) & Chianti's ChampionFinał odbył się w Real Club de Polo w Barcelonie (ESP)

 
Warto zaznaczyć, że zdjęcia zawodów wykonał Polak –
Łukasz Kowalski, a nasz wywiad z Łukaszem można przeczytać TUTAJ
 

Przydatne linki:

Oficjalna strona internetowa CSIO Barcelona 

CSIO Barcelona na Facebooku 

Lista zawodników i koni z podziałem na ekipy tekst i opracowanie: equista.pl, fot. FEI/Łukasz Kowalski