Odszedł Kazimierz Bobik

Data publikacji: 2018-09-25
Odszedł Kazimierz Bobik
Kazimierz Bobik wśrod trofeufów w Stadninie Koni Nowielice

 

22 września zmarł Kazimierz Bobik – wybitny hodowca, organizator sportu jeździeckiego, wychowawca kilku pokoleń polskich jeźdźców i ogromny pasjonat koni.

 

Kazimierz Bobik urodził się 28 listopada 1928 w Monasterzyskach. Ukończył Akademię Rolniczą we Wrocławiu, gdzie podczas studiów był prezesem Koła Hodowców Koni. Następnie zatrudnił się w SK w Chwalimierzu, dostał się również na staż w USA. W latach 1967-1998 był dyrektorem SK Nowielice, a dzięki jego staraniom prężnie rozwinięto tu hodowlę, m.in. dzięki sprowadzeniu na miejsce ogiera Poloneza (Aquino II – Putnia/Pink Pearl), który był świetnym reproduktorem. Potomkami tego konia byli m.in. klacz Harmonia (Polonez – Harfa/Varrugg) – zdobyte 5. miejsce drużynowo na Mistrzostwach Europy WKKW w Lumuhlen (1979), wałach Szampan (Polonez – Szarda/Melidor) – srebrny medalista drużynowy w skokach na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie (1980), Koper (Polonez – Kasata/Doliniarz) – wywalczone 2. miejsce na Mistrzostwach Europy Młodych Jeźdźców w WKKW Achselwang (1983). Kazimierz Bobik miał też pod swoją opieką jeźdźców zrzeszonych w Klubie „Dragon Nowielice”, a wśród jego wychowanków nie brakowało Mistrzów Polski i zawodników na poziomie olimpijskim. Za całokształt swoich dokonań otrzymał najwyższe odznaczenie Polskiego Związku Jeździeckiego, którego był honorowym członkiem. Z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otrzymał też wraz z żoną Zofią medal z okazji 58. rocznicy pożycia małżeńskiego (2012). Synem Kazimierza był Janusz Bobik – jeździec, hodowca i srebrny medalista olimpijski (1980).

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września (czwartek) o godz. 13:00 na cmentarzu komunalnym w Trzebiatowie (ul. Kołobrzeska).  

 

 

W imieniu całej redakcji składamy kondolencje Rodzinie i Najbliższym.

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Stadnina Koni Nowielice www.serv-net.pl