Indoor Brabant 2018: Isabell Werth bezkonkurencyjna w Grand Prix Freestyle

Data publikacji: 2018-03-11
Isabell Werth & Emilio 107 fot. Oliwia Chmielewska
Isabell Werth & Emilio 107 

 

Osiem tysięcy widzów śledziło na żywo konkurs Grand Prix Freestyle w 's-Hertogenbosch (Holandia) - ostatni w sezonie 2017/2018 konkurs Pucharu Świata - FEI World Cup Dressage. 

W szczelnie wypełnionej publicznością Brabanthalle, swoje programy dowolne zaprezentowało czternaście par w tym aż dziewięć holenderskich. Po zwycięstwo sięgnęła jednak nie Holenderka, a Niemka - Isabell Werth, startująca na westfalskim Emilio 107 (Ehrentusch x Cacir). Ta niezwykle utytułowana i doświadczona amazonka zaprezentowała niemal perfekcyjny przejazd, za który sędziowie przyznali wysokie noty, a publiczność nagrodziła ją owacją na stojąco. Szczególnie mogły podobać się piruety w galopie, pasaże i piaff Emilio - łączny wynik pary wyniósł aż 87,405% (arkusz ocen TUTAJ). Drugie miejsce, z wynikiem 83,900%, wywalczył reprezentant gospodarzy - Edward Gal na eleganckim ogierze GLOCK's Zonik (Zack x Romanov). Bardzo szybko progresujący, zaledwie dziesięcioletni Zonik "na żywo" jest po prostu imponujący. Sędziom szczególnie podobał się w kłusach, otrzymując m.in. "dziewiątki" za kłus wyciągnięty. Wygląda na to, że dosłownie na naszych oczach rodzi się kolejna gwiazda światowego formatu. Trzecie miejsce, z wynikiem 82,555% przypadło Madeleine Witte-Vrees na Cennin (Vivaldi x Donnerhall). 

 

Edward Gal (NED) & GLOCK's Zonik N.O.P. w imponującym kłusie wyciągniętym

 

O tym jak wysoki był poziom konkursu w 's-Hertogenbosch najlepiej świadczą jego wyniki - cała pierwsza piątka uzyskała ocen powyżej 80%, a trzynastu na czternastu startujących zawodników zjechała z czworoboku z wynikiem grubo powyżej 70% (!). Szczegółowe wyniki poniżej. 

 

Grand Prix Freestyle - FEI World Cup, 10.03.2018 's-Hertogenbosch

  1. Isabell Werth (GER) & Emilio 107 - 87,405%
  2. Edward Gal (NED) & GLOCK's Zonik N.O.P. - 83,900%
  3. Madeleine Witte-Vrees (NED) & Cennin - 82,555%
  4. Jessica von Bredow-Werndl (GER) & Zaire-E - 80,525%
  5. Emmelie Scholtens (NED) & Apache - 80,315%

Wyniki szczegółowe

 

 

 

Isabell Werth (GER) & Emilio 107

 

 

Madeleine Witte-Vrees (NED) & Cennin 

 

 

Isabell Werth (GER) & Emilio 107

 

 

Jessica von Bredow-Werndl (GER) & Zaire-E

 

 

Emmelie Scholtens (NED) & Apache

 

W trakcie konferencji prasowej, odbywającej się po Grand Prix Freestyle, zwycięzcy komplementowali swoje konie. Zarówno Isabell Werth jak i Edward Gal podkreślili, że są zadowoleni z progresu jakie dokonały ich wierzchowce. Isabell kilkukrotnie zaznaczyła, że zawody w 's-Hertogenbosch są dla niej najlepszymi zawodami halowymi na świecie, żartowała też, że podsyłała zdjęcia z Indoor Brabant do swojej rodzimej federacji jako przykład. Zapytana o to czy nudzą ją kolejne zwycięstwa odpowiedziała ze swadą, że każdy kolejny konkurs jest najważniejszy, a zwyciężanie jak dotąd nie zdążyło jej znużyć. 

 

Isabell Werth (GER)

 

 

Edward Gal (NED) & GLOCK's Zonik N.O.P.

 

Zawody CDI-W w 's-Hertogenbosch były ostatnimi z cyklu FEI World Cup Dressage przed wielkim finałem, który zostanie rozegrany w kwietniu w Paryżu. Nieoficjalnie (oficjalny ranking zostanie opublikowany przez FEI w nadchodzącym tygodniu) wiadomo, że w rankingu zwyciężył Patrik Kittel. Szwed w końcowej klasyfikacji wyprzedził dwie niemieckie amazonki - Dorothee Schneider oraz Jessicę von Bredow-Werndl. Isabell Werth, jako obrończyni tytułu miała wcześniej zapewniony udział w finale. Co ciekawe Isabell zapytana podczas konferencji prasowej o to jakiego konia zabierze do Paryża nie odpowiedziała wprost, mówiąc że do wyboru ma dwa równorzędne wierzchowce tj. Weihegold (Don Schufro x Sandro Hit) i Emilio 107 (Ehrenpreis x Cacir).

 

GLOCK's Zonik (Zack x Romanov)

 

 

Morgan Barbancon Mestre (ESP) & Sir Donnerhall II

 

 

Hans Peter Minderhoud (NED) & GLOCK's Zanardi

 

 

Hayley Watson-Greaves (GBR) & Rubins Nite

 

 

 

tekst: Equista.pl, fot. Oliwia Chmielewska/Equista.pl