FEI World Cup™ Jumping 2019: Podwójny triumf Christiana Ahlmanna w Lipsku!

Data publikacji: 2019-01-21
Longines FEI World Cup™ Jumping 2018/2019
Christian Ahlmann (GER) & Caribis Z (Caritano – Canasta Z/Canabis Z)

 

11. odsłona Longines FEI World Cup™ Jumping w sezonie 2018/2019 zakończyła się zwycięstwem Christiana Ahlmanna (GER), dla którego Lipsk jest wyjątkowo szczęśliwym miejscem! Zawody odbyły się w dniach od 17 do 20 stycznia br. na terenie Targów Lipskich (Leipziger Messe), a przez ten czas organizatorzy naliczyli aż 74 700 widzów, co było rekordową frekwencją. A dlaczego można mówić o podwójnym triumfie Ahlmanna?

 

Przejazdy najlepszej trójki w Lipsku

 

Program tego wydarzenia obejmował wiele różnych konkursów i dodatkowych atrakcji (publiczność mogła podziwiać m.in. wieczorne pokazy jeździeckie), ale fani skoków przez przeszkody oczywiście najbardziej czekali na rozgrywki w ramach Pucharu Świata. Frank Rothenberger (gospodarz toru) doskonale pamiętał zeszłoroczny World Cup w Lipsku – do II nawrotu dostało się aż 15 skoczków, dlatego Niemiec uznał, że tym razem podniesie poprzeczkę, by nie było tak łatwo. Rothenberger dopiął swego – na starcie zobaczyliśmy 40 zawodników, ale tylko 7 z nich zakwalifikowało się do II nawrotu. W tej szczęśliwej siódemce znalazło się aż 4 Niemców, dlatego publiczność bardzo liczyła na zwycięstwo swojego rodaka. To marzenie spełnił zawodnik, który zaledwie miesiąc temu triumfował na etapie w Mechelen (BEL), a z Lipskiem ma same dobre wspomnienia – mowa o Christianie Ahlmannie (GER), zwycięzcy finału Pucharu Świata w Lipsku (2011) i zeszłorocznej odsłony World Cup™ Jumping w tym mieście (więcej TUTAJ).  W tamtym roku Niemiec zwyciężył wraz z obecnie 19-letnim ogierem Taloubet Z (Galoubet A – Krista/Polydor), dla którego był to ostatni występ przed przejściem na zasłużoną emeryturę. Tym razem zawodnik postawił na 12-letniego ogiera Caribis Z (Caritano – Canasta Z/Canabis Z), co okazało się słusznym wyborem. Tak później podsumował to sam skoczek: „Zawsze był trochę w cieniu ogierów Taloubet i Codex One, ale w ostatnim sezonie zrobił ogromne postępy do tego stopnia, że jest już gotowy na wielkie rzeczy. Jego skoki są lekkie, jest szybki, to bardzo sportowy koń”. 2. miejsce w Lipsku wywalczyli Francois Jr Mathy (BEL) i 11-letni wałach Uno de la Roque (Numero Uno – Reskiou De La Roque/Kannan), a na 3. pozycji uplasowali się Lorenzo de Luca (ITA) i 17-letni ogier Armitages Boy (Armitage – Kamora/Feo).

 

Rozpromieniony Christian Ahlmann podczas wręczania nagrody

 

 

Longines FEI Jumping World Cup™ | Sparkassen Cup – Grand Prix of Leipzig, 20 stycznia

 

1. Christian Ahlmann (GER) & Caribis Z – 0/0; 40,70 s.

2. Francois Jr Mathy (BEL) & Uno de la Roque – 0/0; 41,49 s.

3. Lorenzo de Luca (ITA) & Armitages Boy – 0/0; 42,19 s.

4. Daniel Deusser (GER) & Tobago Z – 0/4; 39,53 s.

5. Marcus Ehning (GER) & Comme il faut – 0/4; 39,95 s.

6. Leopold van Asten (NED) & VDL Groep Beauty – 0/4; 40,83 s.

7. Tobias Meyer (GER) & Queentina – 0/8; 51,32 s.

Wyniki szczegółowe 

Plan parkuru

Ranking ogólny po spotkaniu w Lipsku

 

Christian Ahlmann (GER) & Caribis Z

 

Francois Jr Mathy (BEL) & Uno de la Roque

 

Lorenzo de Luca (ITA) & Armitages Boy

 

 

Christian Ahlmann wyjechał z Lipska z jeszcze jednym sukcesem na koncie. Podczas tych zawodów wspiął się na sam szczyt rankingu ogólnego Longines FEI Jumping World Cup™! Czy uda mu się utrzymać 1. miejsce? Wyjaśnią nam to kolejne odsłony Pucharu Świata – najbliższa z nich odbędzie się w dniach od 24 do 27 stycznia 2019 r. w Amsterdamie (NED).

 

 

 

 

 

tekst i opracowanie: equista.pl, fot.  FEI/Leanjo de Koster