LGCT Rzym 2017: Mistrz sezonu wyłoniony!

Data publikacji: 2017-09-26
Evelina Tovek & Castello fot. Stefano Grasso
Evelina Tovek (SWE) & Castello 

 

W miniony weekend w Rzymie odbyły się kolejne zawody z prestiżowego cyklu Longines Global Champions Tour. Był to ostatni etap LGCT 2017 przed wielkim finałem, który w listopadzie odbędzie się w katarskiej stadninie Al Shaqab. Nie mogła więc dziwić świetna obsada. Do "Wiecznego Miasta" przyjechali m.in. medaliści niedawno rozegranych ME Goteborg 2017 - Peder Fredricson (SWE), Harrie Smolders (lider LGCT przed zawodami w Rzymie) i Cian O'Connor (IRL), a listy startowe uzupełniali tacy utytułowani zawodnicy jak Kevin Staut (FRA), Scott Brash (GBR) czy Marcus Ehning (GER).

 

Stadio dei Marmi - imponująca lokalizacja LGCT Rzym fot. Mario Grassia/LGCT

 

Po zwycięstwo w najważniejszym konkursie CSI5* -  Grand Prix LGCT sięgnęła jednak młodziutka Szwedka - Evelina Tovek dosiadająca Castello (Cristallo x Lifestyle). Amazonka o niemal dwie sekundy wyprzedziła uiegłorocznych zwycięzców - Harrie'ego Smoldersa na Don VHP Z (Diamant de Semilly x Voltaire). Trzecie miejsce wywalczył Marcus Ehning na Funky Fred (For Pleasure x Pilot). Niemiec był najszybszy w rozgrywce, ale znakomity czas przypłacił jednym błędem. Szczegółowe wyniki GP poniżej. 

 

LGCT Grand Prix Rzym, 23.09.2017

  1. Evelina Tovek (SWE) & Castello  - 0/0, 50,71 s
  2. Harrie Smolders (NED) & Don VHP Z - 0/0, 52,43 s
  3. Marcus Ehning (GER) & Funky Fred - 0/4, 47,90 s
  4. Scott Brash (GBR) & Hello Forever - 4, 69,57 s
  5. Kevin Staut (FRA) & For Joy van't Zorgvliet HDC - 4, 70,45 s

Wyniki szczegółowe

 

 

 Najlepsi zawodnicy GP LGCT Rzym 2017, od lewej: Evelina Tovek, Harrie Smolders i Marcus Ehning

 

 

Ranking LGCT po zawodach w Rzymie

Po raz pierwszy w historii Longines Global Champions Tour najlepszy zawodnik sezonu został wyłoniony jeszcze przed zawodami finałowymi. Zdobycie mistrzowskiego tytułu już w Rzymie mógł świętować Holender - Harrie Smolders. Zawodnik ten świetną formę prezentował w tym roku nie tylko w serii LGCT (był m.in. pierwszy w GP Chantilly i drugi w GP Hamburg), co udowodnił zdobywając na Don VHP Z srebrny medal ME Goteborg. Kto zajmie pozostałe dwa miejsca na podium LGCT 2017? Dowiemy się już w listopadzie w Doha.

Ranking szczegółowy

 

Polskie akcenty 

W zapowiedzi LGCT Rzym 2017 wspominaliśmy, że we Włoszech wystartuje czworo Polaków. I faktycznie na Stadio dei Marmi, w zawodach CSI2* towarzyszących "pięciu gwiazdkom" wystartowali: Bartosz Adamus, Natalia Czernik, Anna Szary-Ziębicka oraz Michał Ziębicki. Wszyscy występowali bardzo udanie, ale szczególnie godne uwagi jest 5. miejsce Michała Ziębickiego w Grand Prix, wywalczone na Helios van Noordhevel (Heartbreaker x Larome) - film z przejazdu poniżej. Gratulujemy!

Wyniki Grand Prix CSI2* Rzym 2017

 

 

 

fot. Stefano Grasso/LGCT (jeśli nie podpisano inaczej)