Nowa rekordowa cena konia skokowego?

Data publikacji: 2016-11-26
Athina Onassis & Cinsey fot. Oliwia Chmielewska
Czy nowy koń stanie się gwiazdą w stajni Athiny Onassis? Na zdjęciu Athina & Cinsey (Contendro I x For Pleasure), LGCT Rzym 2016

 

Athina Onassis ma w swojej stajni nowego konia. Jest nim dziesięcioletni wałach MHS Going Global, który razem z Gregiem Broderickiem reprezentował barwy Irlandii podczas IO Rio de Janeiro 2016. O sprzedaży tego konia w jeździeckim świecie plotkowano od dawna, teraz jest pewne, że transakcja została sfinalizowana, nie podano jednak ceny. Nieoficjalnie mówi się, że spadkobierczyni wielkiej fortuny zapłaciła za MHS Going Global ok. 12 mln euro! Jeśli to prawda to jest to najwyższa cena jaką zapłacono za konia skokowego. Poprzednim rekordzistą był Palloubet d'Hallong sprzedany do Kataru za 11 mln euro.

MHS Going Global (Quidam Junior I x Cavalier Royale) urodził się w 2006 roku w Irlandii i reprezentuje miejscową księgę - ISH (Irish Sport Horse), a na arenę międzynarodową w 2012 roku wprowadził go Greg Broderick (IRL). Po dobrych występach w konkursach typu pucharu narodów ("podwójne 0" m.in. w PN CSIO5* St Gallen i Dublin), irlandzki selekcjoner Robert Splaine wybrał właśnie tę parę do reprezentacji kraju w Rio. Decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji, ponieważ zdecydowana większość kibiców liczyła na powołanie Bertrama Allena, który zresztą dzięki dobrym występom zapewnił swojej ojczyźnie miejsce na igrzyskach. 

 


 MHS Going Global
 ISH, 2006

 

Quidam Junior
 KWPN, 1996

 Quidam de Revel
 Narcotique v. Fair Play III

 Gowran Lady 
 ISH, 1997

 Cavalier Royale
 By Starlight v. Marwood xx

 

 

 

Nowy zakup jest dla Athiny szansą powrotu do światowej czołówki. Po tragicznej stracie klaczy Camille Z, w grudniu 2014 roku zawodniczka wciąż poszukuje wierzchowca, który będzie w stanie ją zastąpić. Przypomnijmy, że dosiadając Camilli Athina awansowała do ścisłego finału Mistrzostw Europy w Herning w 2013 roku. 

 

 

 

Tekst: Equista.pl, fot. Oliwia Chmielewska/equista.pl