Pożegnanie Itot du Chateau

Data publikacji: 2014-07-09
Itot du Chateau & Edwina Tops-Alexander, fot. Stefano Grasso/GCT

 

Historia Itot du Chateau jest niezwykła pod wieloma względami. Ten mierzący zaledwie 157 cm koń ma doskonały rodowód, jest synem og. Le Tot de Semilly, a po kądzieli wnukiem Galoubet A. Jego hodowcą jest Francuz - Jean Gerard. Le Tot de Semilly szeroko użyty w hodowli pozostawił m.in. doskonałego ogiera Diamant de Semilly czy świetnego skoczka, wałacha Picsou du Chene, natomiast Galoubet A to ojciec m.in. ogierów Baloubet du Rouet  czy Quick Star. Śmiało można więc powiedzieć, że Itot du Chateau skoczność ma zapisaną w genach. W wieku trzech lat Itot miał poważny wypadek - wpadł pod samochód i odniósł liczne obrażenia, ich ślady, w postaci licznych blizn pozostały do dziś. 

 

Itot du Chateau rozpoczął karierę sportową pod francuskim zawodnikiem Michaelem Hecart, a po sprzedaży do stajni Jana Topsa trafił pod siodło Edwiny Alexander. Para występowała na światowych hipodromach przez 6 lat wygrywając ponad 3 miliony Euro. Do największych sukcesów Edwiny i Itot należy zaliczyć dwa zwycięstwa w cyklu Global Champions Tour (2011-2012)  oraz liczne udane występy w konkursach cyklu Pucharu Świata w tym pierwsze miejsca w hali Olympia w Londynie, oraz w Genewie. 

 

 

Itot du Chateau dwukrotnie startował na Igrzyskach Olimpijskich zajmując 20 miejsce w Londynie i 9 w Pekinie. Zawodniczka podkreśla, że Itot to "koń życia", który zawsze walczył do końca. Piekne, emocjonalne pożegnanie odbyło się w ubiegłą niedzielę podczas zawodów Paris Eiffel Jumping. Itot ma obecnie 18 lat.

 

  

Tak o Itot du Chateau, w specjalnym wywiadzie mówi Edwina Alexander

 

 

 

fot. Stefano Grasso/Global Champions Tour