Igrzyska Paraolimpijskie 2016: Zasady rywalizacji

Data publikacji: 2016-09-07
Parajeździectwo fot. FEI

 

Paraujeżdżenie to jedyna konkurencja jeździecka rozgrywana podczas paraigrzysk. Po raz pierwszy konkursy rozegrano równo 20 lat temu - w trakcie IO w Atlancie. Dziś jest to coraz bardziej popoluarny sport - zawodnicy rywalizują nie tylko o medale olimpijskie, ale również o MŚ czy ME. 

Czym paraujeżdżenie różni się od ujeżdżenia? Różnic nie jest wcale tak wiele jak mogłoby się wydawać. Zasadniczą cechą odróżniającą konkursy paraujeżdżeniowe jest możliwość stosowania dodatkowych pomocy, lub specjalnie zaprojektowanego sprzetu - np. odpowiednio zaprojektowanych siodeł, więcej niż jednego bata czy zmodyfikowanych wodzy. Drugą zauważalną różnicą jest rozgrywanie konkursów o różnych stopniach trudności - zawodnicy rywalizują w konkursach od Grade Ia do IV. Taki podział wynika z różnego stopnia sprawności jeźdźców.

  • Grade Ia i Ib - to konkursy dla zawodników z najpoważniejszymi niepełnosprawnościami, m.in. tych u których doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego, z poważnymi niedowładami, po amputacjach kończyn. W teście Grade Ia jeźdźcy mają do wykonania program w stępie, w Ib - w stępie z odrobiną kłusa
  • Grade II - podobnie jak zawodnicy rywalizujący w testach Ia i Ib, także w Grade II startują zawodnicy z poważnymi niepełsnosprawnościami, jednak przeważnie z lepszą stabilnością i czuciem w kończynach górnych. W konkursach tej kategorii jeźdźcy mają do przejechania program z elementami wykonywanymi w kłusie i stępie, bez galopu. Zawodnicy kategorii od Ia do II często na co dzień są zmuszeni do korzystania z wózków inwalidzkich. 
  • Grade III - w konkursach tej kategorii występują jeźdźcy po amputacjach i urazach kręgosłupa, ale mający znacznie lepszą równowagę niż w przypadku omówionych wcześniej klas. W testach Grade III mogą wystąpić zawodnicy całkowicie niewidomi (w takiej sytuacji druga osoba pomaga głosem). Jeźdźcy w konkursach III wykonują program w trzech chodach. 
  • Grade IV - to kategoria dla jeźdźców z niepełnosprawnościami o najniższym stopniu, którzy muszą wykonać program w trzech chodach, także w wyciągniętych. Poziom trudności można porównać do polskich konkursów klas N/C. W programie Grade IV znajdziemy między innymi półpiruety w stępie czy galop wyciągnięty. 

 

Podobnie jak w przypadku innych konkurencji jeździeckich także, w parajeździectwie na tym samym placu i na takich samych warunkach rywalizują jednocześnie kobiety i mężczyźni. 

W Rio pierwszych medalistów poznamy już we wtorek, 13 rześnia. Listy i wyniki startowe - TUTAJ

 

 

fot. FEI