Jeździeckie Mistrzostwa Europy 2015: Charlotte Dujardin zwycięża, Gal i Rath poza klasyfikacją

Data publikacji: 2015-08-15
Charlotte Dujardin & Valegro fot. Dirk Caremans

 

Kolejny dzień rywalizacji podczas Jeździeckich Mistrzostw Europy w Aachen był dniem wspaniałych emocji, ale również wielkich rozczarowań. O rywalizacji zawodników konkurencji ujeżdżenia walczących w Grand Prix Special piszemy poniżej.

 

Charlotte Dujardin i Valegro ponownie najlepsi!

Po dwóch dniach (13-14 sierpnia) zmagań w konkursie Grand Prix, w sobotę 15 sierpnia najlepszych zawodników ponownie pojawiło się na czworoboku, walcząc o medale w klasyfikacji indywidualnej.  

Publiczność z pewnością się nie zawiodła. Nie zabrakło i wspaniałych, harmonijnych przejazdów oraz dramatycznych zwrotów akcji. Bezapelacyjnie najlepsza była faworytka, Charlotte Dujardin (GBR), która startując na trzynastoletnim Valegro uzyskała notę 87,577%, ustanawiając tym samym nowy rekord ME. Drugie miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy - Kristina Broring-Sprehe dosiadająca og. Desperados. Niemka po pięknym, bardzo dobrym technicznie przejeździe zobaczyła na tablicy wyników ocenę 83,067%.

 

Kristina Broring-Sprehe & Desperados

 

Trzecie miejsce i brązowy medal wywalczył Holender - Hans Pieter Minderhoud startujący na og. Johnson, którego przejazd sędziowie ocenili na 79,034%. Eliminacją zakończył się start Edwarda Gala na koniu Glock's Undercover, o jej przyczynie i problemach faworyzowanego przed ME Totilasa piszemy niżej. 

 

Złota drużyna: Charlotte, Valegro i Alan

 

ME Aachen 2015 - Grand Prix Special

  1. Charlotte Dujardin (GBR) & Valegro - 87,577%
  2. Kristina Broring-Sprehe (GER) & Desperados - 83,067%
  3. Hans Peter Minderhoud (NED) & Glock's Johnson TN - 79,034%
  4. Beatriz Ferrer-Salat (ESP) - Delgado - 77,395%
  5. Carl Hester (GBR) - Nip Tuck - 77,003%

Szczegółowe wyniki

 

Hans Peter Minderhoud & Glock's Johnson TN

 

 

Grand Prix Freestyle - Transmisja i listy startowe

Konkurs Grand Prix Freestyle zostanie rozegrany w niedzielę, 16 sierpnia. Prawo startu uzyskało 15 najlepszych jeźdźćów z Grand Prix Special. Faworytką jest oczywiście Charlotte Dujardin i Valegro. Rywalizację GPF można będzie oglądać na żywo na kanale TVP Sport - początek transmisji o 13.30 - polecamy serdecznie! Wieczorem dostępne będą powtórki na kanale Eurosport, godz. 22.00.

Lista startowa GPF

 

Wielkie rozczarowanie faworytów

Mistrzostwa w Aachen niestety zapadną w pamięć nie tylko z powodu świetnych występów Charlotte Dujardin czy Kristiny Broring-Sprehe. Wszystko przez zaskakujące wydarzenia jakie miały miejsce podczas występów faworytów. Jako pierwszy z rywalizacji o medal w konkursie Grand Prix Special "odpadł" słynny Totilas, którego dosiadał reprezentant Niemiec Matthias Alexander Rath. Ogier w trakcie wystepu w Grans Prix nie był regularny, co było szczególnie widoczne w wyciągniętych kłusach. Reakcją publiczności były gwizdy pojawiające się jeszcze w trakcie przejazdu. Zaniepokojeni sytuacją właściciele i zawodnik wycofali Totilasa z dalszej rywalizacji i przewieźli do kliniki, gdzie stwierdzono bolesne stłuczenie okostnej. Całe to wydarzenie wywołało prawdziwą burzę w mediach jeździeckich na całym świecie. Dziennikarze i kibice zarzucają m.in. niedostateczne przygotowanie konia do występu w Aachen.

Zmuszony do zakończenia udziału w ME, bez szansy na wywalczenie medalu, został także Edward Gal. Reprezentant Holandii w Grand Prix zajął drugie miejsce i razem z drużyną narodową wywalczył złoty medal, co więcej uzyskał doskonały wynik i przegrał z "niepokonaną" Charlotte Dujardin jedynie o 0,8%! Niestety dziś w trakcie przejazdu Undercover przygryzł sobie język i w efekcie zawodnika wyeliminowano za krew widoczną w końskim pysku. 

 

 

fot. Dirk Caremans/FEI