Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024: Próba terenowa za nami

Data publikacji: 2024-07-28
Małgorzata Korycka (POL) & Canvalencia, fot. Łukasz Kowalski
Małgorzata Korycka (POL) & Canvalencia (Verdi TN x Contender)



Dziś na terenie wersalskich ogrodów mogliśmy oglądać bardzo emocjonujący i techniczny cross, który był drugą próbą koni w konkurencji olimpijskiej WKKW. Trasa miała 5149 metrów, do pokonania było 28 przeszkód (łącznie skoków było 41), które trzeba było pokonać w normie czasu 9:02 minut, co okazało się nie lada wyzwaniem. Wśród kilkudziesięciu zawodników mogliśmy również oglądać naszą reprezentację. Jak po próbie ujeżdżenia zakończyły się dla wszystkich dzisiejsze zmagania? Zapraszamy do lektury artykułu.




Małgorzata Korycka (POL) & Canvalencia (Verdi TN x Contender)



W niedzielę (28 lipca) aż 64 pary (listy startowe TUTAJ) z 16 krajów rywalizowały na terenie historycznego Château de Versailles na widowiskowym crossie w próbie terenowej. Zaproponowana trasa i przeszkody były na tyle wymagające, że na mecie zobaczyliśmy 56 z nich. Jako pierwsze z naszej drużyny wystartowały
Małgorzata Korycka & oldenburska klacz Canvalencia (Verdi TN – Canberra/Contender) wyhodowana przez Schulte-Suedhoff. Para przejazd ukończyła bez błędów na przeszkodach, przekraczając jedynie normę czasu (czas tej pary to 9:55), co finalnie dało im wynik 21.20 pkt. (łącznie 60.60). Nieco później wystartował Jan Kamiński, i wałach polskiej hodowli (SK Rzeczna) Jard (Czuwaj – Jucznia/Chef Supreme) i mimo dobrego początku para nie wjechała do jednego z kopleksów wodnych. Po trzech odmowach skoku na przeszkodzie nr. 10 zawodnik podniósł rękę i mimo iż w wynikach początkowo widniało to jako RET (rezygnacja) ostatecznie po weryfikacji zmieniono wynik na EL (eliminację).


Jan Kamiński (POL) & Jard (Czuwaj x Chef Supreme)



Ostatni przejazd dla polskiej drużyny miała para
Robert Powała oraz włoska klacz Tosca del Castegno (Cascari – Carezza Del Castegno/Caretino) hodowli Boglioni Guerino. Olimpijski cross ukończyli z wynikiem 60 pkt, w który wliczyły się błędy na przeszkodach (20.00 pkt) oraz spóźnienie (ukończyli z czasem 10:42 i 40.00 punktami za to). Warto zaznaczyć, że zarówno dla tej pary, jak również dla Małgorzaty Koryckiej i Canvalenci był to debiut na Igrzyskach Olimpijskich. Nasza reprezentacja po próbie terenowej zajmuje 16. miejsce z 391.10 pkt. Cały plan tego widowiskowego crossu można obejrzeć TUTAJ oraz korzystając ze specjalnej aplikacji.




Robert Powała & Tosca del Castegno (Cascari x Caretino)



Faworyci dzisiejszych zmagań nie zawiedli. Niesamowity wynik uzyskał Michael Jung (GER) na hanowerski wałachu Chipmunk Frh (Contendro I - Havanna/Heraldik) kończąc cross z  0.0 punktami, czyli bez błędów na przeszkodach i w idealnej normie czasu! Tym samym para zachowała wynik z próby ujeżdżenia (17.80 pkt.) i wyprzedziła prowadzącą Laure Collett (GBR) na wałachu London 52 (Landos - Vernante/Quinar Z), która miała minimalne spóźnienie na mecie i 0.8 pkt., które doliczyły się do wyniku z ujeżdżenia dając łączną sumę 18.30 pkt. Następny w klasyfikacji okazał się
Christopher Burton (AUS) na wałachu BWP Shadow Man (Fidjy Of Colors - Favorite Van De Keezerswinning/Winningmood), którzy mimo rewelacyjnego wyniku 0.0 pkt. z crossu zajmują 3. miejsce, ponieważ zaważył tu wynik z ujeżdżenia (22.00 pkt.).




Klasyfikacja Indywidualna IO PARYŻ 2024  (pełne wyniki)


1. Michael Jung (GER) & Chipmunk Frh 17.80 
 
2. Laura Collett (GBR) & London 52 18.30 
 
3. Christopher Burton (AUS) & Shadow Man 22.00
 
4. Felix Vogg (SUI) & Dao De L'ocean 22.10

5. Alex Hua Tian (CHN) &  Jilsonne Van Bareelhof
25.50 

 



Klasyfikacja Drużynowa IO PARYŻ 2024  (pełne wyniki)


1. Wielka Brytania (GBR) – 82.50


2. Francja (FRA) – 87.20


3. Japonia (JPN) – 93.80


4. Szwajcaria (SUI) – 102.40


5. Belgia (BEL) – 111.00




Bardzo mocno trzymamy kciuki i #KibicujemyNaszym ! Trzymamy kciuki za jutrzejsze skoki przez przeszkody!





PRZYDATNE LINKI:

Szczegółowy program i plan transmisji Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024

Oficjalna strona Igrzysk Olimpijskich

Nasza zakładka IO Paryż 2024

Materiał filmowy PZJ 'Droga do Paryża'

Listy startowe WKKW próba terenowa



tekst i opracowanie: equista.pl, fot. Łukasz Kowalski